Pędzle do technik artystycznych.doc

(20 KB) Pobierz

Pędzle do technik artystycznych


 



Pędzel to jedno z głównych narzędzi pracy artysty malarza. Od jego właściwego doboru zależy komfort pracy i jej finałowy efekt. Każda technika malarska wymaga zastosowania pędzli z odpowiedniego rodzaju włosia o właściwej długości, uformowanego w określany kształt.

Pędzel malarski składa się z trzonka ( o różnej długości ), włosia ( naturalnego lub syntetycznego ) i skuwki łączącej włosie z trzonkiem. Odpowiednia jakość wszystkich tych materiałów i precyzja wykonania, w znaczący sposób wpływają na trwałość pędzli. Z tego powodu decydując się na zakup pędzli, warto zainwestować nieco większe fundusze na zakup narzędzi nieco droższych, ale za to mogących służyć przez kilka lat.

Akwareliści najczęściej korzystają z pędzli naturalnych wykonanych z włosia sobola, kucyka, kuny, lub wiewiórki. Dzięki wysokim zdolnościom absorbowania i utrzymywania wody, a potem kontrolowanemu jej uwalnianiu na powierzchni papieru, artysta swobodnie może operować kolorem podczas malowania. W przypadku pędzli z włosia naturalnego, a w szczególności z włosia zwierząt futerkowych, duży wpływ na jego jakość ma pora roku pozyskiwania surowca do ich produkcji. Najwartościowsze włosie pozyskiwane jest głównie w okresie zimowym.

W przypadku malarstwa olejnego, najpopularniejszymi pędzlami stosowanymi w tej technice są pędzle szczecinowe, oraz pędzle z włosia syntetycznego. Najistotniejszą cechą tego rodzaju włosia jest zdolność do nałożenia i rozprowadzenia gęstej farby olejnej na powierzchni płótna. Aby to uzyskać, pędzel musi mieć odpowiednią twardość, a jednocześnie elastyczność. Do precyzyjnych prac przy drobnych detalach oraz retuszu obrazów używane są również pędzle z włosia soboli.

Pędzle do farb akrylowych, to gównie pędzle wykonywane z różnego rodzaju włosia syntetycznego. W zależności od użytego materiału różnią się sztywnością i grubością włosia. Znajdują one ponadto zastosowanie w malowaniu farbami temperowymi, i różnego rodzaju farbami używanymi w technikach dekoratorskich, jak na przykład malowanie szkła, ceramiki, tkanin.

Wszystkie wymienione rodzaje pędzli formowane są w różne kształty, decydujące o formie zostawianego przez nie śladu na powierzchni płótna lub papieru. Najpopularniejsze kształty, to klasyczny pędzel okrągły, pędzel płaski, pędzel typu filbert ( koci język ), pędzel wachlarzowy, oraz pędzel ścięty skośnie.

Dla prawidłowego funkcjonowania pędzli i ich trwałości niezwykle ważne jest systematyczne czyszczenie i mycie pędzli, oraz ich właściwe przechowywanie. Należy pamiętać aby po skończeniu pracy, resztki farby zostały usunięte z pędzli jeszcze przed ich zaschnięciem. Pędzle z farb akwarelowych wystarczy wypłukać w czystej wodzie, lub wodzie z odrobiną szarego mydła.

Pędzle z farb akrylowych myjemy w wodzie z dodatkiem mydła, lub w specjalnych preparatach ( brush cleanner ).

Pędzle z farb olejnych myjemy w białym spirytusie, terpentynie balsamicznej, a potem płuczemy czystej wodzie.

 


 


 



 


 


 


 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



 


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin