2.DOC

(29 KB) Pobierz
7

7. Resztki niezurzytych odczynników ciekłych należy wylewać do zlewu, spłuku­jąc go obficie wodą. Roztwory zawierające drogie substancje należy zlewać do specjalnie do tego celu przygotowanych naczyń. Podobnie postępować należy z resztkami substancji stałych oraz ze stężonymi roztworami kwasów lub za­sad.

8. Zabronione jest wrzucanie części stałych, np. stłuczonego szkła, papieru, za­pałek, korków itp. do zlewów i studzienek przy stołach laboratoryjnych. Wy­mienione materiały należy wrzucać do kosza.

9 Zauważone uszkodzenie przyrządu lub zestawu aparaturowego należy zgłosić do prowadzącego ćwiczenia.

10. Należy oszczędzać gaz, energię elektryczną i wodę. W szczególności odczyn­niki i wodę destylowaną zużywać w ilości jak najmniejszej, niezbędnej do wy­konania ćwiczenia. Do mycia naczyń należy używać wody wodociągowej, a do płukania już czystych - małej objętości wody destylowanej. Po pobraniu wody destylowanej z butli z tubusem konieczne jest sprawdzenie, czy ściskacz w gumowej rurce odpływowej jest dobrze zaciśnięty.

Przepisy bezpieczeństwa

1. Pracować należy ostrożnie i uważnie. Nie prowadzić głośnych, rozpraszają­cych uwagę rozmów.

2. Należy ściśle stosować się do instrukcji i zarządzeń osoby prowadzącej ćwi­czenia, dotyczących sposobu wykonywania ćwiczeń. Nie wolno wykonywać eksperymentów i prac niewchodzących w zakres ćwiczeń, gdyż mogą one za­grażać bezpieczeństwu.

3. Starannie przestrzegać używania właściwych odczynników. Dokładne odczy­tanie etykiety na słoiku lub butelce zmniejsza możliwość pomyłki.

4. Doświadczenia, w których wydzielają się trujące, żrące lub cuchnące gazy należy wykonywać pod wyciągiem.

5. Wszystkie roztwory należy pipetować przy użyciu specjalnej nasadki (pompki do pipet).

6. Ogrzewając ciecze należy unikać ich miejscowego przegrzewania. Nie wolno nachylać się nad otwartym naczyniem z ogrzewaną cieczą. Ogrzewając roz­twór w probówce, jej wylot kierować zawsze w stronę, gdzie nikogo nie ma.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin