W KRAINIE BAJEK.doc

(33 KB) Pobierz

,,W KRAINIE BAJEK”

SCENARIUSZ IMPREZY PODSUMOWUJĄCEJ PROGRAM EDUKACYJNY

„CZYTANIE BAJEK”

w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

we współpracy z Biblioteką Publiczną przy S O S i K

w Chorzelowie

Opracowanie scenariusza: Maria Gacek

Zadania:

stworzenie warunków do różnej aktywności dzieci poprzez aktywny udział w

zabawach i konkursach

przybliżanie dzieciom języka literatury pięknej i przyswajanie przez nie kultury

żywego słowa

rozwijanie początków świadomego czytelnictwa u dzieci poprzez rozbudzenie

zainteresowania światem książek

próby globalnego odczytywania tytułów bajek

Metody:

stawianie problemów otwartych

Środki dydaktyczne:

teksty wybranych bajek, ilustracje, puzzle, list z tekstem od „Królowej bajek”,

kółka od sersa, stojaki, patyki, kaseta z nagraniem muzycznym, magnetofon,

obrazki do kolorowania, mazaki, zakreślacze, kredki

Przebieg spotkania

I. Powitanie zaproszonych gości – Panią Dorotę Kieraś – dyrektor S O K i S

w Chorzelowie, Panią Krystynę Dydo – bibliotekarkę Biblioteki Publicznej

przy S O K i S, Pana Ryszarda Kotrę – dyrektora ZS w Chorzelowie, rodziców

i dzieci.

Maria Gacek – Jak realizuję akcję „Cała Polska czyta dzieciom”

22

Zabawa integracyjna „Powitanie”

Cel operacyjny: umiejętność właściwej reakcji na usłyszaną formę powitania.

Witamy wszystkich tych, którzy chcą się z nami bawić, lubią bajki, zagadki

i konkursy. Kto czuje się powitany, robi śmieszną minę.

Podróż samolotem (zabawa integracyjna) – naśladowanie „lotu samolotu” do

krainy bajek, przedstawienie się imieniem przez uczestników spotkania.

II. Część główna.

1. Bajkowe zagadki:

Cel operacyjny: umiejętność odgadnięcia tytułów bajek i wskazania odpowiedniej

ilustracji oraz wyszukania odpowiedniego tytułu bajki na podstawie

przeczytanych wybranych fragmentów bajek czytanych przez bibliotekarkę,

próby globalnego odczytania tytułów bajek

„Calineczka” – H. Ch. Andersen

„Królowa Śniegu” – H. Ch. Andersen

„Lampa Aladyna”, z książki „Najpiękniejsze baśnie z 1001 NOCY”,

GRAFTAG Warszawa 1994

„Królewna Śnieżka” – W. Disney

„Kopciuszek” – W. Disney

„Kubuś Puchatek”

„Pszczółka Maja” i jej przygody W. Bonsers, Wydawnictwo „Śląsk”

Katowice 1998

„120 przygód Koziołka Matołka” – K. Makuszyński

2. List od królowej bajek.

Cel: rozbudzanie zainteresowań czytelniczych poprzez odczytanie listu oraz

rozpoznanie z listu sposobu na dalszą zabawę

W zaczarowanym lesie mieszkała królowa, która bardzo lubiła tańczyć i

organizować turnieje rycerskie. Poprosiła czarodzieja o imieniu Kol, aby salę

w przedszkolu zamienił w salę balową. Czarodziej spełnił jej życzenie.(

odczytanie listu przez dziecko umiejące czytać).

Taniec w parach przy muzyce

Cel operacyjny: umiejętność swobodnego poruszania się w rytm muzyki

Przebieg: Dzieci – to „damy dworu” i „rycerze”. „Rycerze” zapraszają do

tańca „damy dworu”.

Konkurencja 1: (dla rycerzy)

Rzut kółkiem od sersa na stojak. „Rycerze” mają trzy rzuty kółkiem.

Konkurencja 2:

CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr 2/2005

23

„Damy dworu” rzucają kolejno trzy kółka od sersa a „rycerze” próbują je

złapać na kopię (patyk).

3. Bajkowe puzzle.

Cel operacyjny: zdolność współpracy w zespole.

Trzy osobowe zespoły układają puzzle przedstawiające ilustrację ze znanej

bajki.

4. Historyjka obrazkowa z bajki pt. „Książe żaba”.

Cel operacyjny: umiejętność odtworzenia kolejności sytuacji w bajce oraz

próba globalnego odczytania tytułu bajki „Książe żaba”.

Na środku sali znajdują się obrazki przedstawiające bajkę o księciu zaklętym

w żabę. Dzieci mają za zadanie ułożyć obrazki we właściwej kolejności,

następnie wspólnie próbują odczytać jej tytuł.

5. Bajkowe skojarzenia.

Cel operacyjny:

umiejętność odgadnięcia tytułów bajek na podstawie kilku podanych haseł

tworzących zbiór przedmiotów i zjawisk występujących tylko w tej, a nie

innej bajce.

Dzieci na podstawie podanych haseł odgadują tytuły bajek np.:

pierniki, chatka – JAŚ I MAŁGOSIA,

buty, ogon kapelusz, (mówiący kot) – KOT W BUTACH,

czerwona czapeczka, wilk – CZERWONY KAPTUREK,

wrzeciono, zła wróżka, bardzo długi sen – ŚPIĄCA KRÓLEWNA,

zła macocha, czarodziejskie lusterko, (krasnoludki) – KRÓLEWNA

ŚNIEŻKA.

6. Recytacja wierszy o książkach w wykonaniu dzieci.

7. Powrót „samolotem” z krainy bajek – zabawa ruchowa.

III. Zakończenie.

1. Podziękowanie wszystkim gościom za przybycie, a dzieciom za wspaniałe

wykonanie zadań konkursowych.

2. Wręczenie przez p. dyrektor S O K i S w Chorzelowie dyplomów uczestnictwa

w programie oraz upominków (książeczek), zaproszenie do dalszej współpracy

w programie „Czytanie bajek” pracowników Publicznej Biblioteki w

Chorzelowie.

3. Kolorowanie przez dzieci obrazków przedstawiających bohaterów różnych

bajek.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin