referat-funkcje pozaproducyjne przedsiębiorstwa (6 str).doc

(45 KB) Pobierz

AKADEMIA EKONOMICZNA

   im. Oskara Langego we Wrocławiu

    Wydział Gospodarki Regionalnej

        i Turystyki w Jeleniej Górze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FUNKCJE POZAPRODUKCYJNE PRZEDSIĘBIORSTWA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

       

 

 

       Polityka społeczna                                                                         

                                                                                                                      V GRiT

                                                                                                                    

 

 

 

 

 

1.      Istota systemu społecznego przedsiębiorstwa

 

     Przedsiębiorstwo składa się z różnych systemów (technicznych, ekonomicznych, organizacyjnych) ,wśród których możemy wyróżnić system społeczny, który tworzą ludzie danego przedsiębiorstwa wraz z całokształtem stosunków, jakie zachodzą pomiędzy nimi.

Ludzie wraz ze swoimi potrzebami biologicznymi i kulturowymi, swoją świadomością, inteligencją i umiejętnościami, wnoszący własne cele, interesy, postawy i wartości są najważniejszym zasobem każdego przedsiębiorstwa.

 

     W literaturze przedmiotu możemy odnaleźć wiele koncepcji systemu społecznego.

Autorem jednej z koncepcji jest R. Dyoniziak, wymieniający kilka cech systemu społecznego zakładu pracy. Najważniejsze z nich to:

1.      pracownicy stanowią pewną całość, obejmującą ludzi o różnych kwalifikacjach, stanowiskach, pozycjach zawodowych, funkcjach;

2.      w określonej zbiorowości pracowniczej zachowania są regulowane poprzez wartości, wzory i normy społeczne, które są dla niej wspólne;

3.      pracownicy mogą tworzyć swojego rodzaju instytucje, np. samorządy, a także własną podkulturę;

4.      każdy system społeczny ma charakterystyczne formy organizacyjne, specyficzne sposoby komunikowania się , uczenia się;

5.      wyrazem sprawności danego systemu społecznego jest jego zdolność wykorzystywania talentów ludzi, szybkie wprowadzanie innowacji;

6.      system społeczny tworzy się zawsze z uwzględnieniem schematów organizacyjnych przedsiębiorstwa, ale jest on jednocześnie względnie od nich niezależny.

 

Do najważniejszych funkcji systemu społecznego zaliczamy:

1.      Funkcję integracyjną- istotą jest to, że ludziom wchodzącym w dany system bliskie są pewne wartości, co bardzo mocno zbliża ich do siebie, są nawet zdolni wspólnie występować przeciwko wrogom tych wartości.

2.      Funkcję inspiracyjną- wyznawane przez członków systemu społecznego wartości wywołują podobny sposób myślenia, podobne postawy i zachowania.

3.      Funkcję zabezpieczającą- opiera się na uznanych przez swoich członków wartościach, określonych postawach i zachowaniach

 

 

2.      Funkcje pozaprodukcyjne przedsiębiorstwa

 

A)    W warunkach gospodarki socjalistycznej

 

     Do zadań przedsiębiorstw socjalistycznych należy kształtowanie świadomości socjalistycznej pracowników, tworzenie warunków sprzyjających ich wszechstronnemu rozwojowi i osiąganiu możliwie pełnego zadowolenia z pracy oraz udział w rozwijaniu gospodarki komunalnej i urządzeń kulturalno-bytowych terenu, na którym znajdują się przedsiębiorstwa.

 

     Zadania  przedsiębiorstw możemy podzielić na:

- funkcje produkcyjne – wynikające z ekonomicznych aspektów działalności zakładu pracy;

- funkcje pozaprodukcyjne – dotyczące aktywności przedsiębiorstw w sferze społecznej, wśród których wyróżniono zadania wewnętrzne ( inicjatywy i działania na rzecz załogi)

i zadania zewnętrzne ( związane z realizacją przedsięwzięć wynikających z powiązań zakładu z otoczeniem).

 

Ogólnie możemy określić cele jako:

-          najlepiej zaspokajać potrzeby odbiorców i użytkowników w zakresie wyznaczonym przez profil produkcyjny przedsiębiorstwa,

-          wytwarzać dochód w optymalnej wysokości i optymalnej formie,

-          najlepiej zaspokajać potrzeby załogi,

-          najlepiej współdziałać w rozwoju terenu

 

W scentralizowanej gospodarce socjalistycznej przedsiębiorstwa pełniły rolę podstawowych podmiotów gospodarczych i jednocześnie głównych wykonawców polityki społecznej. Gwarantem realizacji zadań społecznych było państwo co ugruntowało w powszechnej świadomości obraz zobowiązań państwa względem pracowników i obywateli. ( źródłem finansowania działalności socjalnej jest fundusz socjalny).

Zakres pozaprodukcyjnych, zewnętrznych zadań przedsiębiorstwa jest bardzo zróżnicowany. Z jednej strony były to inicjatywy okazjonalne ( budowa przychodni, szkół itp.) z drugiej zaś były to ogromne przedsięwzięcia decydujące o rozwoju miast.

 

Szczytowy rozwój zakładowej działalności socjalnej uspołecznionych zakładów w Polsce przypadł na lata siedemdziesiąte. Dominowały one w wysokim stopniu w świadczeniach, zwłaszcza niektórych usług społecznych, i to w oparciu o rozbudowaną własną infrastrukturę.

Zakładowe ośrodki wczasowe i wypoczynku świątecznego stanowiły ponad 80% krajowych ośrodków tego typu, przychodnie lekarskie-43%, żłobki-30%, biblioteki-20%.

20% miejsc w przedszkolach, 80% dzieci korzystających z kolonii i 40% młodzieży korzystających z obozów przypadało na zakłady pracy.

 

B)    W okresie transformacji

    Na koniec XX w. zakładowa polityka społeczna występuje powszechnie w świecie zarówno w krajach wysoko, jak i słabiej rozwiniętych, krajach wolnorynkowych i dopiero transformujących się w tym kierunku, w zakładach bardziej lub mniej nowoczesnych.

Od roku 1990 kontynuacja charakterystycznej dla okresu gospodarki socjalistycznej polityki społecznej okazała się niemożliwa. Rozpoczęła się likwidacja przyzakładowych szkół, żłobków itp. Mamy do czynienia z redukcją w zatrudnieniu, procesem rosnącego bezrobocia a w konsekwencji likwidacją hoteli robotniczych.

Ograniczenia w finansowaniu dotknęły zakładową służbę zdrowia. Redukcje objęły przede wszystkim pozaprodukcyjne zadania przedsiębiorstw.

W procesie transformacji ustrojowej wkraczaliśmy więc z nieco zubożałą, ale nadal rozbudowaną infrastrukturą socjalną uspołecznionych zakładów pracy, w szczególności średnich i wielkich, z dość szerokim wachlarzem socjalnych świadczeń zakładowych, choć już wyżej odpłatnych aniżeli w latach ubiegłych.

Szeroka prywatyzacja, dopływ obcego kapitału na tworzenie nowych, nowoczesnych zakładów mogły stawiać pod znakiem zapytania przyszłość zakładowej polityki socjalnej. W tym kierunku działało nagłośnienie nieraz skrajnie liberalnych koncepcji ekonomicznych dla naszej transformacji, wzmacniane przez zachodnią krytykę modeli państwa opiekuńczego i praktycznie ograniczanie tego opiekuństwa w makroskali.

     Zatem problem zadań społecznych przedsiębiorstwa wymaga uwzględnienia zakresu zmian i tempa ich w ramach procesu transformacji systemowej.

 

 

 

 

 

     Do głównych zadań pozaprodukcyjnych zakładu pracy możemy zaliczyć:

1.      Działania na rzecz załogi, kształtowanie warunków pracy i płac, dokształcanie, tworzenie możliwości awansu i rozwoju, świadczenia socjalne, ochrona zdrowia.

2.      Działania na rzecz społeczności lokalnej, na której terenie firma operuje, a mianowicie udział w rozwijaniu infrastruktury komunalnej, budowa mieszkań i obiektów użyteczności publicznej, świadczenia na cele kulturalne i charytatywne.

3.      Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego przez zagospodarowania zniszczonych terenów, ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, wody i terenu, oszczędne gospodarowanie zasobami naturalnymi.

4.      Działania na rzecz podnoszenia poziomu zaspokajania potrzeb społecznych, którym służy produkcja firmy: jakości i niezawodności wyrobów, obsługi posprzedażnej oraz kształtowania potrzeb, których zaspokojeniu firma ma służyć.

   

     Najważniejszą funkcją spośród w/w jest działalność na rzecz pracowników. Możemy tutaj wyróżnić zgodnie z art.94 Kodeksu Pracy następujące zadania przedsiębiorstwa wobec załogi:

-          zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie BHP,

-          terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,

-          ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych

-          zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników

-          wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego

-          stwarzać pracownikom podejmującym zatrudnienie po ukończeniu szkoły zawodowej lub wyższej warunki sprzyjające przystosowaniu się do należytego wykonywania pracy

-          gwarantowanie ubezpieczenia pracownikom

-          przestrzeganie określonego wymiaru czasu pracy oraz urlopów

-          udział w zatrudnieniu inwalidów i innych osób niepełnosprawnych

 

 

     Zgodnie z Ustawą z dnia 19 listopada 1999r. Prawa działalności gospodarczej:

Art. 8.Przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą na zasadach uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów konsumentów.

 

Art. 9.Przedsiębiorca jest obowiązany spełniać określone przepisami prawa warunki wyko­nywania działalności gospodarczej, w szczególności dotyczące ochrony przed zagro­żeniem życia, zdrowia ludzkiego i moralności publicznej, a także ochrony środowi­ska.

     Zadania związane z funkcjami społecznymi oraz ich zakres przedmiotowy współczesnych systemach gospodarki rynkowej są regulowane przepisami odnoszącymi się do działalności przedsiębiorstw jako podstawowych podmiotów życia gospodarczego. Regulacje te wyznaczają funkcje społeczne przedsiębiorstw a także ogólne zasady ich funkcjonowania.

Możemy ująć zadania społeczne przedsiębiorstw w następujących kategoriach przepisów:

-          prawa chroniące wolną konkurencję na rynku,

-          prawa chroniące konsumentów,

-          prawa określające i chroniące uprawnienie pracowników i ich bezpieczeństwo,

-          prawa służące ochronie środowiska

 

Państwo, jako podmiot centralny – poprzez rozwiązania wprowadzone w postaci przepisów prawa, norm jakościowych dot. towarów i usług społecznych-musi być gwarantem zachowania właściwych relacji między przedsiębiorstwem a otoczeniem oraz odpowiedniego wyniku bilansu społecznego tego układu.

Udział państwa jest jeszcze duży w tych dziedzinach, w których- w ich stanie obecnym-przed negatywnymi następstwami działalności przedsiębiorstw nie chronią skutecznie ani regulacje prawne, ani też mechanizmy rynkowe.

6

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin