2012 01Raportprobasprawdzian.doc

(1715 KB) Pobierz
Analiza i interpretacja

3

 

Analiza i interpretacja wyników

próbnego sprawdzianu w szóstej klasie

Szkoły Podstawowej w Bukowcu

w styczniu 2012 roku.

 

Opracowała:

Dorota Guzenda – Miłota

 

              Cele sprawdzianu próbnego:

 

Ø     umożliwienie przeprowadzenia i ocenienia w szkole sprawdzianu wg procedur stosowanych przez egzaminatorów zewnętrznych;

Ø     zwrócenie uwagi poprzez odpowiedni dobór zadań na umiejętności opisane w standardach;

Ø     zwrócenie uwagi na interdyscyplinarność  sprawdzianu – zadania w arkuszu mogą dotyczyć wszystkich przedmiotów i bloków przedmiotowych nauczanych w szkole podstawowej;

Ø     umożliwienie zdiagnozowania stopnia opanowania wybranych umiejętności opisanych w standardach na 3 miesiące przed sprawdzianem właściwym.

 

Charakterystyka środowiska uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej w Bukowcu w roku szkolnym 2004/2005

 

              Analizowane wyniki dotyczą klasy szóstej szkoły Podstawowej w Bukowcu w gminie Międzyrzecz. Troje uczniów posiada opinię Poradni Pedagogicznej o problemach dyslektycznych. Połowa uczniów jest motywowana w domach rodzinnych do nauki, pozostali sporadycznie korzystają z pomocy rodziny i dostępnych dóbr kultury. Tempo pracy w tej klasie jest wolne, dzieci wymagają częstego naprowadzania, motywowania.

 

Wyniki uczniów

 

              Do szóstej klasy uczęszcza 7 uczniów. Podczas sprawdzianu wszyscy uczniowie rozwiązywali arkusz standardowy. Jeden uczeń miał wydłużony czas pracy.

Poprzez zadania zamieszczone w arkuszu egzaminacyjnym sprawdzano opanowanie umiejętności ponadprzedmiotowych z pięciu kategorii: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Każdy uczeń musiał rozwiązać 20 zadań zamkniętych i 6 otwartych. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań zawartych w arkuszu uczeń mógł otrzymać 40 punktów.

              Średni wynik punktowy uzyskany podczas sprawdzianu przez uczniów naszej szkoły wyniósł 22 punkty i jest to najniższy wynik w historii sprawdzianów szóstoklasisty.

Wyniki punktowe uzyskane przez uczniów naszej szkoły zamieszczono w tabeli nr 1.

 

Większość zadań okazała się dla uczniów naszej szkoły trudna, ponieważ współczynnik łatwości obliczony dla wszystkich zadań zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym wynosi 0,55.

Dwoje uczniów osiągnęło wyniki w obszarze wyników wysokich, jeden – w obszarze wyników średnich i czworo w obszarze wyników niskich – wykres 2.

 


Tabela 1: Wyniki punktowe sprawdzianu próbnego 2012 dla uczniów Szkoły Podstawowej w Bukowcu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legenda:

Kolor czarny – język polski

niebieski – matematyka

zielony – przyroda

brązowy - historia             

 

 

 

 

 

 

 


Analiza opanowania poszczególnych umiejętności

 

Czytanie – 10 zadań zamkniętych za max. 10 punktów. Średni współczynnik łatwości dla tej umiejętności wynosi 0,59. W poprzednich latach średnio było to 0,79.

Badano umiejętność czytania tekstu literackiego/użytkowego (listu), odczytywanie tekstu poetyckiego oraz danych z planu. Na podstawie średniego wyniku za badaną umiejętność można stwierdzić, że jest ona dla uczniów trudna.

Najtrudniejsze czynności

Określanie funkcji zdań zastosowanych w liście (0,14)

Wyszukiwanie informacji podanych wprost (0,29)

Najłatwiejsze czynności

Określanie intencji bohatera wypowiedzi (0,86)

Odkrywanie sensów przenośnych (0,86)

Określanie kierunku geograficznego (0,86)

Pozostałe czynności okazały się dla uczniów umiarkowanie trudne.

Wnioskowanie na podstawie informacji zawartej w tekście (0,57)

Rozpoznanie porównanie (0,57)

Wnioskowanie na podstawie przesłanek zawartych w tekście (0,71)

Odczytywanie sensu samodzielnie wyszukanego porównania (0,43)

Rozumienie głównej myśli tekstu (0,43)

 

Uczniowie regularnie wykonują podobne zadania na języku polskim, historii, przyrodzie, dwie uczennice: Dominika Cierach i Angelika Tonak uczęszczają dodatkowo na zajęcia wyrównawcze – czytelnicze.

 

Wnioski

Należy na zajęciach, na których wykorzystujemy teksty literackie, użytkowe, poetyckie raz na tydzień/dwa tygodnie przeprowadzić sprawdziany czytania ze zrozumieniem, ćwiczyć umiejętność wnioskowanie na podstawie tekstu, wyszukiwanie informacji, rozpoznawanie głównej myśli utworu oraz powtórzyć wiadomości o środkach stylistycznych.

 

Pisanie

 

Pisanie – 2 zadania otwarte. Redagowanie listu za max. 7 punktów i ogłoszenia za max. 3 punkty. Sprawdzano:

- pisanie na temat i zgodnie z celem,

- celowe stosowanie środków językowych,

- przestrzeganie norm gramatycznych,

- przestrzeganie norm ortograficznych,

- przestrzeganie norm interpunkcyjnych.

W liście do kolegi/koleżanki należało zachęcić adresata do przeczytania ciekawej książki i podać przynajmniej dwie jej zalety. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem umiarkowanie dobrze. Trudność dla nich stanowiło zastosowanie podstawowych elementów listu: daty, miejscowości, formuł grzecznościowych we wstępie i zakończeniu.

Najtrudniejsze czynności

Pisanie listu zawierającego elementy opisu książki (0,39)

Pisanie poprawnie pod względem gramatycznym (0,29)

Najłatwiejsze czynności

Pisanie funkcjonalnym stylem z dbałością o dobór słownictwa (1)

Pisanie poprawnie pod względem ortograficznym (0,86)

Pisanie poprawnie pod względem interpunkcyjnym (0,71)

 

W krótkim ogłoszeniu dotyczącym sprzedaży podręczników szkolnych sprawdzano pisanie
na temat i zgodnie z celem oraz przestrzeganie norm ortograficznych i interpunkcyjnych. To proste zadanie sprawiło uczniom problem – w ogłoszeniach brakowało niezbędnych informacji – nagłówka, prezentacji przedmiotu, proponowanej ceny.

Czynności

Pisanie ogłoszenia (0,50)

Pisanie poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym (0,71)

 

Wnioski

Zwrócić szczególną uwagę na wyznaczniki różnych form pisemnych, szczególnie użytkowych i ćwiczyć umiejętności poprawnego pisania na zajęciach języka polskiego.

 

 

Rozumowanie sprawdzano w 6 zadaniach (4 zamknięte i 2 otwarte). Średni współczynnik łatwości dla tej umiejętności wynosi 0,61.

Trudne było dla uczniów:

- ustalenie sposobu rozwiązania zadania. Należało na podstawie danych uzupełnić tabelę, wykonując proste obliczenia (suma, iloczyn) (wsp. łatwości 0,43).

Umiejętności łatwe:

- wyznaczenie długości prostokąta zgodnie z warunkami zadania (0,86).

 

Korzystanie z informacji sprawdzono 4 zadaniami zamkniętymi. Średni współczynnik łatwości dla tej umiejętności wynosi 0,50.

Trudne było:

- korzystanie z informacji zamieszczonych na wykresie, gdyż jednocześnie należało wykorzystać własności porównania ilorazowego i różnicowego (0,29)

- skorzystanie z informacji zamieszczonej w przypisie (0,43)

Łatwe:

- określenie miejsca akcji na podstawie informacji z przypisu (0,71)

- odczytać informacje z wykresu stosując proste sumowanie (0,57)

 

Wykorzystanie wiedzy w praktyce sprawdzono dwoma zadaniami zamkniętymi i dwoma zadaniami otwartymi. Średni współczynnik łatwości dla tej umiejętności wynosi 0,39.

Bardzo trudne okazało się obliczenie pola prostokąta – strony po odjęciu marginesów (0,14).

Trudne – obliczenie dwukrotności pola trapezu – kształt zakładki do książki (0,32).

 

              Podsumowanie              

 

              Celem przeprowadzenia próbnego sprawdzianu kl. VI  było zapoznanie uczniów i rodziców ze sposobem jego przeprowadzania, jednocześnie przygotowanie  ich do pisania sprawdzianu kwietniowego. Cel został osiągnięty. Uczniowie zmierzyli się z testem - jego aspektem merytorycznym i czasowym.

 

              Wyniki uczniów kształtowały się w przedziale od 13 do 38 punktów, więc mają stosunkowo duży rozrzut. Dla jednego ucznia test był bardzo łatwy, dla jednego – łatwy, dla pozostałej piątki trudny lub bardzo trudny.

Brak wyników większej populacji, do której można odnieść wyniki naszych uczniów.

 

              Wnioski

 

              Ogólnie uczniowie napisali zgodnie ze swoimi możliwościami i oceną nauczycieli. Wynik testu jest w porównaniu do poprzednich lat bardzo niski.

                            Na lekcjach różnych przedmiotów doskonalić umiejętność pisania różnych form wypowiedzi. Rozszerzać zakres słownictwa uczniów i zwracać uwagę na poprawność językową wypowiedzi ustnych i pisemnych. Stosować różnorodne ćwiczenia doskonalące umiejętność oraz argumentowania wypowiedzi.

              Na zajęciach z różnych przedmiotów doskonalić z całą klasą umiejętność rozwiązywania zadań otwartych.  Warto uwzględniać  zadania o zróżnicowanej złożoności oraz indywidualizować ich przydział ze względu na możliwości uczniów.

              Szczególną uwagę należy zwrócić na sprawdzanie zeszytów, klasówek i zadań w zakresie ich poprawności ortograficznej, interpunkcyjnej i językowej na wszystkich przedmiotach. Należy zadawać dzieciom krótkie pytania wymagające argumentowania lub wskazania źródła odpowiedzi.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin