Pomiar przemieszczenia kątowego.doc

(1689 KB) Pobierz
Instytut Maszyn Roboczych

 

 

 

1.      Opracowanie schematu układu

 

a)     Układ mechaniczno-napędowy

b)     Układ elektryczno- pomiarowy

 

c) Wykaz elementów

 

ü      Komputer PC HOST (nadrzędny)  z oprogramowaniem „Matlab Simulink” (5)

ü      Komputer xPC Target (PC 104) z kartą Diamond MM32 i drugą kartą MPL PATI (4)

ü      Pompa

ü      Zbiornik wyrównawczy

ü      Rozdzielacz

ü      Siłownik (1)

ü      Przetwornik HPS-M1-075-10V (Firma: WOBIT) (2)

ü      Inklinometr MAB36A 12 2410 (Firma:  MEGAMOTIV) (3)

 

 

 

 

 

2.      Pomiar wielkości (wykresy)

 

 

Na powyższym wykresie przedstawiono zależność sygnału sterującego od czasu. W przedziale od 50 do ok. 58 sekund widzimy nagłe skoki wykresu które wynikają z energicznego operowania wysięgnikiem (szarpania przez operatora).

 

 

 

 

Analizując powyższy wykres jesteśmy w stanie stwierdzić że podczas płynnego ruchu wysięgnika czujnik inklinometryczny zachowuje się w sposób przewidywalny, natomiast po czasie ok. 52 sekund następuje wytrącenie z równowagi czujnika i zachowuje się on chaotycznie. Jest to spowodowane bardzo szybkim i dynamicznym ruchem wysięgnika o charakterze posuwisto – zwrotnym o stosunkowo nie dużej amplitudze a dużej częstotliwości. Zjawisko to ma wpływ na nie stabilne poruszanie się wahadła w czujniku i dzięki temu właśnie otrzymujemi taki przebieg wykresu.

 

 

Powyższy wykres przedstawia przemieszczenie liniowe siłownika w funkcji czasu. Przemieszczenie to mierzone jest za pomocą trzech różnych czujników. Widzimy że przebiegi funkcji z poszczególnych czujników są praktycznie przystające.

 

 

 

Nieliniowość która występuje na powyższym wykresie wynika z niedokładności czujników, bądź też  sztywności konstrukcji co ma jednak mniejszy wpływ oraz innych czynników zakłucających przebieg pomiaru.

 

 

Powyższy wykres przedstawia położenie kątowe wysięgnika w funkcji czasu. Po czasie 50 senukd widzimy zachwianie spowodowane szarpaniem wysięgnika. Pozostała część wykresu w sposób przewidywalny odzwierciegla zmiane położenia wysięgnika.

 

 

 

Fragmet wykresu przedstawiający odstępstwa od wartości przemieszczenia pozyskanymi z różnych czujników. Różnica ta wynika z różnej dokładności czujników.

 

 

 

 

 

 

 

3.      Wnioski

Zamierzony cel ćwiczenia został osiągnięty, przeprowadzono pomiar kąta wysięgnika ramienia koparki, poprzez pomiar odległości liniowej przy użyciu trzech rodzajów czujników: inklinometru, inkrementalnego oraz potencjonometrycznego. Dzięki zastosowanemu układowi pomiarowego dane pomiarowe zostały zebrane i zaimportowane do programu Excel. Po odpowiednim przetworzeniu tych danych zostały wykonane wykresy. Czujniki badane podczas ćwiczenia nadają się do stosowania w przemyśle. J

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin