Katecheza (Modlitwa chrześcijańska-Ojcze nasz).doc

(42 KB) Pobierz
MODLITWA CHRZEŚCIJAŃSKA – „OJCZE NASZ”

MODLITWA CHRZEŚCIJAŃSKA – „OJCZE NASZ”

(DLA SZKOŁY ŚREDNIEJ)

 

Jest to propozycja cyklu katechez poświeconych modlitwie "Ojcze nasz": analizie tekstu biblijnego i zrozumieniu treści modlitwy. Poniższa pomoc może być wykorzystana na kilku jednostkach lekcyjnych. Dla jasności podzieliłem wszystko na trzy katechezy: 1. zagadnienia wstępne z analiza tekstu, 2. pierwsze trzy prośby, odnoszące się do Boga, 3. kolejne cztery prośby odnoszące się do nas samych lub drugiego człowieka.

 

Cele:

·         uczeń wie, ze w Piśmie św. spotykamy dwa różniące się miedzy sobą teksty Modlitwy Pańskiej; uczeń rozumie i właściwie potrafi zinterpretować tekst biblijny, wskazując podobieństwa i różnice; uczeń umie przeciwstawić się twierdzeniom, ze modlitwa przekazana przez Jezusa Chrystusa została przez Kościół zniekształcona;

·         uczeń wie, ze Modlitwę Pańską można podzielić na dwie zasadnicze części: dotyczące Boga i człowieka;

·         uczeń rozumie poszczególne wezwania pierwszej części modlitwy "Ojcze nasz"; umie wyjaśnić, co w danym wezwaniu się zawiera;

·         uczeń rozumie poszczególne wezwania drugiej części modlitwy "Ojcze nasz"; umie wyjaśnić, co w danym wezwaniu się zawiera.

·          

"OJCZE NASZ"
ZAGADNIENIA WSTEPNE

(Analiza tekstu modlitwy "Ojcze nasz" na podstawie fragmentów biblijnych z Ewangelii wg św. Łukasza i św. Mateusza).

Narracja. Modlitwa "Ojcze nasz" jest najważniejszą modlitwa chrześcijańską, której nauczeni zostaliśmy jako małe dzieci. W Piśmie św. spotykamy dwie wersje tej modlitwy. Czasem spotkać można zarzut, ze Kościół poprzez wieki zniekształcił jej słowa. Dlatego tez naszym zadaniem na dzisiejszej katechezie będzie porównanie tekstów biblijnych, aby dokładnie zauważyć, czy modlitwa, która odmawiamy jest rzeczywiście ta, której Jezus Chrystus nauczył swoich uczniów.

·         W Piśmie św. spotykamy dwie, nieco różniące się miedzy sobą wersje modlitwy.

·         Jezus nauczył uczniów tej modlitwy; nazywamy ja "Ojcze nasz" lub Modlitwa Pańska.

·         Wersja wg św. Łukasza ma wstęp i 5 próśb.

·         Wersja wg św. Mateusza ma rozbudowany wstęp i 7 próśb.

Katecheta prosi jeszcze raz uczniów, aby spojrzeli na tabele, szczególnie na tekst modlitwy w Ewangelii św. Mateusza, przypomnieli sobie treść odmawianej modlitwy "Ojcze nasz" i spróbowali wyróżnić poszczególne jej części.

·         Wstęp: Ojcze nasz, któryś jest w niebie...;

·         Trzy prośby odnoszące się do Boga: ...święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi...;

·         Cztery prośby odnoszące się do czlowieka: ...chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódz nas na pokuszenie; ale nas zbaw ode złego...;

·         Zakończenie: Amen.

Katecheta prosi uczniów, aby odpowiedzieli na pytanie, czy rzeczywiście słuszne jest stwierdzenie, ze Kościół podaje inna lub zafałszowaną modlitwę "Ojcze nasz". Wspólnie z uczniami wyciąga wnioski.

·         Wszystko, co zawarte jest w Piśmie św., znajdujemy w podawanej przez Kościół wersji modlitwy.

·         Wersja z Ewangelii wg św. Mateusza jest bardziej zbliżona do modlitwy, którą omawiamy.

"OJCZE NASZ"
- TRZY PIERWSZE PROSBY

 

* Ojcze nasz, któryś jest w niebie. Bóg, choć sam jest wielki, to jednak pozwala nam zbliżyć się do siebie i pokazuje, ze jest naszym najlepszym Ojcem, pozwala wołać do siebie "Ojcze". Wszystkie zebrane wyobrażenia o miłości ojca i matki są niczym w porównaniu z ojcowska miłością Boga. Ale skoro Bóg jest naszym Ojcem, to wszyscy dla siebie jesteśmy braćmi i siostrami, dziećmi Bożymi. Poprzez słowa tej modlitwy dziękujemy Bogu za Jego dobroć, za to ze przez chrzest staliśmy się Jego dziećmi. W ten sposób jesteśmy wezwani, aby upodobnić się do Niego, a dzięki temu być w niebie, tam gdzie On przebywa. Wiemy bowiem, ze Bóg przeznaczył nas do wiecznego szczęścia w niebie.

* Święć się imię Twoje. Imię Boga jest święte i godne najwyższej czci. Bóg objawił człowiekowi swoje Imię, gdy rozmawiał z Mojżeszem. W ten sposób pozwala mówić do siebie po Imieniu. To właśnie przez nasze dobre słowa, modlitwę i czyny jest czczone Imię Boga; szacunek dla Imienia Boga jest znakiem rozpoznawczym prawdziwego ucznia Chrystusa.

