sprawozdanie z rozwoju zawodowego-stażysta.doc

(168 KB) Pobierz
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty

 

 

 

Magda Babiuch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSTĘP

Staż pedagogiczny na nauczyciela kontraktowego w Przedszkolu Nr 3 w Skawinie  rozpoczęłam z dniem 1 września 2008 roku. Dyrektor mgr Barbara Wójcik przydzieliła mi opiekuna stażu nauczycielkę Martę Westenholz. Plan rozwoju zawodowego napisałam zgodnie z procedurą                     i w oparciu o Rozporządzenie MEN z dnia 3 sierpnia w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. Nr 70, poz.825) oraz zgodnie z Planem Pracy Opiekuńczo – Wychowawczo – Dydaktycznej Przedszkola Nr 3 w Skawinie na rok szkolny 2008/2009.

W 2008 roku ukończyłam studia magisterskie 5 –letnie w Akademii Pedagogicznej im. KEN      w Krakowie (specjalność: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna).

Jestem osobą zdyscyplinowaną, łatwo adaptującą się do nowych sytuacji i wyzwań oraz nieposiadającą trudności w nawiązywaniu kontaktów z dziećmi i dorosłymi. W celu lepszego zorganizowania pracy w okresie odbywania stażu podjęłam działania, które miały na celu określenie czytelnych zasad i form współpracy pomiędzy mną a opiekunem stażu – mgr Martą Westenholz.  Następnie rozpoczęłam doskonalenie swojej wiedzy, umiejętności, które warunkują wzrost efektywności oddziaływań edukacyjnych.

Dokumentację i opis przeprowadzonych działań wymaganych od nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela kontraktowego skompletowałam według poszczególnych wymagań zawartych w Rozporządzeniu MENiS z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2004 r. nr 260, poz. 2593, zmienionego rozporządzeniem MEN z dnia 14 listopada 2007 r. (Dz. U. Z 2007 r. nr 214, poz. 1580).(

Niniejsze sprawozdanie powstało w związku z zakończeniem przeze mnie przygotowań do awansu na stopień nauczyciela kontraktowego. Stanowi podsumowanie realizacji założonych                   w planie rozwoju celów i zadań.

W czasie trwania stażu realizowałam założone w planie rozwoju zawodowego cele umożliwiające mi uzyskanie awansu zawodowego. W szczególności są to:

 

I Zgodnie z: § 6 ust.2 pkt.1. - Znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania przedszkola, w którym nauczyciel odbywał staż.

 

II Zgodnie z: § 6 ust.2 pkt.2 - Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań przedszkola, w którym nauczyciel odbywał staż.

 

III Zgodnie z: § 6 ust.2 pkt.3 Zadania w zakresie pracy wychowawczo – opiekuńczo - dydaktycznej.

 

      IV Zgodnie z: § 6 ust.2 pkt.3 Znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz         umiejętność współpracy ze środowiskiem uczniów.

 

 

 

I Zadania związane z realizacją stażu

 

 

I a) Poznanie procedury osiągania awansu zawodowego

 

·           Zapoznałam się z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi kształcenie i pracę nauczyciela (wrzesień 2008):

 

- Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1982 roku (Dz. U. Z 2007 r. nr 191, poz. 1369 i nr 247, poz. 1821)

Zapoznanie się z Kartą Nauczyciela było dla mnie ważne, ponieważ jest to najważniejszy dokument regulujący pracę nauczycieli.

- Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 roku  (notatka: załącznik 2)

-Rozporządzeniu MENiS z dn.1.12.2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. Z 2004 r.Nr 260, poz. 2593)

-Rozporządzeniu MEN z dnia 14.11.2007r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 14.11.2007 r. Nr 214, poz.1580)

- Podstawa Programowa wychowania Przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (Dz.  U. z 2007 r. Nr 157, poz. 1100)

 

Przeanalizowałam również Przewodnik dla osób ubiegających się o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego – Oddział Doskonalenia Nauczycieli                       i Awansu Zawodowego – Kuratorium Oświaty w  Krakowie.

 

            Zapoznanie się z tymi dokumentami było dla mnie ważne, ponieważ ustawy te regulują cały system oświaty i kształcenia w Polsce. Jej analiza pozwoliła mi na zapoznanie się z regulacjami dotyczącymi oświaty, o których wcześniej nie wiedziałam.

 

            Z pomocą opiekuna stażu opracowałam i napisałam „Plan rozwoju zawodowego nauczyciela stażysty”, który przedłożyłam w wymaganym terminie do zatwierdzenia dyrektorowi placówki. Podczas analizy w/w przepisów prawa oświatowego sporządzałam na bieżąco notatki                                   i umieszczałam je w teczce stażysty. Plan rozwoju zawodowego został zatwierdzony do realizacji przez dyrektor mgr  Barbarę Wójcik.

 



I b) Nawiązanie kontaktu z opiekunem stażu

 

           Zaczynając pracę w Przedszkolu Samorządowym nr 3 podjęłam działania, które miały na celu określenie czytelnych zasad i form współpracy pomiędzy mną a opiekunem stażu – mgr Martą Westenholz. Następnie rozpoczęłam doskonalenie swojej wiedzy, umiejętności, które warunkują wzrost efektywności oddziaływań edukacyjnych.

          Zasady naszej współpracy zostały zawarte w kontrakcie trwającym od 01.09.2008 do 31.05. 2009r. Kontrakt określał zakres zadań dla opiekuna i nauczyciela stażysty. Współpraca dotyczyła kompetencji dydaktycznych, pedagogicznych, psychospołecznych oraz możliwości ich doskonalenia. W trakcie swojej pracy zawodowej rzetelnie wywiązywałam się z powierzonych mi przez opiekuna zadań i obowiązków.

 

 

I c) Dokumentowanie realizacji zadań wynikających z planu rozwoju zawodowego

 

Przez cały okres stażu systematycznie przygotowywałam się do zajęć – poprzez skrupulatnie prowadzoną teczkę stażysty (w tym: pisanie konspektów, planów miesięcznych). Po każdych zajęciach dokonywałam autorefleksji oraz samooceny –analizowałam co udało mi się zrealizować,       a nad czym popracować.

Napisałam również sprawozdanie za pierwszy i drugi semestr mojej pracy wychowawczo- dydaktycznej, które dałam do wglądu p. dyrektor przedszkola , a następnie opublikowałam na stronie internetowej –EDUX.pl, co potwierdza autoryzacja publikacji uzyskaną drogą mailową.

Jako funkcji dodatkowej podjęłam się fotografowania różnego rodzaju imprez przedszkolnych  okolicznościowych -  wycieczek oraz spacerów na terenie przedszkola jak i poza nim. Fotografowanie pozwoliło mi na systematyczne prowadzenie wizualnych osiągnięć mojej pracy – dlatego też aparat służył mi podczas różnego rodzaju hospitacji, zajęć dodatkowych – organizowanych przeze mnie imprezy: (Wróżby Andrzejkowe, Spotkanie z policjantem, Wyjście do Miasteczka Komunikacyjnego itp.). Podjęłam także współpracę z E. Szpak, która za moim pośrednictwem umieszczała zdjęcia na stronie internetowej przedszkola.

Innym rodzajem dokumentacji zadań wynikających z planu rozwoju zawodowego było umieszczanie na stronach internetowych artykułów dotyczących życia przedszkola (www.publikacje.edux.pl oraz www.blizejprzedszkola.pl).

 

 

 

I d) Poznanie organizacji pracy przedszkola, zadań i zasad funkcjonowania

 

Zgodnie z § 3 ust.2pkt.1- Wykazanie umiejętności prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację podstawowych zadań przedszkola.


Uczestnicząc w organizacyjnym spotkaniu Rady Pedagogicznej w dniu 28.08.08 uzyskałam informacje dotyczące funkcjonujących w przedszkolu organów:


-Dyrektora przedszkola- jego zakresu obowiązków i kompetencji (na podst. Art.39 U.O.S.O. oraz art.7 K.N.; Rozp. MEN z dn. 09.02.07 w sprawie ramowych statutów)


-Rady Pedagogicznej- jej zadań i kompetencji ( na podst. art.40-43 U.O.S.O. , Rozp. MEN z dn. 09.02.07 w sprawie ramowych statutów)


-Rady Rodziców- jej zadań i kompetencji (na podst. Ust. z dn. 07.09.91 o Systemie Oświaty, Rozp. MEN z dn. 09.02.07 w sprawie ramowych statutów)

 

- Poznałam również podstawy prawne w zakresie praw i obowiązków nauczyciela (Karta Nauczyciela, Ustawa o Systemie Oświaty).

 

Zapoznałam się z dokumentami regulującymi funkcjonowanie przedszkola:


- Statut Przedszkola ( na podst. Rozporządzenia MEN z dn.21.05.2001r. w sprawie -Ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół)


- Regulamin Rady Pedagogicznej (na podst. Art.40-43 Ustawy o Systemie Oświaty z dn. 07.09.1991r. oraz Rozporządzenia MEN z dn. 09.02.07 w sprawie ramowych statutów)


- Regulamin Rady Rodziców ( na podst. Ustawy o Systemie Oświaty z dn. 07.09.1991r. oraz Rozporządzenia MEN z dn. 09.02.07 w sprawie ramowych statutów)


- Regulamin przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( Dz. U. Nr 61,poz. 624, z 2002r. Nr 10,poz. 96,             z 2003r. Nr 146 , poz.1416 , z 2004r. Nr 66 , poz. 606 oraz z 2005r. Nr 10 , poz. 75, Dz. U. z dnia 27 lutego 2007r. Nr 35 , poz. 222, oraz Statut Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Skawinie)

- Regulamin spacerów i wycieczek ( Na podst. Rozporządzenia MEN z 21 stycznia 1997 § 3 ust.3, Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz.U. z 1991 r. nr 95,poz.425 z późn. Zm.).
 

- Regulamin rekrutacji dzieci do Przedszkola Samorządowego w Skawinie (ustawa z dn. 7.IX 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. Nr 173 2004r. poz. 329 z późniejszymi zmianami, Statut PS                w Skawinie, Pismo z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie WEZiK z dnia 12.III 2007r.)


Pracując w przedszkolu zapoznałam się też ze sposobem prowadzenia dokumentacji oraz na bieżąco ją sporządzałam. Opracowałam plany miesięczne do pracy wychowawczo-dydaktycznej                                 z dzieckiem 4 oraz 5 - letnim uwzględniając zagadnienia z obowiązującej Podstawy Programowej              (na podst. Rozporządzenia MENiS z dn. 26.02.2002r.) oraz zestaw funkcjonujących w placówce programów wychowawczo-dydaktycznych:


-„Jestem częścią świata” K. Nowak- Grobelskiej i B. Pileckiej (dopuszczenie do użytku                      w placówkach wychowania przedszkolnego przez MEN-DKW-4013-6/01), który kładzie nacisk na obserwację i poznanie dziecka w różnych sytuacjach, jego potrzeby, możliwości i naturalny sposób bycia, zdobywanie doświadczeń przez działanie.


-„Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk- Kolczyńskiej i E. Zielińskiej( DKW-4013-5/01), który wspomaga rozwój umysłowy dzieci wraz z ich edukacją matematyczną w przedszkolu.
Oprócz w/w programów zatwierdzonych przez MEN w placówce opracowane są programy
-Program Rozwoju Przedszkola analizując jego treści
zapoznałam się z koncepcją pracy placówki, która jest ukierunkowana na ciągły rozwój                        i doskonalenie jakości pracy , wspomaganie rozwoju zawodowego kadry, zapewnienie odpowiedniej bazy i wyposażenia gwarantującego właściwą realizację zadań przedszkola. Stworzenia jednolitego i spójnego systemu wychowawczo-opiekuńczego.

-Roczny Program Rozwoju Przedszkola po przeanalizowaniu go zapoznałam się z planem pracy w placówce na rok2008/2009, poznałam sposoby promocji przedszkola w środowisku, sposoby wspomagania rozwoju zawodowego nauczycieli wynikające z kierunków pracy placówki oraz potrzeb indywidualnych nauczycieli, poznałam sposoby organizowania procesu wychowawczo-dydaktycznego zapewniającego rozwój każdego dziecka w placówce, zapoznałam się z efektami pracy wychowawczo-opiekuńczej w przedszkolu oraz efektami kształcenia.


-Program wychowawczy i profilaktyczny. Z którego dowiedziałam się o sposobach poprawy jakości pracy edukacyjnej, uwzględnianiu potrzeb całej społeczności przedszkolnej, integrowaniu nauczycieli i rodziców podczas realizowania celów wychowawczych, ujednolicenia metod                 i oddziaływań wychowawczych. Wdrażanie do zachowań prozdrowotnych i profilaktyki zapobiegania chorób oraz wad postawy u dzieci. Zapoznałam się też z obowiązującym w placówce systemem nagród i kar.

 

- Mały Program Profilaktyki Próchnicy w Przedszkolach. To poradnik dla nauczycieli przedszkolnych napisany przez prof. Zbigniewa Jańczuka. Dzięki tej pozycji dowiedziałam co należy uwzględnić w edukacji małego dziecka z zakresu profilaktyki  próchnicy. Jaki zakres materiału dziecko w wieku przedszkolnym powinno poznać, jakie metody stosować aby dzieci zapamiętały o higienie nie tylko jamy ustnej.

 

- Kamyczkowe rady - Kalmanowicz Beata, Lauba Barbara, Papierz Barbara, Sowińska Anna. Podczas realizacji tego programu wykorzystywałam szereg pozycji, których głównym bohaterem był Kamyczek – przyjaciel dzieci. Jego prosta struktura sprawia, że z powodzeniem mogą go również wykorzystywać rodzice.

 

 

 

I e) Zapoznanie się z przepisami prawa oświatowego związanymi z funkcjonowaniem przedszkola

 

Zgodnie z §3 ust. 2 pkt 4. Znajomość organizacji i zasad funkcjonowania przedszkola, w którym nauczyciel odbywał staż.

Na przełomie pażdziernika i grudnia zapoznałam się i dokładnie przeanalizowałam podstawowe akty prawne związane z pracą przedszkola jak:

-          Ustawa o Systemie Oświaty z dn. 07.09.1991 (Dz. U. z 2004 poz. 256 z późniejszymi zmianami),

-          Karta Nauczyciela -ustawa z dnia 26.01.1982r.(Dz. U. z 2003r.Nr 118, poz.1112 z późniejszymi zmianami),

-          Kodeks Pracy ( Dz. U. z 1994r. Nr 24 poz. 141 z późniejszymi zmianami),

-          Konwencja o Prawach Dziecka,

-         Przepisy BHP dotyczące wychowanków i nauczycieli,

 

 

I f)  Zaznajomienie z przepisami dotyczącymi zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

 

Regulamin BHP (na podst. Rozporządzenia MENiS z dn.31. 12.2002 w sprawie BHP                                    w publicznych i niepublicznych placówkach., na podst. Art.95a ust. z dn.07.09 1991r.o Systemie Oświaty)
Zapoznałam się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wychowanków                           i nauczycieli. Odnośnie tych przepisów wzięłam też udział w wykładzie szkoleniowym w dniu 22.IX 2008r. podczas, którego zapoznałam się z zasadami bezpieczeństwa na terenie przedszkola.

 

Brałam również udział w próbnych alarmach przeciwpożarowych, które zostały przeprowadzone               w przedszkolu w celu zaznajomienia dzieci ze sposobem zachowania w sytuacjach niebezpiecznych.

 

W celu zapoznania się z przepisami dot. bezpieczeństwa i higieny pracy ukończyłam Kurs BHP, którego celem była aktualizacja wiedzy i umiejętności z zakresu BHP. Kurs został zorganizowany przez Ośrodek Szkoleniowy „Ekonomik”.


 

I g) Opanowanie umiejętności prowadzenia dokumentacji nauczyciela.

 

Zgodnie z § 3 ust.2 pkt 1. Wykazanie umiejętności prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację podstawowych zadań przedszkola.

 

Umiejętność tą kształtowałam podczas całego okresu stażu. Poznałam sposoby prowadzenia dokumentacji obowiązującej w przedszkolu, m.in.:

-          plany miesięczne,

-          dziennik zajęć,

-          arkusze obserwacji dzieci,

 

Sporządzając plany miesięczne nauczyłam się sposobów ich zapisu, określania tematów kompleksowych, form pracy dziecka, środków realizacji, celów operacyjnych oraz realizacji działów podstawy programowej. Oprócz planowania pracy w swojej grupie, zapoznałam się ze sposobem planowania pracy w innych grupach wiekowych. Plany miesięczne sporządziłam                    w miesiącach (październik, grudzień, luty, kwiecień,  czerwiec).

Systematycznie sporządzałam wpisy do dziennika, uwzględniając podział zgodny                             z rozkładem dnia (zabawy organizujące grupę, ćwiczenia poranne, tematykę i przebieg zajęć dydaktycznych, relaks, zabawy na świeżym powietrzu , a przede wszystkim dokumentowały pracę                       z dzieckiem). Zapoznałam się również z przepisami regulującymi sposób prowadzenia dziennika.            (Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U.                   z 1996 r. Nr 67, poz. 329)


          Wspólnie z opiekunem stażu prowadziłam arkusze obserwacji dziecka w przedszkolu, uzupełniałam je zgodnie z przyjętymi oznaczeniami i normami zawartymi w standardach edukacyjnych dla dzieci w danym wieku. W ciągu całego okresu stażu prowadziłam pod nadzorem opiekuna dokumentację obowiązującą w grupie 4 i 5 latków, uczestniczyłam w opracowywaniu standardów pracy wychowawczo-dydaktycznej dla tych dzieci.


          Prowadziłam także z dziećmi pracę kompensacyjno-korekcyjną, którą rozpoczęłam od napisania wspólnie z opiekunką stażu Planu Pracy Wyrównawczej. Podczas pracy kompensacyjno-korekcyjnej dobierałam właściwe formy pracy i ćwiczenia, systematyczność podjętych działań potwierdzały sukcesy odnoszone przez dzieci. W trakcie trwania stażu nauczyłam się również dokumentować współpracę z rodzicami: sprawozdania z zebrań, scenariusze zajęć otwartych, zeszyt z rozmowami indywidualnymi.

W dokumentacji dotyczącej moich wychowanków posiadam również teczkę z pracami dzieci. Prace zbierałam co kilka tygodni, tak abym mogła porównać postępy jakie dziecko osiągnęło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II Zadania w zakresie osobistej sfery rozwoju osobistego.

 

Zgodnie z: § 6 ust.2 pkt.2 Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań przedszkola, w którym nauczyciel odbywał staż.

 

 

II a) Opanowanie umiejętności prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych

 

Aby opanować umiejętność prowadzenia zajęć wychowawczo – dydaktycznych zapoznałam się ze wzorami dokumentów, które powinien prowadzić nauczyciel:

·         dzienniki zajęć,

·         roczny plan pracy opiekuńczo – wychowawczej,

·         plany miesięczne, 

·         dokonywanie samodzielnych wpisów do dzienników.,

·         hospitacje koleżeńskie,

W trakcie roku szkolnego 2008/2009 uczestniczyłam jako obserwator w zajęciach                 prowadzonych przez opiekunkę stażu Martę Westenholz, minimum raz w miesiącu:

-          w dniu 01.IX 2008 w zajęciach porannych nt. „Mój pierwszy dzień w przedszkolu”

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin