Zwiedzamy_Francje_z_Czerwonym_Kapturkiem.doc

(24 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

 

 

Grupa: 4-5 - latki 

Temat kompleksowy: Europejskie dzieci

Temat dnia: Zwiedzamy Francję z Czerwonym Kapturkiem

Cele ogólne:

- nabywanie wiadomości o tradycji, kulturze i życiu ludzi we Francji,

- kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 7,

Cele operacyjne

Dziecko:

·         wskaże położenie Francji na mapie Europy,

·         zna barwy flagi Francji i ich układ,

·         zna pojęcia: stolica mody, Disneyland,

·         kojarzy Francję z wieżą Eiffla i Czerwonym Kapturkiem,

·         zna francuskie przysmaki: ser, ślimaki, żaby,

·         poprawnie liczy w zakresie 7.

 

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Metody: oglądowa, ćwiczeń praktycznych, pracy z tekstem.

Środki dydaktyczne: mapa Europy, flaga Francji, szablony do kolorowania flagi, załączniki, strój Kapturka, koszyczek z serami, klocki, zdjęcia wieży Eiffla i Disneylandu.

 

Przebieg zajęć

1.      N-lka przebrana za Czerwonego Kapturka wchodzi do sali, mówi „Bonjour”  i siada przed dziećmi z koszykiem.  Opowiada dzieciom, że szła do babci, ale się zgubiła i teraz nie wie, gdzie jest. Zadaniem dzieci jest podanie nazwy kraju, w którym mieszkamy (Polska), pokazanie go na mapie Europy i wskazanie flagi Polski.

2.      Następnie Czerwony Kapturek pokazuje dzieciom zdjęcie wieży Eiffla i mówi, że to jego kraj, kto wie, jak się nazywa (Francja) -  n-lka pokazuje na mapie Europy oraz flagę Francji.

3.      Podział dzieci na 4 zespoły. Zadaniem ich jest zbudowanie jak najwyższej wieży z klocków.

4.      Po wykonaniu zadania n-lka  częstuje dzieci serem z koszyczka. Przy tym wyjaśnia, że Francja słynie z doskonałych serów.

5.      Zadanie matematyczne doskonalące umiejętność liczenia w zakresie 7 oraz układania przedmiotów wg wielkości malejących lub rosnących – karta pracy

6.      Nauka piosenki pt. „Panie Janie” w języku francuskim.

 

Zadanie dodatkowe: kolorowanie konturu flagi Francji.

 

Przebieg zajęć popołudniowych:

1.      Rozwiązanie rebusu literowo – obrazkowego Pa + ziarna ryżu (Paryż).

2.      N-lka wyjaśnia, że Paryż uznawany jest za światową stolicę mody  - pokaz ilustracji

3.      Samodzielne projektowanie strojów z krepy, skrawków materiału, udział w pokazie mody.

 

 

Opracowała: mgr Magdalena Czapkiewicz – nauczycielka Przedszkola w Szczodrzykowie

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin