SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5-6 – LETNICH
Temat kompleksowy: Jesień na działce.
Temat zajęcia: Ukazanie akcentów humorystycznych w utworze literackim J. Tuwima pt. „Rzepka”.
Obszar : przyroda, mowa i myślenie, teatr.
Cele główne:
Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw.
Zapoznanie dzieci z popularnymi utworami polskiej literatury dziecięcej; eksponowanie książki, jako źródła nowych informacji i przeżyć – humor zawarty w utworze.
Inscenizowanie poznanego wiersza.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- ilustrować treść piosenki,
- wskazać różnice w wyglądzie warzyw,
- wysłuchać wiersz w skupieniu,
- omówić treść wiersza, odpowiedzieć na zadane pytania,
- określić nastrój wiersza, rozwija u siebie poczucie humoru,
- ilustrować treść wiersza w inscenizacji,
- zaznaczyć, które postaci wzięły udział w wierszu.
Metody i techniki:
- rozmowa,
- pokaz,
- ćwiczenia praktyczne: zadaniowa, twórcza
- inscenizacja.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z nagraniem piosenki „Urodziny marchewki”, magnetofon,sylwety warzyw w niewłaściwych kolorach (np. niebieski pomidor, czerwona kapusta), wiersz J. Tuwima pt. „Rzepka”, opaski na głowę z postaciami z wiersza „Rzepka”, książka Moje 6 lat, cz..1, s. 67.
Zajęcie przygotowała i przeprowadziła: mgr Agnieszka Mikulska
Kędzierzyn-Koźle, dnia 23.10.2008r.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Zabawa przy piosence „Urodziny marchewki” – ilustrowanie ruchem ciała treści piosenki.
2.Zabawa „Co nie pasuje?”
Nauczyciel pokazuje obrazki warzyw, ale w innych kolorach niż występują. Dzieci podają nazwę koloru, jakie ma dane warzywo i nazywa je.
3.Słuchanie wiersza.
· Wyjaśnienie znaczenia wyrazu jędrna.
4.Omówienie treści wiersza.
· Co zasadził dziadek w ogrodzie?
· Jaka wyrosła rzepka?
· Co dziadek chciał zrobić z rzepką?
· Kogo dziadek zawołał na pomoc?
· Kto pomagał wyciągnąć rzepkę?
· Jak skończyła się cała historia?
5. Określenie nastroju wiersza – wskazanie fragmentów humorystycznych.
· Czy w rzeczywistości mogłaby wydarzyć się taka sytuacja? ( Rzepka nie może urosnąć taka wielka; na obrazku jest większa od dziadka. Zwierzęta występujące w wierszu, np. bocian i żaba, pies i kot nie żyją ze sobą w zgodzie i nie mogłyby sobie pomagać).
· Jakie słowa najczęściej powtarzają się w utworze? (Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę! – rym literacki.)
6. Ilustrowanie przez dzieci treści wiersza w inscenizacji.
Nauczyciel rozdaje chętnym do inscenizacji dzieciom opaski na głowę z bohaterami wiersza „Rzepka”. Następuje omówienie przebiegu zabawy: nauczyciel czyta wiersz, a dzieci naśladują bohaterów wiersza.
7. Łączenie obrazka rzepki z obrazkiem postaci występujących w wierszu.
dmonia1