Promieniotwórczość - 3
Promieniotwórczość naturalna (radioaktywność) – samorzutny rozpad jąder niektórych pierwiastków na nowe jądro i cząstkę a lub b. Towarzyszy mu zwykle emisja promieni g.
Substancja promieniotwórcza – substancja zawierająca nuklidy ulegające samorzutnej przemianie jądrowej.
Pod koniec XIX wieku Thomson i Rutherford zajmowali się badaniem zjawiska jonizacji gazów naświetlanych promieniami odkrytymi przez Becquerela. W czasie doświadczenia Rutherford odkrył, że istnieją w zasadzie dwa rodzaje tego promieniowania: jedno, nazwane alfa, było łatwo absorbowane nawet przez kartki papieru; drugie, nazwane beta, mogło przenikać nawet przez grube blachy metalowe (na przykład przez 0,25 centymetrów aluminium). Wkrótce wykryto również trzeci rodzaj promieniowania. Jest ono wyjątkowo przenikliwe - może przenikać nawet przez kilkucentymetrowe warstwy ołowiu. Nadano mu nazwę gamma.
Istnieją trzy podstawowe rodzaje promieniowania - alfa, beta i gamma.
· Promieniowanie alfa to jądra helu (cząsteczki alfa).
· Promieniowanie beta to elektrony.
· Promieniowanie gamma to fotony o dużej energii.
Rozpad a (przemiana a) - polega na emisji z jądra cząstki zbudowanej z dwóch protonów i dwóch neutronów, czyli jądra helu – 4, zwanego cząstką a.
np.
Rozpad b (przemiana b) – wysyłanie przez jądro atomowe cząstek b- (elektronów) lub b+ (pozytonów). W wyniku przemiany powstaje jądro atomowe o tej samej liczbie masowej i liczbie atomowej o 1 większej (b-) lub o 1 mniejszej (b+).
Elektron powstaje w jądrze z neutronu podczas przemiany:
Reakcja jądrowa – zderzenie cząstki lub niewielkiego jądra z innym jądrem, które przekształca się w nowe jądro, wyrzucając jedną lub kilka cząstek.
Wykorzystywana do wytwarzania nuklidów nie występujących w przyrodzie.
Rozszczepienie jądrowe – zderzenie cząstki z ciężkim jądrem, które rozpada się na dwa podobne jądra średniej wielkości z równoczesnym uwolnieniem kilku cząstek.
Znalazło zastosowanie w energetyce jądrowej i produkcji bomb atomowych.
Fuzja jądrowa – zderzenie dwóch jąder lekkich i utworzenie nowego jądra, najczęściej z wyrzuceniem cząstki.
Zachodzi we wnętrzu gwiazd i podczas wybuchu bomb wodorowych
Szereg promieniotwórczy – szereg powiązanych radionuklidów, z których każdy z wyjątkiem pierwszego powstaje w wyniku rozpadu poprzedniego. Znane są trzy szeregi naturalne
Odkrycia:
1895
Wilhelm Conrad Roentgen odkrył promieniowanie elektromagnetyczne „X”.
(nagroda Nobla w 1901 r.)
1896
Odkrycie promieniotwórczości naturalnej (Uranu) przez francuskiego fizyka Henri’ego Becquerel’a. (nagroda Nobla w 1903 r.)
1887
Odkrycie elektronu przez Anglika Josepha Thomsona
1898
Odkrycie dwóch nowych pierwiastków promieniotwórczych (radu i polonu) przez małżeństwo Marię Skłodowską Curie i Piotra Curie. (nagroda Nobla w 1903 r. / fizyka) (Druga nagroda Nobla dla Marii Skłodowskiej Curie w 1911 r. / chemia)
1934
Odkrycie zjawiska promieniotwórczości sztucznej przez małżeństwo Irenę Curie – Joliot i Frederica Joliot. (nagroda Nobla w 1935 r.)
Okres półtrwania (czas połowicznego rozpadu) – czas w którym połowa początkowej liczby jąder atomowych ulega rozpadowi.
l - stała rozpadu; wyrażająca prawdopodobieństwo rozpadu jądra substancji promieniotwórczej w jednostce czasu; jest wielkością charakterystyczną dla danej substancji.
olga.w