KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYC_kwiecien_SP.doc

(29 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

 

Szkoła Podstawowa

 

 

TEMAT: Rozwijanie wyobraźni, fantazji i ekspresji twórczej – wykonanie obrazków 3D z płyt CD.

 

 

 

Cele zajęć:

- zapoznanie dzieci z nową techniką – wykonanie obrazków 3D na płytach CD

- kształtowanie sprawności manualnej

- ćwiczenie myślenia logicznego

- rozwijanie wyobraźni, fantazji i ekspresji twórczej

- zachęcenie do tworzenia oryginalnych prac

- ukazanie, że piękny i pomysłowy obrazek można wykonać z przedmiotów codziennego użytku

- umożliwienie dzieciom odczucia satysfakcji z dobrze wykonanego

- zachęcenie dzieci do aktywności

- zwrócenie uwagi na estetykę wykonania

- kształtowanie spostrzegawczości

- usprawnianie percepcji wzrokowo - ruchowej

 

 

Metody pracy:

Podająca (rozmowa, pogadanka)

Słowno – oglądowa (przedstawienie gotowego obrazka oraz sposobu wykonania)

Praktyczna (wykonanie obrazków przez dzieci)

 

Formy pracy:

Zespołowa

Indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

Blok techniczny, kolorowy papier, stare płyty CD, rzepy, klej, nożyczki, wycinki z gazet.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Sprawy organizacyjne

- pogadanka, rozmowa z uczniami na temat tego, z czego możemy wykonać obrazki

- zachęcenie uczniów do podawania przykładów

- usprawnienie myślenia logicznego: pokazanie wycinków z gazet i zapytanie, czy można wykonać z nich obrazek (rozwinięcie tematu), następnie pokazanie płyty CD – zadanie tego samego pytania

- rozmowa z dziećmi na temat tego, co to jest trójwymiarowość, wyjaśnienie pojęcia

 

 

 

2. Przedstawienie pomysłu

- prezentacja gotowego obrazka

- zapoznanie uczniów ze sposobem wykonania obrazka

 

3. Zajęcia praktyczne

- dzieci oglądają wycinki z gazet i wybierają elementy do swoich obrazków; poszczególne elementy powinny stanowić logiczną całość lub tematykę (jeżeli uczniowie mają problemy z wyborem odpowiednich części, nauczyciel naprowadza)

- rozdanie płyt CD, brystolu

- dzieci naklejają poszczególne elementy na brystol, aby wzmocnić wycinki z gazet, a następnie wycinają, dokładnie po konturach

- uczniowie podklejają przy pomocy nauczyciela spód płyty CD

- podklejone i wycięte części obrazka, dzieci układają na stolikach w taki sposób, jak mają być naklejone na płycie

- nauczyciel rozdaje uczniom również małe rzepy, służące do przyczepienia poszczególnych elementów do śliskiej powierzchni płyty CD

- nauczyciel zwraca uwagę, że zaczynamy naklejać od części, która znajduje się na samym spodzie, a kończymy na tej, która jest na górze obrazka

- ponieważ górne warstwy wymagają dokładnego oznaczenia miejsc, w których będą rzepy, nauczyciel pomaga uczniom

 

W czasie zajęć praktycznych uczniowie opowiadają dlaczego wybrali takie, a nie inne wycinki z gazet. Nauczyciel zachęca do zbierania starych czy popsutych płyt CD i wykonywania obrazków w domu, podpowiada, że taki obrazek może być pięknym i oryginalnym prezentem dla kogoś bliskiego. Uświadomienie dzieciom, że obrazki takie można wykonywać również okolicznościowe, z napisami np. na Dzień Matki, Boże Narodzenie, Wielkanoc. Uczniowie proponują, co na takich okolicznościowych obrazkach może się znaleźć.

 

5. Podsumowanie

- prezentacje gotowych obrazków

- rozmowa z uczniami o tym, czy bardziej im się podobają tradycyjne obrazki czy te przez nich wykonane- 3D

- podziękowanie

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin