3930.doc

(40 KB) Pobierz

                                  SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

Opracowała: mgr Zofia Śnieżek

Przedszkole Samorządowe nr 5 w Chrzanowie

Grupa wiekowa: 6- latki

 

TEMAT KOMPLEKSOWY: W świecie bajek i baśni.

 

TEMAT SZCZEGÓŁOWY: Bajkowi przyjaciele.

 

Cele operacyjne:

              Dziecko potrafi:

              - rozpoznawać bajki i baśnie wybranych autorów

              - rozpoznawać po wysłuchanym fragmencie tytuł bajki

              - układać historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń

              - rozwiązywać test zadaniowy ze znajomości bajek

              - przedstawiać ruchowo treść piosenek

              - przyporządkowywać ilość elementów zbioru odpowiedniej cyfrze

              - wykonywać pracę plastyczną na określony temat techniką dowolną

 

Metoda: zabawowo – zadaniowa

 

Forma pracy z dzieckiem: zespołowa, indywidualna

 

                                                  PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

Lp.

Sytuacje edukacyjne –

aktywność nauczyciela

Zamierzone efekty, aktywność dzieci

Środki dyda-

ktyczne

1.

Powitanie dzieci przy melodii „Wszyscy są witam Was”.

Dzieci siedzą w kole, śpiewają i gestykulują

 

2.

Odgadywanie zagadek na temat bajek, które wcześniej słuchaliśmy lub czytaliśmy.

Dzieci rozwiązują zagadki

 

3.

Odczytywanie krótkich fragmentów trzech bajek z wylosowanych kopert przez wybrane dzieci. Dobór charakterystycznych rekwizytów(pantofelek, nos Baby – Jagi, czapka Kapturka)

Dzieci czytają fragmenty bajek,  odgadują tytuł i dopasowują wybrany rekwizyt

 

Koperty z tekstami bajek, rekwizyty

4.

Zabawa przy muzyce „Kwiaty i motyle w lesie Czerwonego Kapturka”. Dzieci kwiaty z cyframi 3 – 8, pozostałe dzieci motyle mają kartoniki z kropeczkami.

Dzieci poruszają się w takt muzyki na przerwę przykucają przy kwiatku z odpowiednią cyfrą.

Kwiaty z bibuły, kartoniki, cyfry

5.

Układanie historyjki obrazkowej z 6 części wg kolejności zdarzeń, odgadnięcie jaka to bajka.

Dzieci układają historyjkę we właściwej kolejności opowiadając treść bajki.

Historyjka obrazkowa

„Jaś i Małgosia”

6.

Pląs „Jeśli jesteś wesoły”, wspólny śpiew nauczycielki z dziećmi wraz z pokazywaniem gestów.

Dzieci śpiewają i przedstawiają ruchowo treść piosenki

Płyta CD

„Tańce i pląsy”

7.

Rozwiązywanie testu zadaniowego na znajomość bajek „Czerwony Kapturek”,

„Jaś i Małgosia”, „O rybaku i złotej rybce.

Rysowanie po śladzie „Kot w butach” – 5l

Indywidualna praca dzieci

Karty pracy, kredki

8.

Zabawa ruchowa ze śpiewem „Głowa, ramiona, kolana, pięty”

Dzieci śpiewają i wskazują części ciała

 

9.

„Z jakiego prezentu ucieszyłby się Czerwony Kapturek” – wykonywanie pracy plastycznej dowolną techniką

Dzieci wykonują pracę plastyczną wykorzystując różnorodny materiał

Kartki, kredki, farby, bibuła, papier kolorowy, pędzle, klej, nożyczki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAGADKI

 

„Jaka to dzieweczka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek”

                                                                       ( Kopciuszek )

 

„Chociaż kłopoty z wilkiem miała, z opresji wyszła zdrowa i cała”

                                                                       ( Czerwony Kapturek )

 

„Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka, dlatego jej imię brzmiało.......”

                                                                       ( Calineczka )

 

 

 

 

 

FRAGMENTY BAJEK

A w zamku został smutny królewicz.

Gdy znalazł pantofelek, od rana razem z posłem biegali od domu do domu. Panny wkładały bucik, ale był za mały.

Długo trwało, zanim zapukali do domu...

                                                     „Kopciuszek”

 

 

Domek był jak ze snu.

Cały z piernika.

Głodni, zjadali lukrowane cegiełki.

- A kto to zjada mi domek? – na progu stała babina z wielkim nosem.

- W domu mam inne smakołyki – kusiła .....

                                                     „Jaś i Małgosia”

 

 

 

Las był ogromny, a droga daleka. I nagle...

- Kto spaceruje lasem? – zapytał gruby głos.

- To ja . Mam dla mojej babuni lekarstwa i zakupy.

- Tam jest dom babuni? – pokazał palcem wilk,

   bo to był wilk we własnej osobie.

                                                   „Czerwony Kapturek”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin