DECOUPAGE - TECHNIKA SERWETKOWA
Decoupage (technika serwetkowa) - od francuskiego 'decouper' czyli wycinać - technika zdobienia przedmiotów przy pomocy papierowych wzorów i motywów z serwetek, gazet, czy co tam chcemy. Używa się ją na takich materiałach jak: ceramika, drewno, szkło, tkaniny i plastik.
Zanim zabierzemy się do pracy musimy przygotować niezbędne materiały i narzędzia. Do decoupage potrzebne są:
· barwne wzory i motywy z papieru lub papierowych serwetek,
· farby akrylowe,
· farby plakatowe do barwienia,
· klej 'Wikol' lub
· białko jaja (roztrzepane widelcem), lub
· specjalny klej do serwetek, lub
· specjalny klej do tkanin,
· pędzle, lub
· gąbka do nakładania farby,
· lakier akrylowy (wedle woli) matowy, satynowy lub błyszczący.
Przed zdobieniem przedmiotów szklanych, ceramicznych i plastikowych musimy je porządnie odtłuścić (np. myjąc płynem do naczyń) i zmatować papierem ściernym (klej lepiej chwyci). Gliniane doniczki gruntujemy przy pomocy wody (na 5 minut zanurzamy je w wiaderku z wodą) lub kurzego białka (smarujemy na całej powierzchni i suszymy), lub farbą akrylową. Z przedmiotów lakierowanych usuwamy starą farbę lub choć przecieramy je papierem ściernym.
Wycinamy lub wydzieramy motywy z papieru. Wzory z papierowych serwetek otaczamy wokół szlaczkiem przy pomocy pędzelka zanurzonego w wodzie. Serwetka w miejscy zmoczenia da się łatwo przedrzeć i oddzielimy w ten sposób bardzo delikatnie wzór od całości. Ma to jeszcze ten plus, że później, po naklejeniu wzoru na wybrany przedmiot łatwiej będzie go wtopić w tło. Odrywamy ostrożnie zewnętrzną warstwę serwetki (tę z wzorem) od reszty.
Nasze wzory naklejamy przy pomocy rozwodnionego kleju 'wikol', albo specjalnych klejów do serwetek. Klej nanosimy pędzelkiem na przygotowaną powierzchnię i delikatnie nakładamy papierowy lub serwetkowy wzór. Wzór najlepiej jest zacząć przyklejać od środka i powoli wygładzać w kierunku brzegów, tak, aby nie powstawały żadne niepożądane zagięcia. Jeśli jest to wzór z papieru smarujemy go klejem jeszcze z wierzchu, jeśli serwetka, nie musimy, bo i tak sama przesiąknie. Naszą doniczkę, dzbanek czy puzderko możemy wedle woli pomalować nieco wokół serwetkowego wzoru, by lepiej wtapiał się w tło lub zostawić tak, jak jest.
Kiedy nasz praca podeschnie, lakierujemy ją dokładnie i pozostawiamy do wyschnięcia. Uwaga, to że palce nam się już nie kleją do polakierowanej powierzchni, nie oznacza jeszcze, że przedmiot jest całkowicie suchy. Najlepiej sprawdzić na opakowaniu po jakim czasie lakier uzyskuje pełną trwałość. I uwaga druga: Jeśli do decoupage użyliśmy wzorów z papieru, musimy polakierować nasz przedmiot kilkakrotnie (każda warstwa musi porządnie wyschnąć, przed nałożeniem kolejnej), żeby nie wyczuwało się pod palcem brzegu papieru.
DECOUPAGE KROK PO KROKU
Decoupage, czyli technika serwetkowa, to prosty a zarazem efektowny sposób zdobienia przedmiotów z ceramiki, drewna, plastiku lub porcelany. Zobacz, jak krok po kroku odmienić wygląd zwykłej doniczki.
Zanim zabierzesz się za dekorowanie przedmiotów, usiądź wygodnie i wyobrażasz sobie jak będzie wyglądać Twoje dzieło po ukończeniu. Do zaplanowania masz kolorystykę, wybór serwetki, która użyczy Ci swej urody w postaci kolorowych motywów. Decyzja o gładkości lub spękaniu powierzchni, która da złudzenie starości ozdabianemu przedmiotowi. Jeśli powierzchnia ma być popękana potrzebujesz dwóch kolorów emalii akrylowej i lakier Krakelierlack (środek do starzenia warstw) . Im większy kontrast pomiędzy użytymi kolorami, tym lepiej widoczny będzie efekt spękania. Kolejność malowania jest taka: najpierw farba w jednym kolorze, a jak wyschnie - lakier Krakelierlack, a gdy i ten wyschnie znów farba w drugim kolorze. Dzięki działaniu Krakelierlack na wierzchniej warstwie utworzą się pęknięcia i to już w trakcie samego malowania. Na tą powierzchnię możesz już naklejać wzory z serwetek.
Planując wygląd mojej doniczki zdecydowałam się na kolorystykę zieloną , motyw kwiatowy i gładką powierzchnię. A oto jak przebiegała moja praca. Pierwszy etap - malowanie. Ja użyłam kolorowej emalii akrylowej.
Etap drugi - wycinanie (tak jak zrobiłam to ja) lub wydzieranie elementów zdobniczych z papierowej serwetki.
Etap trzeci - oddzielanie górnej warstwy serwetki (tej z nadrukiem) od reszty.
Etap czwarty - klejenie wzoru do doniczki przy pomocy rozwodnionego wikolu. Bardzo dobre efekty daje użycie do klejenia specjalnego gruntu Haftgrund.
Etap piąty - lakierowanie suchej powierzchni przy pomocy bezbarwnego lakieru akrylowego.
Dla lepszej ochrony i większej urody lakierować można dwa razy, pamiętając by upłynął wymagany na opakowaniu czas do całkowitego wyschnięcia.
darqz