Piosenek, wierszy, wierszyków Dziadkom bez liku poświęcono. Co roku w swej pamięci je odświeżamy. A czy historię dnia, bliskiego serca każdemu wnuczkowi, znamy?
Babcię i Dziadka wszyscy kochamy. Wdzięczność, miłość, szacunek każdego dnia Im okazujemy. Jednak 21 i 22 stycznia, w Polsce, w sposób szczególny wyrażamy to, co czujemy do Nich.
Nikt jednak nie potrafi powiedzieć, dlaczego akurat tym datom przypisano szczególne znaczenie w okazywaniu miłości i wdzięczności Dziadkom.
W polskich kalendarzach zapisy: „Dzień Babci” i „Dzień Dziadka” znalazły się w latach 60 i 70 XX wieku.
W Bułgarii natomiast Dzień Babci – Babin den – świętowano kiedyś 8 stycznia (według kalendarza juliańskiego), w dniu św. Georgi Hozewit. Według kalendarza gregoriańskiego święto to przypada 21 stycznia i dzisiaj, mimo oficjalnego zatwierdzenia kalendarza juliańskiego, Babin den, podobnie jak w Polsce, w niektórych miejscowościach świętowany jest 21 stycznia lub 20 stycznia.
Co ciekawe, w tym dniu nie tylko świętują bułgarskie babcie, ale i mamy oraz dzieci!
W bułgarskich wioskach w tym dniu uwaga skupia się na dziecku narodzonym w ostatnim roku. Mama tego dziecka wraz z nim odwiedza tego dnia krewnych obdarowując ich prezentami i życząc im zdrowia.
Amerykanie odwiedzają swoich Dziadków w pierwszą niedzielę po “Święcie Pracy”, czyli około 9 - 10 września. Amerykańska historia tego święta wiąże się z pewną gospodynią domową z Fayette County w zachodniej Wirginii - Marian McQuade. Przekonała ona grupę osób, aby poświęcając dzień w kalendarzu Babciom i Dziadkom, uczcić seniorów. Początkowo obchodzono to święto tylko w tym stanie. W 1978 r. prezydent Jimmy Carter ogłosił National Grandparents Day.
Francuzi od niedawna świętują ten szczególny dzień. Ich Fete des Grand-meres przypada na pierwszą niedzielę marca.
W Japonii nie obchodzi się Dnia Babci i Dziadka, a Dzień Szacunku dla Wieku (jap. Keiro no Hi). Święto to obchodzone jest rokrocznie, od 1966 r. w dniu 15 września.
Włoskie początki święta Babci i Dziadka mają swe korzenie w Lombardii. Tam właśnie, po raz pierwszy oficjalnie, obchodzono ten dzień... dwa lata temu. Patronat nad świętem objął prezydent Włoch. Na obchody wybrano szczególną datę - 2 października - kościelne święto aniołów stróżów.
Święto Dziadków - Opa- en Omadag w Holandii to święto ruchome.
Brazylijczycy idą do Dziadków z kwiatami 26 lipca.
Wielka Brytania Dzień Babci - Grandmother Achievement Day - świętuje 11 lutego.
W Meksyku Día de Abuelos – Święta Dziadków - obchodzi się w czerwcu.
W latach 90 XX wieku papież Jan Paweł II zaproponował, by uczynić 26 lipca Dniem Dziadków, bo to dzień świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa.
A jak w innych językach brzmią te drogie nam słowa:
Babcia i Dziadek?
po angielsku: grandmother i grandfather, granparents,
po niemiecku: Oma i Opa,
po francusku: grand-maman i aďeul lub grand-père, grand-papa,
po włosku: Nonna i Nonno,
po hiszpańsku: abuela, mamá grande i abuelo, papá grande,
po rosyjsku: бабушка i дедушка,
po hindusku: Nana-ji i Nani-ji,
po koreańsku: Halmonee i Halabujee,
po grecku: Ya-ya i Pa-pu,
po japońsku: Oba-chan i Oji-chan,
po chińsku: Popo i Gong-gong.
Wykorzystano informacje zawarte na stronach:
www.Wikipedia.pl
www.urwis.pl
www.polska.pl
www.babyboom.pl
www.bulgarius.com
słowniki obcojęzyczne
beatawiewiorka