Domowe leczenie chorób.doc

(272 KB) Pobierz
Domowe leczenie chorób

Domowe sposoby leczenia

 

Brodawki

Zioła:
Glistnik, jaskółcze ziele leczy kurzajki i brodawki na dłoniach i stopach; wystarczy rozerwać świeżą łodygę i natrzeć narośl sokiem. Zabieg powtarzać raz dziennie, aż do zniknięcia kurzajek.
- Rano i wieczorem posmaruj brodawkę kilkoma kroplami nalewki z żywotnika.

Aromatoterapia:
Dwa razy dziennie smaruj brodawki olejkiem cytrynowym lub z drzewa herbacianego (nie smaruj zdrowej skóry).

Inne:
Zasyp plasterki cytryny solą na noc. Smaruj brodawki dwa razy dziennie wyciśniętym sokiem.

 

Ból głowy to jeden z objawów przeziębienia

Czujesz dreszcze, ból głowy, łamanie w kościach, zaczynasz kaszleć i pociągać na nosie. Zamiast biec do apteki po najnowsze, reklamowane właśnie lekarstwa, wypróbuj proste, domowe sposoby na przeziębienie.
- Najlepiej zastosować je już przy pierwszych objawach choroby. Przede wszystkim musisz się rozgrzać, zacząć brać zwiększone dawki witaminy C (3 razy dziennie po 3-4 mg, przez kilka dni), dużo pić (6-8 szklanek dziennie), najlepiej soków, wody i herbaty oraz odpocząć, bowiem nadmierna aktywność osłabia system odpornościowy. Jeśli tylko możesz, połóż się do łóżka.

 

Oto kilka sposobów na przeziębienie:

- wypij herbatę z sokiem malinowym, z miodem i cytryną albo z kieliszkiem koniaku
- pij napary z ziół: rumianku, jeżówki, szałwii, macierzanki, czarnego bzu, babki lancetowatej, kwiatu lipy, mięty lub tymianku
- przed położeniem się do łóżka natrzyj klatkę piersiową, plecy i stopy olejkiem sosnowym, wypoć się pod ciepłym przykryciem
- zrób sobie gorącą kąpiel z dodatkiem soli lub naparu z tymianku bądź wymocz tylko stopy; po wytarciu ręcznikiem załóż ciepłe skarpety i połóż się do łóżka
- wypłucz gardło wodą z solą (pół łyżeczki na połowę szklanki przegotowanej, letniej wody)
- zjedz gorący rosół z kury
- zrób sobie inhalację - parówka z ziół pomaga na zatkany nos, katar, wysuszone i podrażnione gardło; wystarczy do miski wlać wrzącą wodę z dodatkiem olejku kamforowego lub eukaliptusowego albo zrobić napar z kwiatów rumianku; następnie głowę nakrywamy ręcznikiem, zamykamy oczy i oddychamy gorącą parą
- zjedz kilka ząbków surowego czosnku
- pij syrop z cebuli - możesz go zrobić sama: posiekaną na krążki cebulę zasyp 2 łyżkami cukru i odstaw na kilka godzin, gdy cebula puści sok dodaj sok wyciśnięty z połowy cytryny
Pamiętaj
Jeżeli objawy przeziębienia utrzymują się ponad trzy dni, zgłoś się do lekarza. Z wizytą u lekarza nie zwlekaj także wówczas, gdy masz gorączkę powyżej 38 stopni C, czujesz ostry ból ucha, zatok, w klatce piersiowej, masz trudności przy przełykaniu lub duszności.

 

 

Ból głowy

Zioła:
Nalewka do nacierania
7g liści melisy, 5g liści mięty, 10g owoców kolendry, 4g korzenia arcydzięgla.
Zioła zalać 100g spirytusu i 20g wody destylowanej. Odstawić na dobę i zlać do ciemnej butelki. W przypadku bólu głowy nacierać czoło, skronie i tył głowy.

Mieszanka przy bólach głowy
Po pól łyżeczki liści brzozy, ziele nostrzyka i pączków brzozy zaparzyć w szklance wrzątku i odstawić na 15 minut. Pić trzy razy dziennie po szklance, po jedzeniu.

Aromatoterapia:
Na czoło i kark nanieś kilka kropli olejku lawendowego, cytrynowego lub cynamonowego. Jeżeli dysponujesz większą ilością czasu to zrób sobie odprężającą kąpiel z dodatkiem kompozycji olejków eterycznych: 3 krople olejku bergamotowego,

3 krople olejku neroli oraz 8 kropli olejku sandałowego.

Kąpiel przy bólu głowy
Do wanny z ciepłą wodą dodaj olejki:
Olejek lawendowy – 4 krople
Olejek geraniowy – 3 krople
Olejek eukaliptusowy - 1kropla
Olejek melisowy – 1 kropla
Olejek bazyliowy – 1 kropla
Kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Po kąpieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem ale
nie spłukiwać.

Kąpiel przy bólu głowy
Do wanny z ciepłą wodą dodaj olejki:
Olejek lawendowy – 3 krople
Olejek geraniowy – 2 krople
Olejek mięty pieprzowej – 2 krople
Olejek goździkowy z pąków – 2 krople
Olejek eukaliptusowy – 1 kropla
Kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Po kąpieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem ale nie spłukiwać.

 

Ból zębów

Aromatoterapia:
Wetrzyj kilka kropel olejku z goździków w dziąsło otaczające bolący ząb. Stosuj kilka razy dziennie.

Inne:
Przyłóż do bolącego zęba wacik nasączony w nalewce z jeżówki.

 

Ból karku

Akupresura:
Uciskaj punkty: JC3 (punkt leży na bocznej powierzchni dłoni po stronie łokciowej, poniżej i nieco dośrodkowo od główki V stawu śródręczno palcowego), GRT14 (tuż poniżej wyrostka 7-go kręgu szyjnego, wyczujemy go najlepiej, jeżeli pochylimy głowę, wtedy wyrostek ten wystaje znaczniej od pozostałych)


acupressureacupressure 

 

Zioła:
Olejek z dziurawca
Do słoika wsyp tyle kwiatów dziurawca ile się zmieści. Zalej oliwą z oliwek, tak aby przykryła zioła. Zamknij i postaw na 3 tygodnie w ciepłym miejscu. Następnie odcedź. Nacieraj olejkiem bolące miejsca.

Aromatoterapia:
Kompres
Do pół szklanki ciepłej wody dodaj olejki: majerankowy 2 krople, rozmarynowy 2 krople, rumianku rzym. 1 kropla.
Zmocz watę gazę lub niewielki ręcznik otrzymanym płynem i przyłóż nawet na dwie godziny.

Inne:
Masaż
Złożony na pół ręcznik frotowy załóż na szyję od tyłu (jak szal), od przodu chwyć mocno jego końce rękami. Poruszaj ręcznikiem w lewo i prawo ale tak, by nie przesuwał się na skórze, a jedynie poruszał mięśniami.
Nacieranie nalewką bursztynową
50 g drobnych kawałków naturalnego bursztynu zalej 1/4 litra spirytusu. Zamknij i pozostaw przez dwa tygodnie w ciemnym miejscu. Przy bólu nacieraj nim 3 razy dziennie szyję i kark

 

Ból kręgosłupa

Akupresura:
Uciskaj punkty: PM40 (punkt umiejscowiony w środku dołu podkolanowego, między ścięgnami mięśni dwugłowego uda I półścięgnistego), PM60 (leży we wgłębieniu pomiędzy kostką zewnętrzną a ścięgnem piętowym (Achillesa), JG4 (w połowie 2-giej kości śródręcza po stronie promieniowej, w najwyższym punkcie uwypuklenia, które tworzy się przy przywiedzionym kciuku do palca wskazującego)


acupressureacupressureacupressure 

 

Zioła:
Olejek z dziurawca
Do słoika wsyp tyle kwiatów dziurawca ile się zmieści. Zalej oliwą z oliwek, tak aby przykryła zioła. Zamknij i postaw na 3 tygodnie w ciepłym miejscu. Następnie odcedź. Nacieraj olejkiem bolące miejsca.
Kąpiel
30g ziela nostrzyka, 30g liści pokrzywy, 20g ziela macierzanki, 20g kory wierzby.
Zioła wymieszać i przygotować odwar z całej mieszanki w 2-3 litrach wody.

Gotować 2-3 minuty. Przecedzić i wlać do wanny i dopełnić wodą do 1/2 objętości.

Czas kąpieli 15-20 minut.

Aromatoterapia:
Kąpiel
Do wanny z ciepłą wodą dodaj olejki: jałowcowy 4 krople, eukaliptusowy 3 krople, goździkowy 2 krople, tymiankowy 1 kropla.
Kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Po kąpieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem ale nie spłukiwać.

Kompres
Do pół szklanki ciepłej wody dodaj olejki: majerankowy 3 krople, rozmarynowy 2 krople.
Zmocz watę gazę lub niewielki ręcznik otrzymanym płynem i przyłóż nawet na dwie godziny.

Inne:
Nacieranie nalewką bursztynową
50 g drobnych kawałków naturalnego bursztynu zalej 1/4 litra spirytusu. Zamknij i pozostaw przez dwa tygodnie w ciemnym miejscu. Nacieraj nim 3 razy dziennie okolice bólu.
Kataplazm cebulowy
2-3 cebule należy utrzeć na miazgę, dusić na małym ogniu z dodatkiem odrobiny wody i łyżką soli, mieszając dokładnie. Otrzymaną miazgę należy rozsmarować na kawałku płótna, przyłożyć na bolącą część kręgosłupa i przykryć drugim kawałkiem oraz owinąć bandażem. Trzymać aż ból minie.
Nalewka z chrzanu
Korzeń chrzanu (100g) należy utrzeć i zalać 250g czystej wódki i odstawić na 14 dni w ciemnej butelce. Następnie należy przecedzić przez płótno. Nalewką smarować bolesne miejsca

 

Ból gardła

Akupresura:
Uciskaj punkty: JG4 (w połowie 2-giej kości śródręcza po stronie promieniowej, w najwyższym punkcie uwypuklenia, które tworzy się przy przywiedzionym kciuku do palca wskazującego), P7 (1,5 cm powyżej fałdu nadgarstka, na kości promieniowej, nad wyrostkiem rylcowatym kości promieniowej), JG18 (na wysokości jabłka Adama, 3 cm od śród linii przedniej)


acupressureacupressureacupressure 

 

 

Zioła:
Napar do płukania gardła
liść szałwii
koszyczek rumianku
liść mięty
kwiat nagietka
Trzy łyżeczki ziół zalej szklanką wrzątku i odstaw na 20 minut. Płucz kilka razy dziennie.

(K. Suchorska, Z. Węglarz)
koszyczek rumianku pospolitego.
ziele rdestu ptasiego
kora dębu
kora wierzby
Trzy łyżeczki ziół zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20 minut.  Napar służy do płukania jamy ustnej i gardła kilka razy dziennie.

Do picia
Do garnka wlać szklankę wody, wsypać 1-2 łyżeczki anyżku i gotować 15 minut. Następnie odwar przesączyć, nasiona odrzucić, do odwaru dodać szklankę miodu (najlepiej lipowego) oraz łyżkę koniaku. Pić łyżkę co pół godziny.

Aromatoterapia:
Płucz gardło ciepłą wodą z dodatkiem trzech kropli olejku geraniowego lub cytrynowego.
Wykonaj inhalację – do miseczki z gorącą wodą dodaj dwie krople olejku eukaliptusowego i dwie krople olejku z mięty pieprzowej. Zabieg powinien trwać 5 – 10 minut.

Inne:
Płukanie gardła
Do płukania zmienionej zapalnie jamy ustnej, gardła czy krtani przygotuj 30 % roztwór miodu. Dobrze do jego rozpuszczenia posłużą napary ziołowe np. z rumianku.

 

Grypa

Akupresura:
Uciskaj punkty: JG11 (przy zgiętym ramieniu punkt leży przy zewnętrznym końcu bruzdy zgięcia łokciowego), JG4 (w połowie 2-giej kości śródręcza po stronie promieniowej, w najwyższym punkcie uwypuklenia, które tworzy się przy przywiedzionym kciuku do palca wskazującego), WŻ20 (poniżej kości potylicznej, w zagłębieniu pomiędzy mięśniem mostkowosutkowo - obojczykowym i czworobocznym)


acupressureacupressureacupressure 

 

Inne:
Kąpiel przy początkowych objawach grypy: 1 litr  zimnej wody i 2-3 łyżeczki imbiru ogrzewać, uważając, żeby nie doszło do zagotowania. Gdy płyn będzie żółty, wlać go do wanny z ciepłą wodą. Po kąpieli, trwającej od 5 do 15 minut, owinąć się w koc i położyć w łóżku.

Nalewka bursztynowa
Nacierać plecy i piersi przy chorobach płuc, zapaleniu oskrzeli, grypie. W razie przeziębienia czy grypy warto wypić szklankę gorącej herbaty z 3-5 kroplami nalewki.
5 dag bursztynu zalać 0,5l spirytusu. Po kilku dniach nalewka uzyska złoty kolor. Po jej zużyciu bursztyn można potłuc młotkiem i zalać ponownie spirytusem.

 

 

Gorączka

Zioła:
Herbatka lipowa
Łyżkę kwiatu lipy zalej szklanką wrzątku. Po 10 minutach przecedź i posłódź miodem. Wypij a następnie połóż się do łóżka.
Nalewka pokrzywowa obniżająca gorączkę
4 łyżki drobno posiekanych świeżych liści pokrzywy zalej 2 szklankami 40 proc. żytniej wódki, odstaw na 7 dni, przecedź. Pij 3 razy dziennie po łyżeczce.
Mieszanka przeciwgorączkowa i napotna
15g malin (mogą być suszone), 15g kwiatostanów lipy, 15g ziela uczepu, 15g lebiodki pospolitej, 10g ziela pierwiosnka, 20g korzenia babki lancetowatej, 10g kwiatu bzu czarnego.
napar z jednej łyżeczki mieszanki stosować po 1/3 - 1/2 szklanki 3-4 razy dziennie gorącego płynu po jedzeniu.

Napar z bzu czarnego:

2 łyżeczki kwiatu zalej filiżanką wrzątku. Należy pić 3 razy dziennie.
Napar z babki lancetowatej:

3 łyżeczki świeżych liści rozetrzyj, wymieszaj z wodą i podgrzej do wrzenia. Powinno się pić 3 razy dziennie.

Inne:
Zawijanie w mokre prześcieradło
Na łóżku rozłóż koc, na nim prześcieradło namoczone w chłodnej wodzie i wyciśnięte. Owiń w nie chorego, aż do pach, a następnie opatul kocem po szyję. Na koniec okryj jeszcze jednym kocem. Po 5 minutach rozwiń chorego i wytrzyj do sucha.
- Możesz zastosować zimne, mokre okłady na czoło, kark, nadgarstki i łydki. Okłady zmieniaj kiedy stają się ciepłe. Okłady zmieniaj aż do momentu obniżenia temperatury.

Kąpiel
Wlej do wanny wodę o temperaturze niższej o stopień od temperatury ciała osoby, która ma gorączkę. Następnie ułóż w wannie chorego i stopniowo, bardzo wolno, dolewaj zimnej wody. W kąpieli trzymaj go do chwili, kiedy temperatura ciała spadnie poniżej 37°C. Pilnuj jednak, aby nie była mniejsza niż 36,6°C, gdyż może dojść do osłabienia organizmu. Potem należy położyć chorego w suchej piżamie do łóżka.

 

Czkawka

Akupresura:
Uciskaj punkty Z36 (na punkt trafimy odmierzając 3 cuny w dół od dolnej krawędzi rzepki i 1 cm na zewnątrz (zagłębienie u zbiegi kości piszczelowej i strzałkowej), GRP11 (3 cm powyżej pępka)


 

 

Inne:
- wstrzymaj oddech najdłużej, jak potrafisz
- pij zimną wodę powoli, małymi łykami
- wydychaj powietrze do papierowej torebki, a następnie wdychaj je z powrotem do płuc
- połknij "na sucho" łyżeczkę zwyczajnego cukru
- wypij łyżeczkę soku cytrynowego
- połóż na brzuchu worek z lodem
- poproś, by ktoś poklepał cię po plecach
- osobę z czkawką można wyleczyć przez nagłe odwrócenie jej uwagi (np. przestraszenie)
- skuteczne może być również łaskotanie nosa w celu wywołania kichania

 

Krwawienie z nosa

Akupresura:
Uciskaj punkty: JG4 (w połowie 2-giej kości śródręcza po stronie promieniowej, w najwyższym punkcie uwypuklenia, które tworzy się przy przywiedzionym kciuku do palca wskazującego), Yintang (leży dokładnie pośrodku między brwiami), JG11 (przy zgiętym ramieniu punkt leży przy zewnętrznym końcu bruzdy zgięcia łokciowego)


acupressureacupressureacupressure 

 

Aromatoterapia:
Zwilż wacik kilkoma kroplami olejku cyprysowego i przyłóż do nozdrzy.

Inne:
Usiądź i pochyl się lekko do przodu. Oddychaj ustami a nozdrza ściśnij na 10 do 15 minut.
Połóż na kark i czoło zimny kompres.

 

Katar

Akupresura:
Uciskaj punkty: JG20 (leży między skrzydełkiem nosa a bruzdą nosa, która tworzy kąt w kierunku ust), Yintang (leży dokładnie pośrodku między brwiami), WŻ20 (poniżej kości potylicznej, w zagłębieniu pomiędzy mięśniem mostkowosutkowo - obojczykowym i czworobocznym)


 acupressureacupressureacupressure

 

Zioła:
3 razy dziennie przed posiłkami pij po filiżance wywaru z krwawnika, szałwii i dziurawca (wymieszaj po 20 g ziół, łyżkę mieszanki zaparz w szklance wrzątku).
Kąpiel
50g kwiatu lipy, 30g kłącza tataraku, 20g kwiatu mniszka, 20g kwiatu lawendy, 20g kwiatu wrzosu
Zioła wymieszać i zalać 2l gorącej wody. Ogrzewać pod przykryciem (nie doprowadzając do wrzenia) przez 30 minut. Przecedzony napar wlać do wanny i dopełnić wodą do 1/3 objętości wanny. Czas kąpieli 15-25 minut. Po kąpieli należy położyć się do łóżka.
Inhalacja
Po 2-3 łyżeczki ziół: tymianek, macierzanka, szałwia, pączki sosny i jodły. Z mieszanki w 2-3 łyżeczki i zalać szklanką wrzątku i po kilku sekundach nakryć szklankę lejkiem. Wdychać parujący płyn nosem przez 20 minut. Uważać aby się nie oparzyć.

Aromatoterapia:
Inhalacja
Do naczynia z gorącą wodą wkropl 2-3 krople olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Nachyl się nad naczyniem, przykrywając głowę ręcznikiem. W tej pozycji głęboko oddychaj przez 5-10 minut (dzieci połowę czasu).

Kąpiel przy katarze
Do wanny z ciepłą wodą dodaj olejki: lawendowy 3 krople, eukaliptusowy 4 krople, mięty pieprzowej 1 kropla, rozmarynowy 1 kropla, goździkowy 1 kropla.
Kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Po kąpieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem ale nie spłukiwać.

Inne:
Syrop na katar
100g świeżego chrzanu, 100g miodu, soku syropu,1/2szklanki przegotowanej letniej wody. Chrzan zetrzeć, zalać przegotowaną letnią wodą, odstawić na 1/2 godziny. Następnie wycisnąć sok przez płócienną chusteczkę i zalać sokiem lub miodem (proponuję miód, gdyż jest bardziej wartościowy, dobrze wymieszać, przetrzymywać w ciemnych butelkach. Stosować dwa razy dziennie po łyżeczce.
Kąpiel nóg
W początkowej fazie kataru warto przygotować kąpiel z dodatkiem soli leczniczych. Dobra jest sól iwonicka, bocheńska lub z Morza Martwego. Po kąpieli, w osuszone stopy, dla lepszego efektu wcieramy odrobinę olejku z dziurawca i wkładamy wełniane skarpetki.

Okłady gorczycowe
Na dwie szmatki flanelowe nasypać zmielonej gorczycy, owinąć nimi stopy i nałożyć wełniane skarpety. Trzymać nogi w gorczycy możliwie długo (1-2 godziny). Po zdjęciu okładów przez pewien czas szybko chodzić. Najlepiej stosować zabieg przed spaniem.

Syrop przeciw katarowi
Zagotuj pół litra soku z czerwonej kapusty, ćwierć litra miodu i pięć gram szafranu. Pij po łyżeczce syropu kilka razy dziennie.

 

Kaszel

Akupresura:
Uciskaj delikatnie punkty: GRP22 (punkt leży pół szerokości kciuka powyżej mostka), punkt P5 (w zgięciu łokciowym, po promieniowej stronie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia)


acupressure acupressure

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin