deficycik2.rtf

(2337 KB) Pobierz

Deficyt i nadwyżka budżetowa

 

Budżet państwa---> zestawienie dochodów i wydatków na różne cele publiczne ( czyli jakie dobra i usługi rząd chce kupić w danym roku, jakich chce dokonaćatności transferowych i jak chce za to zapłacić)

 

Głównym źem dochodu fiskalnego są :

 

- podatki bezpośrednie od zysków przedsiębiorstw

- podatki bezpośrednie od indywidualnych dochodów obywateli          =   T

- podatki pośrednie płacone w cenie nabywanych towarów      

 

 

Główne pozycje wydatków budżetu ( Rz) są :

 

- nakłady na obronę narodową

- nakłady na oświatę, kulturę, sł zdrowia, itp.

- wypłaty z funduszu ubezpieczeń społecznych (emerytury, zasiłki dla bezrobotnych)

- odsetki płacone od długu wewnętrzenego i zadłenia zewnętrznego

 

 

Stan finansów publicznych - określany jest przez 3 wielkości :

 

1.  stopę podatkową mierzoną udziałem różnego rodzaju podatków w dochodzie narodowym T\Y = h

2.  wielkość wydatków budżetu państwa Rz

3.  poziom wytwarzanego dochodu narodowego w kraju Y=PKB

 

Ilustracja deficytu, równowagi i nadwyżki budżetu państwa

Punkt E---> równowaga budżetu w tym punkcie zostanie osiągnięta przy poziomie dochodu narodowego 800, gdyż wtedy Rz= h * Y, czyli 200= 0,25 *800   ---> Poniżej tego poziomu występuje deficyt. Przy wyższym dochodzie narodowym pojawią się nadwyżka.

Nadwyżka budżetowa jest zjawiskiem rzadkim, natomiast w przeważającej większości krajów świata występuje zjawisko deficytu budżetowego.

 

 

 

Deficyt budżetowy może wynikać z :

- nadmiernych wydatków budżetowych (inwestycje publiczne, transfery, militaryzacja gospodarki etc. )

 

- ze zbyt niskich dochodów (które mogą wynikać z niskiej stopy opodatkowania, bą z mało skutecznego systemu ściągania podatków lub ze spadającego poziomu produkcji i dochodu narodowego)

 

- (we współczesnym świecie) z oczekiwań społeczeństwa, że państwo będzie spełniać funkcję gwaranta bezpieczeństwa socjalnego, finansując częśc konsumpcji mniej zamożnych grup społecznych)

 

- ze sposobu uchwalania budżetu w systemie parlamentarnym ( w parlamentach reprezentowane są różne siły społeczne zainteresowane z jednej strony w minimalizacji podatków, z drugiej zaś w maksymalizacji wydatków. Jedno wskazują, że wysokie podatki zagrażają wzrostowi gospodarczemu, inni zaś, że są ogromne niezaspokojone potrzeby społeczne w zakresie kultury, oświaty, ochrony zdrowia. W zrównoważeniu dochodów z wydatkami nikt nie jest zainteresowany. W momencie uchwalania budżet wygląda na względnie zrównoważony, ale w trakcie jego realizacji szybko ujawnia się jego deficyt)

 

aaa deficyt jest z reguły większy w okresie recesji gospodarczej i mniejszy w okresie ożywienia gospodarczego, kiedy dochód narodowy wykazuje znaczny wzrost

 

Czy równoważenie budżetu centralnego zawsze należy traktować jako warunek zdrowej gospodarki i tym samym jako jedno z głównych zadań polityki finansowej państwa?

 

Ekonomia neoklasyczna reprezentuje pogląd, że budżet państwa, podobnie jak budżet gospodarstwa domowego, powinien być zrównoważony. W zdrowej gospodarce nie należy wydawać więcej niż wynos dochody danego podmiotu gospodarczego.

 

Zasadęwnoważenia budżetu centralnego podważ w latach 30-tych J.M. Keynes. Wyszedł on z realistycznego załenia, że w rozwiniętej gospodarce rynkowej występuje zjawisko niedostatecznego popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego w stosunku do dużych możliwości podaży dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych. W tych warunkach deficyt budżetowy, finansowany długiem publicznym, może być źem dodatkowego popytu wpływającego korzystnie na wzrost dochodu narodowego.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin