ADAMCZYK_ECHO.DOC

(29 KB) Pobierz

Prof. dr hab. BOGDAN ADAMCZYK, fizyk i terapeuta jąkania

·         Ur. 1930 w Lublinie

·         Autor bardzo szeroko rozpowszechnionej w terapii jąkania metody "Echo" oraz OGÓLNOPOLSKIEGO ECHO-TELEFONICZNEGO SYSTEMU KOREKCJI MOWY U JĄKAJĄCYCH SIĘ.

·         Do 27 roku życia ciężko jąkający się. W 1957 roku przypadkowo stwierdził, że kiedy mówi chóralnie z własnym echem, poziom jąkania bardzo istotnie zmniejsza się lub wręcz całkowicie znika. Efekt ten utrzymuje się przy mówieniu z "echem zapamiętanym". Obserwacji tej dokonał nad otwartą, głęboką studnią w ogrodzie rodziców.       

·         Członek Zarządu Polskiego Związku Jąkających się (od chwili powstania Związku).

·         Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (1963), od 1993 przewodniczący Zarządu Głównego PTL,

·         od 1990 redaktor naczelny rocznika "LOGOPEDIA" - organu PTL.

·         Od 1976 kierownik Zakładu Fizyki Stosowanej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

·         W latach 1970-1978 z-ca dyrektora,

·         1978-1987 dyrektor Instytutu Fizyki UMCS.

Adres służbowy: Zakład Fizyki Stosowanej IF UMCS, plac Marii Curie-Skłodowskiej 1,                             20-031 Lublin, tel: (081) 5376126, fax: 5376191, e-mail: adamczyk@tytan.umcs.lublin.pl

·         Autor lub współautor ponad 100 publikacji na temat jąkania i ponad 150 z zakresu fizyki. Część z nich w wydawnictwach o światowym zasięgu. 7 patentów.

·         Promotor 9. doktoratów i jednego doktoratu honoris causa UMCS (prof. Jacob Kistemaker z Amsterdamu).

·         Wyniki swoich i współpracowników badań przedstawiał na kongresach i mityngach we wszystkich krajach Europy, w Japonii, Indiach i Chinach, oraz kilkunastu ośrodkach USA. Odbyte staże naukowe: NRD (1964), Holandia (1965, 1972, 1985), USA (1978), ZSRR (1985).

·         Od 1957 przez kilkanaście lat zatrudniony (pół etatu) na stanowisku terapeuty jąkania w Wojewódzkiej Poradni Foniatrycznej w Lublinie oraz innych lubelskich placówkach służby zdrowia. Konsultant-terapeuta jąkania, adaptujący metodę "echo" w Klinice Psychiatrycznej Uniwersytetu w Lejdzie, Holandia (9 miesięcy, 1965). Terapeuta na koloniach dla dzieci jąkających się zorganizowanych przez Wojew. Poradnię Foniatryczną w Lublinie, Zwierzyniec n. Wieprzem (1959), oraz na obozach- turnusach terapeutycznych zorganizowanych przez Polski Związek Jąkających się: Muszyna (1993), Myślenice (1994), Wójtowice (1995), Darłówek(1996)

·         Jednocześnie jest przeciwnikiem zbytniego zachęcania jąkającego się do terapii. Na I. Międzynarodowym Kongresie Jąkających się, Kioto, 1986, powiedział: Tym, którzy chcą się jąkać, pozwólmy o czynić.

·         Przestrzega przed ludźmi, którzy twierdzą, że wiedzą co to jest jąkanie. Wyraża przekonanie, że jąkanie jest i jeszcze długo pozostanie fascynującą zagadką.

·         Najnowsza wersja audio-echo-korektora mowy oraz video-echo- korektora ("gadającej kaczki") opracowanych i wytwarzanych w Zakładzie Fizyki Stosowanej IF UMCS w Lublinie. Pacjenci mówią i słyszą swoje echo z głośnika oraz "widzą" to echo obserwując "kłapiący" z opóźnieniem do ruchu ich warg, dziób kaczki.

·         Za badania nad jąkaniem, a zwłaszcza za opracowanie metody "echo" wybrany w plebiscycie TVP w 1965 roku Polakiem Roku i wyróżniony nagrodami: Miasta Lublina, Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Ministra Łączności, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Sekretarza Naukowego PAN (nagroda PAN, wspólnie z dr hab. Wiesławą Kuniszyk-Jóźkowiak i dr Elżbietą Smołką).

·         Główne odznaczenia to: Przyjaciel Dziecka, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski, Krzyż Oficerski, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin