Scenariusz lekcji religii dla klasy IV
przeprowadzonej w dniu 04.03.2008 r.
TEMAT: Ukazanie następstw grzechu na podstawie historii Kaina i Abla
Cel ogólny: zapoznanie ze skutkami grzechu i ukazanie możliwości powrotu do Boga
Cele operacyjne:
Uczeń:
Ø Wyjaśnia kim byli Kain i Abel
Ø Tłumaczy, dlaczego Bóg nie przyjął ofiary Kaina
Ø Wylicza i nazywa grzechy główne
Ø Wyjaśnia grzechy główne
Ø Rozumie pojęcie :cnota”
Ø Dobiera (dopasowuje) cnoty do grzechów głównych
Ø Współpracuje w grupie
Ø Ocenia swoją pracę i innych
Metody: opowiadanie, pogadanka, odczyt, dyskusja dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, z użyciem komputera
Formy pracy: indywidualna jednolita i zróżnicowana, jednolita grupowa i zbiorowa
Środki dydaktyczne: tekst opowiadania „Historia jednego dnia”, podręcznik do religii dla klasy IV, Pismo Święte, karty pracy, karty z objaśnieniami grzechów i cnót, plansze z nazwami grzechów i cnót, rzutnik, arkusz ewaluacyjny, kartoniki motywujące i nagradzające
Czas trwania lekcji – 45 min.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe (podział na grupy)
2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji – nawiązanie do skutków grzechu
3. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
4. Zapis tematu na tablicy
5. „Jeden dzień” - czytanie opowiadania z podziałem na role
6. W czym historia ta jest podobna do różnych sytuacji z codziennego życia? – pogadanka
7. Gdzie należy szukać początków tej historii? – wprowadzenie do historii biblijnej o Kainie i Ablu
8. Historia Kaina i Abla – Rdz , 2b-10 (nauczyciel czyta z Pisma Świętego, uczniowie śledzą tekst w podręcznikach)
9. Uczniowie szukają zdania wyjaśniającego, dlaczego ofiara Kaina została odrzucona – analiza tekstu
10. Uczniowie pracując w grupach starają się znaleźć „lekarstwo na chorobę” – na podstawie kilku sytuacji wziętych z życia stawiają diagnozę – nazywają grzech oraz szukają lekarstwa – nazywają cnotę
11. Prezentacja poszczególnych grup – ocena
12. Prezentacja multimedialna 7 grzechów głównych – uczniowie na podstawie oglądanych obrazów zapisują w odpowiedniej kolejności nazwy grzechów – utrwalenie wiadomości
13. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania – ocena
14. Ewaluacja – uczniowie indywidualnie oceniają swoją pracę, pracę w grupie oraz innych grup
15. Zapis do zeszytu 7 grzechów głównych oraz przeciwstawiających się im cnót – podsumowanie (ewentualnie praca domowa)
16. Modlitwa – podręcznik ucznia
UWAGA – W celu sprawdzenia wiadomości, na kolejnej lekcji, uczniowie będą mieli do uzupełnienia krzyżówkę z 7 grzechami głównymi o zróżnicowanej trudności
Mgr Agnieszka Woźniacka
jolas_79