* Przyjdź królestwo Twoje. Królestwo Boże, którego oczekujemy, realizuje się już tu na ziemi. To właśnie my poprzez nasze postępowanie przyczyniamy się do jego budowania. Zapowiedzią Królestwa Bożego na ziemi jest wspólnota Kościoła. W pełni jednak objawi się ono w czasie powtórnego przyjścia Chrystusa. Prosimy o to w czasie każdej Eucharystii. Królestwo Boże realizuje się przez sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym.

* Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi. Bóg ma dla każdego czlowieka wspaniały plan, który realizując, możemy być szczęśliwi. Jednak Bóg szanuje nasza wolność i nie chce nas zbawić bez nas. Jesteśmy zobowiązani, aby poznać Bożą wole i z całych sil ja wypełniać, choć czasem nie potrafimy jej zrozumieć lub widzimy Boży plan dopiero po jakimś czasie. Tylko modlitewna bliskość pozwala nam poznać ten plan i daje wytrwałość do jego wypełnienia.

Zapisanie notki. Notatka może mięć formę omówienia tekstu kserokopii z zestawieniem poszczególnych próśb i przyporządkowanych myśli (daje to znacznie większa elastyczność i czas na przeprowadzenie katechezy). Teksty te rozdaje się na końcu katechezy, po wcześniejszym przyporządkowaniu myśli próśb; efekt pracy można wkleić do zeszytów.

Może ona przyjąć także charakter notatki pisemnej, ale wtedy trzeba tak zorganizować zajęcia, aby zostawić sobie odpowiednia ilość czasu na sporządzenie notatki.

"OJCZE NASZ"
- CZTERY KOLEJNE PROSBY

 

* Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. Bóg jest naszym dobrym Ojcem, troszczy się o nas. Dlatego tez w tym wezwaniu modlitwy wyrażamy ufność w to, ze Bóg wysłucha prośby, która do Niego zanosimy. W tej części modlitwy prosimy Boga o dobra materialne potrzebne nam do życia codziennego, nie zapominając jednak, ze potrzeba tez i naszej współpracy z Bogiem. Jednocześnie, jako dzieci Boże, jesteśmy powołani do wspólnoty i troski o siebie wzajemnie, która wyraża się w pomocy innym. Z tego powodu nasza modlitwa ogarniamy wszystkich potrzebujących. W tej modlitwie prosimy także o dobra duchowe, bez których człowiek nie może wyrazić w pełni samego siebie. Szczególna role zajmuje tutaj Eucharystia - chleb, dający nam życie wieczne.

* Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. Wiemy, ze Bóg jest swiety i pragnie okazywać nam swoje miłosierdzie, a skoro sami jesteśmy ludźmi grzesznymi, potrzebujemy Bożego przebaczenia. To właśnie wyznając nasze winy, otwieramy się na łaskę Boga, bo tylko Duch Swiety jest w stanie przemienić nasze serca. Modlitwa ta stawia pewien warunek; jeśli nie przebaczamy innym, to sami zamykamy się na przebaczenie, które Bóg nam ofiarowuje.

* Nie wódz nas na pokuszenie. Niektórzy słowa te kojarzą z faktem, ze Bóg kusi czlowieka. Tymczasem to nie jest prawda, bo przecież Bóg pragnie nas wyzwolić. Dlatego to daje nam światło Ducha Świętego, abyśmy w naszym sumieniu rozróżniali dobro i zło. W tym wezwaniu modlitwy prosimy zatem o łaskę w chwilach pokus, bo nasze zachowanie wypływa z głębi naszego serca. Jeśli jesteśmy złączeni z Bogiem, to wypływa z niego dobro. Każdego czlowieka, podobnie jak drzewo, można poznać po owocach jego czynów. Musimy jednak pamiętać, ze walka ze złem w nas i wokół nas możliwa jest jedynie dzięki modlitwie. Mamy zatem nieustannie prosić Boga, abyśmy nie wchodzili na drogę grzechu.

* Ale nas zbaw ode złego. Bóg każdego z nas chce ustrzec od zła, będącego nie tylko bezosobowa siła, ale realna osoba, która Pismo św. nazywa szatanem. Został on pokonany przez Jezusa i od Chrystusa mamy moc, aby przeciwstawiać się pokusom, pochodzącym od złego ducha. Teraz toczymy walkę z siła zła, ale całkowite wyzwolenie od zła zrealizuje się w czasie powtórnego przyjścia Chrystusa. Modlimy się za siebie samych o wybawienie nas od zła przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. W ten sposób zanosimy tez przez oblicze Boga problemy i zło całego świata, prosząc o pokój i łaskę wytrwania w przeciwnosciach.

Amen. Słowo to kończy modlitwę "Ojcze nasz" i dosłownie oznacza: niech się tak stanie, niech tak będzie. W ten sposób potwierdzamy treść modlitwy i wyrażamy zgodę, aby jej słowa realizowały się w naszym życiu.

Zapisanie notatki. Katecheta prosi uczniów, by spojrzeli na poszczególne wezwania Modlitwy Pańskiej i przyporządkowane im myśli. Następnie wspólnie z uczniami próbuje zredagować słownie notatkę z katechezy. Notatka może mięć formę omówienia tekstu kserokopii z zestawieniem poszczególnych wezwań i przyporządkowanych myśli (dalsze uwagi, jak w wypadku pierwszych trzech próśb).

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin