Biologia zadania.docx

(55 KB) Pobierz

1.       Anabioza-stan krańcowego obniżenia aktywności życiowej organizmu, zwykle w odpowiedzi na niekorzystne warunki środowiska naturalnego. 

Amitoza-bezpośredni podział jądra komórkowego przez przewężenie i utworzenie dwóch części, zawierających niejednakową, przypadkowo rozdzieloną ilość chromatyny.

Miksotrofy- organizmy zdolne do odżywiania autotroficznego (samożywne) i heterotroficznego (cudzożywne) w zależności od warunków środowiska.

Przemiana pokoleń-  cykl życiowy organizmu, w którym pokolenie rozmnażające się płciowo występuje na przemian z pokoleniem rozmnażającym się bezpłciowo

Mikoryza- jest to występujące powszechnie zjawisko, polegające na współżyciu korzeni lub innych organów, a nawet nasion roślin naczyniowych z grzybami.

2.       Obecność ściany komórkowej, błony komórkowej, cytoplazmy.  Materiał genetyczny w postaci genoforu w nukleoidzie. Mezosomy (odpowiedzialne za oddychanie komórkowe).

3.       Odżywianie-heterotroficznie lub autotroficznie np. za pomocą chemosyntezy lub fotosyntezy.

Rozmnażanie- podział

Oddychanie- tlenowe (tak jak w zwykłej komórce glukoza + tlen àCO2 + woda + energia) lub beztlenowe czyli fermentację (glukoza à etanol + CO2 + energia)

4.       A) 60min/15min= 4   4*2=8  Odp. Powstanie 8 bakterii.

b) no wykresu rysować nie będę bo chyba każdy umie.

5.       A) w przemyśle monopolowym do fermentacji alkoholowej

B) w przemyśle medycznym (szczepionki)

c)w oczyszczalniach ścieków

6.       Brak mezosomów. DNA w postaci jądra komórkowego. Obecność wodniczek pokarmowych.

7.       Np. Mszaki, paprotniki.

rozwoj_mchu.jpg

8.       Porosty są organizmami pionierskimi, porastającymi korę drzew, kamienie, gleby najbardziej ubogie i raczej suche, zwane też "glebami poligonowymi". Występują niemalże na wszystkich długościach i szerokościach geograficznych. Najwięcej gleb poligonowych znajduje się w tundrze, a także na pustyniach i stepach. Gleby tundrowe, pustynne i stepowe należą do bardzo ubogich w przyswajalny azot i dlatego porosty asymilują azot z atmosfery przy pomocy cyjanobakterii, znajdujących się w zgrubieniach plechy, zwanych cefalodiami. Asymilacja azotu przez porosty (a właściwie sinice) zachodzi w zakresie temperatur -5 °C - 35 °C[2].

9.       Przede wszystkim całkowicie uniezależniły proces rozmnażania od wody (redukcja gametofitu do zaledwie kilku komórek w przypadku roślin nasiennych). Wykształcenie tkanek, w tym epidermy pokrytej kutikulą, systemu przewodzącego w postaci łyka i drewna, elementów wzmacniających w postaci zwarcicy i twardzicy. Wytworzenie płuc, kończyn. Zapłodnienie wewnętrzne. No nie wiem. W sumie wszystko to co różni takie ryby od np. ssaków.

10.   Przyciągają owady, które będą przenosić pyłek.

11.   Jak zwierzę zje taki owoc to potem np. w raz z odchodami wydala niestrawione nasiona.

12.   Jadalne: Kania, Maślak, Kurka. Niejadalne: Muchomor sromotnikowy, borowik szatański, sromotnik bezwstydny. Pasożytnicze: opieńka miodowa, korzeniowiec wieloletni, maczużnik bojowy. Pasożyty to organizmy rozwijające się kosztem innych organizmów, a saprofity to organizmy, które odżywiają się martwą tkanką, rozkładając szczątki roślinne lub zwierzęce.

13.   Przemysłowa produkcja kwasu mlekowego,  produkcji alkoholu, wypieku ciast i chlebów, produkcja serów pleśniowych, antybiotyki, rozkładają obumarłe szczątki roślin lub zwierząt,.

14.   Pustynia porostowa – miejsca, gdzie nie rosną porosty.  Są bioindykatorami, ponieważ są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza.

15.   Podział ciała zwierzęcia na segmenty zwane metamerami. Występuje np. u dżdżownic, owadów, pijawek.

16.    

 

małże

Ślimaki

głowonogi

muszla

dwuklapowa

Spiralnie skręcona lub brak

Zredukowana, wewnętrzna

Ukl. krwionośny

otwarty

otwarty

Prawie zamknięty

rozmnażanie

Obojniaki, zapłodnienie krzyżowe i wewnętrzne, rozwój złożony

Obojniaki lub rozdzielno płciowe, zapłodnienie wewnętrzne, rozwój złożony

Rozdzielno płciowe zapłodnienie wewnętrzne, rozwój prosty

17.   Polimorfizm to występowanie dwu lub więcej postaci danego gatunku, różniących się pewnymi cechami budowy lub fizjologicznymi. Mrówki, termity.

18.   A) jajoàlarwa àimago

B)jajoàlarwaàpoczwarkaàimago

19.   Owady, skorupiaki, pajęczaki, stratoraki. Segmentowa budowa ciała, posiadanie odnóży krocznych, występowanie pancerzyka (kutykuli)

20.   Obecność pancerzyka chitynowego, odwrócone położenie układów krwionośnego i nerwowego.

21.   Opływowy kształt ciała, płetwy, skrzela, śluz.

22.   Posiadanie odnóży, błona między palcami, śluz na powierzchni ciała, workowate płuca, a u kijanek i nielicznych form dorosłych skrzela. Oddychanie przeprowadzane całą powierzchnią ciała.

23.   Gady-posiadają większe kresomózgowie niż płazy, mają żebra, występowanie częściowej przegrody sercowej, płazy posiadają pranercza, a gady już nerki. Gady składają jaja, a płazy skrzek.

24.   Kości pneumatyczne (puste w środku), opływowy kształt ciała, pióra, podwójne oddychanie, brak pęcherza moczowego, całkowita przegroda sercowa.

25.   Ssanie mleka, płuca pęcherzykowate, silnie rozwinięte kresomózgowie,  obecność przepony.

26.   A) kura, kaczka

b) pies, kot, szczur

c) rekin, salamandra plamista, traszka

27.   Stałocieplność pozwala osiedlać się w miejscach o różnych temperaturach. Gady i płazy będąc zmiennocieplne nie są wstanie żyć w klimatach zimnych.

28.   Systematycy zajmują się klasyfikacją żywych organizmów na jednostki systematyczne, a więc taksony, zgodnie z zasadami taksonomii.

29.   Takson jest to sztuczny podział organizmów żywych w grupy. Jest zhierarchizowany i uwzględnia kolejność ewolucyjną i różnorodność gatunkową.

30.   Wymyślił system segregacji gatunków.

31.   Jest to podwójne nazewnictwo składające się z nazwy rodzajowej i gatunkowej.  Rodzajem jest sosna. Gatunkiem jest plamista.

32.   Gatunek jest to grupa organizmów podobna do siebie morfologicznie anatomicznie, zajmujących tę samą niszę ekologiczną i mającą wspólną od innych gatunków pulę genową. Osobniki tego samego gatunku są zdolne do krzyżowania się i wydawania płodnego potomstwa. Muł nie jest gatunkiem ponieważ jest bezpłodny.

33.   Różnice w budowie na poziomie komórkowym, możliwość tworzenia tkanek u roślin, zwierząt i grzybów, a brak u bakterii i protestów. Posiadanie układu nerwowego u zwierząt.

34.   Jest uszeregowany w sposób, w jaki prawdopodobnie mogła zachodzić ewolucja.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin