Scenariusz techinka zwierzęta wodne.docx

(21 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej dla klasy II.

Temat dnia: Zwierzęta wodne.

Cele ogólne:

·         poznawcze:

- poznawanie zwierząt wodnych,

- poznawanie nowej techniki plastycznej origami.

 

·         wychowawcze:

- stwarzanie możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego,

- wdrażanie dzieci do wspólnej pracy i zabawy,

- rozwijanie pomysłowości i wiary we własne zdolności i umiejętności,

- kultura zachowania się podczas wspólnego spędzania czasu,

- wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi,

- zachęcanie do poznawania nowych technik pracy,

- wyrabianie poczucia estetyki, potrzeby dbania o wygląd otoczenia,

- wdrażanie do utrzymywania porządku,

- wyrabianie nawyku czekania na swoją kolej.

 

·         kształcące:

- kształtowanie uczuć estetycznych,

- rozwijanie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej,

- rozwijanie pamięci i uwagi,

- kształtowanie umacniania kontaktów koleżeńskich, umiejętności współpracy,

- wyrabianie dokładności,

- kształtowanie umiejętności wypowiadania się,

- rozwijanie wyobraźni,

- rozwijanie zdolności plastycznych,

- kształtowanie ćwiczenia słuchu fonemowego,

- kształtowanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem,

- kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20,

- kształtowanie rozróżniania liczb parzystych i nieparzystych.

 

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- zna zwierzęta wodne i wie jak one wyglądają,

- potrafi wykonać pracę techniką origami,

- wie, że należy dzielić się z innymi,

- dba o wygląd otoczenia,

- rozwija swoją pamięć i uwagę,

- potrafi dopasować napisy do obrazków zwierząt,

- zna podstawowe techniki składania origami,

- dokonuje analizy i syntezy głoskowej i sylabowej,

- czyta tekst ze zrozumieniem,

- dodaje i odejmuje w zakresie 20,

- rozróżnia liczy parzyste i nieparzyste.

 

Metody pracy:

- pogadanka,

- oglądowa,

- upoglądowionej instrukcji,

- ćwiczeń praktycznych,

- samodzielna praca ucznia pod kierunkiem nauczyciela.

 

Formy pracy:

- jednostkowa,

- grupowa,

 

Zasady:

- stopniowania trudności,

- poglądowości,

- świadomego i aktywnego udziału dziecka.

 

Środki dydaktyczne:

- rozsypanka sylabowa,

- rozsypanka obrazkowa zawierająca ilustracje różnych zwierząt i przedmiotów,

- zagadka,

- plansza ze zwierzętami wodnymi,

- rzutnik,

- płyta CD  - podkład do zabawy integracyjnej „Podwodny spacer”,

- wiersz Jana Brzechwy pt. „ Ryby, żaby i raki”,

-

Przebieg zajęć:

1.      Przygotowanie pracowni i środków dydaktycznych.

2.      Powitanie klasy, sprawdzenie obecności, podanie tematu i celu lekcji.

Uczniowie notują temat do zeszytów. Pogadanka.

Tematem dzisiejszej lekcji są zwierzęta wodne. Poznamy nową technikę origami, jak w temacie będziemy wykonywać zwierzęta wodne z papieru. Jest to bardzo przyjemne zajęcie, które można wykorzystać w wolnym czasie. Tym samym będziemy rozwijać swoją pamięć, pomysłowość, a także wiarę we własne możliwości oraz wiele innym umiejętności o których się przekonacie podczas zajęć.

3.      Wprowadzenie do tematu lekcji.

- Odczytanie zagadki przez nauczyciela.

Zwykle się rozlewa, leje, czasem jak kamień twardnieje. Bez niej trawy usychają, a zwierzęta umierają. Życie czerpie z niej przyroda, co to jest? już wiecie… [woda].

- Ułożenie przez dzieci z rozsypanki sylabowej hasła:

„Zwierzęta żyjące w wodzie”

4.      Czytanie wiersza Jana Brzechwy pt. „Ryby, żaby i raki”.

Ryby, żaby i raki
Raz wpadły na pomysł taki,
Żeby opuścić staw, siąść pod drzewem
I zacząć zarabiać śpiewem.
No, ale cóż, kiedy ryby
Śpiewały tylko na niby,
Żaby
Na aby-aby,
A rak
Byle jak.

Karp wydął żałośnie skrzele:
"Słuchajcie mnie przyjaciele,
Mam sposób zupełnie prosty -
Zacznijmy budować mosty!"
No, ale cóż, kiedy ryby
Budowały tylko na niby,
Żaby
Na aby-aby,
A rak
Byle jak.

Rak tedy rzecze: "Rodacy,
Musimy się wziąć do pracy,
Mam pomysł zupełnie nowy -
Zacznijmy kuć podkowy!"
No, ale cóż, kiedy ryby
Kuły tylko na niby,
Żaby
Na aby-aby,
A rak
Byle jak.

Odezwie się więc ropucha:
"Straszna u nas posucha,
Coś zróbmy, coś zaróbmy,
Trochę żywności kupmy!
Jest sposób, ja wam mówię,
Zacznijmy szyć obuwie!"
No, ale cóż, kiedy ryby
Szyły tylko na niby,
Żaby
Na aby-aby,
A rak
Byle jak.

Lin wreszcie tak powiada:
"Czeka nas tu zagłada,
Opuściliśmy staw przeciw prawu -
Musimy wrócić do stawu."
I poszły. Lecz na ich szkodę
Ludzie spuścili wodę.
Ryby w płacz, reszta też, lecz czy łzami
Zapełni się staw? Zważcie sami,
Zwłaszcza że przecież ryby
Płakały tylko na niby,
Żaby
Na aby-aby,
A rak
Byle jak.

 

5.      Rozmowa na temat wiersza. Nauczyciel zadaje pytania:

- Jakie zwierzęta występują w wierszu?

- Jakie pomysły na zarabianie miały zwierzęta?

- W jaki sposób zwierzęta wykonywały zadania?

6.      Pogadanka na temat środowiska wodnego. Dzieci siadają na dywanie. Nauczyciel zadaje pytania:

- Jakie znacie inne zwierzęta żyjące w wodzie?

- Jak one wyglądają?

7.      Dopasowanie napisów do zwierząt wodnych.

Dzieci siedząc na dywanie dopasowują na planszy napisy do zwierząt wodnych.

8.      Poznawanie podstawowych technik składania origami.

Nauczyciel wyświetla na rzutniku i objaśnia dzieciom instrukcję technik składania origami. Następnie dzieci wykonują te techniki. Śledząc krok po kroku instrukcję nauczyciela.

9.      Zabawa przy piosence pt. „Podwodny spacer”.

Dzieci poruszają się w rytm muzyki tworząc koło. Gestami naśladują sposób poruszania się podwodnych zwierząt o których słyszą w piosence.

10.  Dzieci siedząc na dywanie wypowiadają się wykorzystując swoja wiedzę i wyobraźnię jak wygląda podwodny świat zwierząt.

11.  Po krótkiej rozmowie dzieci siadają do stolików i wykonują obrazek, którego tematem jest podwodny świat zwierząt.

12.  Zabawa doskonaląca słuch fonemowy - analiza i synteza sylabowa i głoskowa.
Na podłodze jest rozrzucona rozsypanka obrazkowa zawierającą ilustracje różnych zwierząt i przedmiotów, których nazwy wykorzystujemy do analizy sylabowej i głoskowej. Jedno dziecko dokonuje analizy nazwy, a drugie dokonuje syntezy i wyszukuje obrazek. Po rozpoznaniu wypowiadanego przez kolegę wyrazu umieszcza odpowiedni obrazek w jednym z dwóch kół - wśród ilustracji zwierząt lub wśród ilustracji innych przedmiotów. Nauczycielka podaje kolejno kilka wyrazów, wypowiadając je sylabami. Następnie dla utrudnienia po każdej sylabie nauczyciel klaszcze trzy razy lub wykonuje inne czynności, np. tupie, wykonuje przysiady, obroty, a dzieci rozpoznają, co to za wyraz! np.: ko - ro - na! tar – ka, tan - cer – ka, ka - nap – ka, mo - to – cyk, pa - ra - sol- ka, za – mek, ra - kie - ta. Kolejnym etapem jest wymawianie przez nauczyciela wyrazów głoskami i rozpoznawanie tego wyrazu przez dzieci.

13.  Dzieci wykonują zwierzęta wodne z papieru techniką origami. Śledzą krok po kroku instrukcje nauczyciela. Po wykonaniu zwierzątek każde dziecko prezentuje swoją pracę i opowiada o niej.

14.  Rozwiązywanie zadań tekstowych w których występują zwierzęta wodne.

15.  Rozróżnianie liczb parzystych i nieparzystych.

Dzieci wykonują ćwiczenia powiązane z tematem lekcji.

16.  Karta pracy.

Dzieci rozwiązują ćwiczenia.

17.  Praca domowa

Napiszę krótkie opowiadanie o zwierzętach wodnych, które wykonałam/em na lekcji. Wybrane przez nauczyciela ćwiczenia z podręcznika. Ozdobię zwierzęta, które wykonałam/em na lekcji.

18.  Podsumowanie zajęć.

Co było głównym  tematem lekcji? Jakie poznaliście zwierzęta wodne? Czy podobała się Wam nowa technika origami? Czy wykorzystacie ją podczas spędzania wolnego czasu?

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin