TEMAT TYGODNIA: Jestem dzielnym przedszkolakiem
AUTOR: Bożena Forma
GRUPA WIEKOWA: dzieci 5-letnie
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CELE OGÓLNE
CELE SZCZEGÓŁOWE
PONIEDZIAŁEK
Koledzy i ich imiona - zabawa integracyjna.
- utrwalenie imon- ćwiczenia w dzieleniu wyrazu na sylaby
- dziecko prawidłowo dzieli imiona na sylaby
B. Forma: Łukasz w przedszkolu - słuchanie opowiadania. Próby opisania samopoczucia głównego bohatera opowiadania. Praca plastyczna - malowanie farbami plakatowymi na temat Wakacje. Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych [016].
- próby opisywania samopoczucia bohatera opowiadania
- dziecko wie, że bywają sytuacje gdy nic się nie udaje
Zabawy dowolnie wybranymi zabawkami.
- wdrażanie do życia w grupie rówieśniczej
- dziecko uczy się współdziałać z rówieśnikami
WTOREK
Słowa - sylaby - zabawa rozwijająca słuch fonematyczny. Dzieci przekazują sobie wzajemnie piłkę z materiału wypchaną sianem. Nauczycielka zwraca się do dzieci:- Wymieniamy nazwy zwierząt, ptaków, roślin, owoców, samochodów. Dziecko trzymające piłkę mówi wyraz, np. krokodyl, po czym dzieli wyraz na sylaby, równocześnie przekładając piłkę z ręki do ręki. Zestaw zabaw i ćwiczeń porannych [026].
- kształtowanie umiejętności podziału wyrazu na sylaby
- dziecko dzieli wyraz na sylaby
Utrwalenie wyglądu i nazw figur geometrycznych. Wyszukiwanie w sali przedmiotów, których kształty przypominają dzieciom znane im figury. Każde dziecko otrzymuje pudełko po obuwiu z uciętymi bokami na wysokości ok. 2 cm i kopertę zawierającą wykonane z kolorowego papieru figury geometryczne (zawartość kopert może być różna). Układanie z nich w pudełkach dowolnych "obrazów". Uwaga! Pudełka należy przygotować wcześniej pokrywając ich powierzchnię farbą klejową bądź oklejając kolorowym papierem. Koło, pary, szereg - zabawa pobudzająco - hamująca. Bieg w dowolnych kierunkach. W zależności od polecenia dzieci tworzą koło, pary lub szereg.
- utrwalanie nazw i wyglądu figur geometrycznych- kształcenie samodzielności w wykonywaniu zadań- wyrabianie szybkiej reakcji na polecenia słowne
- dziecko poprawnie nazywa i wskazuje określone figury geometryczne- dziecko wykazuje się inwencją twórczą w zakresie tworzenia kompozycji
Wyjście do przedszkolnego ogrodu. Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętów ogrodowych. Zabawy słowne - próby tworzenia wspólnego opowiadania bajki, zaczyna nauczycielka, a dzieci kolejno dodają coś od siebie.
- zabawy w celach rekreacyjnych- kształcenie umiejętności tworzenia ciągu opowiadania
- dziecko wie, że przebywanie na powietrzu i zażywanie ruchu jest potrzebne dla zdrowia- dziecko skupia się na wypowiedziach innych
ŚRODA
Nasze nastroje - zabawa pantomimiczna. Każde dziecko otrzymuje do ręki trzy kółka wycięte z kolorowego brystolu. Na każdym z nich narysowana twarz wyrażająca inny nastrój. Dziecko, które wskazuje prowadząca wybiera kartonik, który według niego zgadza się z jego nastrojem i próbuje naśladować przedstawioną na nim minę.
- utrwalanie pojęcia nastrój
- dziecko wyraża swój nastrój poprzez wybór odpowiedniego kartonika
B. Forma: Porządek na półkach - słuchanie wiersza. Moje przedszkole - rysowanie pisakami na grubej folii. Folię przymocowujemy do grubego kartonu, przyklejając od wewnętrznej strony taśmą klejącą (najlepiej szarą pakową). Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych.
- poznanie najbliższego otoczenia
- dziecko dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przedszkola
Zabawy dowolne w sali. Zabawy konstrukcyjne klockami drewnianymi.
- rozwijanie wyobraźni manipulacyjno - konstrukcyjnej
- dziecko szanuje konstrukcje innych
CZWARTEK
Zapraszamy do zabawy - zabawa integracyjna. Zestaw zabaw i ćwiczeń porannych.
- utrwalenie poznanych przez dzieci piosenek- reagowanie na sygnał krótkiej rymowanki
- dziecko pamięta treści poznanych wcześniej piosenek
J. Jasny - Mazurek: A ja dzisiaj nie chcę (w: A jak będzie słońce, a jak będzie deszcz) - czytanie opowiadania. Wspólne porządkowanie kącików zainteresowań.
- rozwijanie poczucia przynależności do grupy przedszkolnej- kształcenie poczucia odpowiedzialności za powierzone zadania
- dziecko czuje się członkiem grupy przedszkolnej- dziecko wykazuje się samodzielnością
Trawki, traweczki - ćwiczenie oddechowe.
- ćwiczenia w regulowaniu oddechu
- dziecko dmucha w bibułę z właściwym natężeniem
PIĄTEK
Zabawa w rymowanki zabawa doskonaląca poczucie rytmu.
- ćwiczenie umiejętności logicznego dobierania słów
Olek w przedszkolu - rozmowa z wykorzystaniem ilustracji.- chłopiec siedzący na ławeczce w przedszkolu, tata zakłada mu pantofle;- chłopiec rzucający książkę na podłogę;- chłopiec ciągnący koleżankę za włosy;- chłopiec rzucający piłkę w budowlę ułożoną z klocków.Nauczycielka odsłania wszystkie ilustracje od razu. Dzieci przyglądają się im, po czym prowadząca zadaje pytanie:- Jaka postać powtarza się na wszystkich ilustracjach?Następnie kolejno następuje opisywanie sytuacji na ilustracjach. Po omówieniu nauczycielka zwraca się do dzieci z zapytaniem jak "naprawić" ilustracje. Można to zrobić poprzez zasłonięcie elementów i dołożenie innych, np. zakrywamy piłkę, a dokładamy w ręce chłopca klocek.
- kształcenie właściwej postawy moralnej- ćwiczenia w mówieniu
- dziecko ocenia postawę przedszkolaka- dziecko stara się wypowiadać w sposób zrozumiały
Zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych. Zgadnij co robię - zabawa integracyjna.
- odczytywanie czynności pokazywanych za pomocą ruchów ciała
- dziecko szybko kojarzy ruch z czynnością
kasia1020