Scenariusz zajęć moje prawa i obowiazki kl I.docx

(16 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzony w klasie I

 

Temat: Moje prawa i obowiązki.

 

Cele ogólne:

- układanie klasowego regulaminu;

- swobodne wypowiedzi na temat obowiązków na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń;

- ćwiczenia w mówieniu;

- układanie regulaminu dyżurnego;

- analiza i synteza słuchowa;

- omówienie obowiązków dyżurnego;

- kreślenie wzorów literopodobnych;

- określanie cech wielkościowych.

 

Cele szczegółowe:

uczeń:

- zna swoje prawa i obowiązki;

- ćwiczy swobodne wypowiadanie się;

- potrafi słuchać ze zrozumieniem;

- potrafi kreślić wzory litero podobne;

- potrafi samodzielnie określać cechy wielkościowe.

 

Metody pracy:

- słowna;

- praktycznego działania.

 

 

Formy pracy:

- indywidualna;

- grupowa.

 

Środki dydaktyczne:

- karton;

- flamastry;

- kwadraty różnej wielkości;

- karta pracy.

 

Czas trwania:

4 x 45 min.

 

Zapis w dzienniku:

Układanie klasowego regulaminu. Swobodne wypowiedzi na temat obowiązków na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń. Ćwiczenia w mówieniu. Układanie regulaminu dyżurnego. Analiza i synteza słuchowa. Omówienie obowiązków dyżurnego. Kreślenie wzorów litero podobnych. Określanie cech wielkościowych.

 

Przebieg zajęć:

1.      Zaproszenie dyrektora szkoły na zajęcia.

Dyrektor szkoły prezentuje krótko najważniejsze postanowienia szkolnego regulaminu, prawa i obowiązki uczniów.  Zwraca uwagę na zachowania, miejsca i sytuacje niebezpieczne na terenie szkoły.

2.      Układanie klasowego regulaminu.

W czasie „ burzy mózgów” dzieci poszukują odpowiedzi na pytanie „ Co to jest regulamin?”. Dzieci  próbują tworzyć definicję pojęcia: regulamin. Spontanicznie wypowiadają się na temat zachowań w Sali i w szkole. Mówiąco wolno, a czego nie wolno robić, jakie mają prawa, a jakie obowiązki.

3.      Nauczyciel proponuje dzieciom stworzenie klasowego regulaminu.

Zapisuje na kartonie kolejne punkty – propozycje uczniów. Umieszcza gotowy regulamin w widocznym miejscu w sali.

4.      Rozmowa kierowana na temat „ Moje obowiązki domowe”.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Jak pomagasz w domu?

- Co należy do Twoich obowiązków?

- Które obowiązki wykonujesz chętnie?

- Czego nie lubisz robić? Dlaczego? Itp.

5.      Ćwiczenia w mówieniu.

6.      Przedstawienie sytuacji związanych przeżyciami dzieci – „Moje obowiązki domowe”.

Dzieci rysują w ramkach. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawne rozmieszczenie elementów rysunku i ciekawe przedstawienie sytuacji.

7.      Ocenianie postępowania dzieci na postawie ilustracji – ćwiczenia w mówieniu.

8.      Analiza i synteza słuchowa wyrazów.

9.      Układanie zdań do obrazków.

10.  Zabawa ruchowo – naśladowcza” Dyżurni”.

Dzieci tworzą pary. Jedno z nich markuje podlewanie kwiatów, ścieranie tablicy, zbieranie papierów, ustawianie krzeseł itp. Drugie dziecko jest ”lustrzanym odbiciem” dyżurnego i go naśladuje. Na sygnał nauczyciela następuje zmiana ról.

11.  Słuchanie krótkiej informacji  nauczyciela na temat „ Konwencji o prawach dziecka”.

Najważniejsze prawa dzieci zostały zebrane i napisane w Międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka. Dotyczą wszystkich dzieci na całym świecie, niezależnie od koloru skóry, narodowości, języka, religii…

12.  Kreślenie wzorów literopodobnych – ślimaki.

13.  Zabawa ruchowa „Od największego do najmniejszego”.

Dzieci są podzielone na dwie grupy (dziewczynki, chłopcy). Poruszają się swobodnie po Sali. Na sygnał nauczyciela ustawiają się w dwóch rzędach od największego do najmniejszego i odwrotnie.

14.  Określanie cech wielkościowych – ćwiczenia.

Nauczyciel trzyma dwa przedmioty (np. dziennik, zeszyt) i zadaje pytania:

- Który przedmiot jest większy?

- Który przedmiot jest mniejszy?

Nauczyciel wydaje polecenia:

- Podnieście prawą ręką krótką kredkę, a lewą długą kredkę.

- Ułóżcie kwadraty od najmniejszego do największego itp.

15.  Określanie i porównywanie wielkości przedmiotów – ćwiczenia.

16.  Praca domowa:

Do wyboru przez nauczyciela ćwiczenia z karty pracy.

17.  Podsumowanie zajęć:

Co było tematem zajęć? Jakie są zasady klasowego regulaminu?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin