Neon Genesis Evangelion.doc

(276 KB) Pobierz
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

[edytuj]

Z Wikipedii

Skocz do: nawigacji, szukaj

Neon Genesis Evangelion

新世紀エヴァンゲリオン
(Shin seiki evangerion)

Gatunek

mecha, psychologiczny, shōnen, science-fiction

Animeserial telewizyjny

Reżyseria

Hideaki Anno

Studio

Gainax

Stacja telewizyjna

JaponiaTV Tokyo
PolskaHyper
Stany ZjednoczoneCartoon Network (Adult Swim), Anime Network
BrazyliaLocomotion
FilipinyABS-CBN (1999)
FinlandiaSubtv (2005)
AustraliaSBS
Wielka BrytaniaSci-Fi Channel

Premierowa emisja

4 października 199527 marca 1996

Liczba odcinków

26

Manga

Autor

Yoshiyuki Sadamoto

Wydawca

JaponiaKadokawa Shoten
PolskaJaponica Polonica Fantastica
KanadaStany ZjednoczoneViz Media
BrazyliaConrad
FrancjaGlénat
NiemcyCarlsen Comics
SzwecjaBonnier Carlsen
MeksykGrupo Editorial Vid
SingapurChuang Yi
DaniaHans Kristian Bang
AustraliaMadman Entertainment
ArgentynaEditorial Ivrea
WłochyPanini Comics
FinlandiaSangatsu Manga
TajlandiaSiam Inter Comics

Drukowana w

Shōnen Ace

Wydawana

1995 – 2007

Liczba tomów

11

Filmy

·         Shitō shinsei (1997)

·         Air/Magokoro wo, kimi ni (1997)

·         Revival of Evangelion (1998)

Neon Genesis Evangelion (jap. 新世紀エヴァンゲリオン, Shin seiki evangerion) to kontrowersyjne i bardzo popularne anime, którego premierowe odcinki emitowano w latach 1995-1996. Reżyserem i scenarzystą jest Hideaki Anno, producentem – studio Gainax. Akcja rozgrywa się w roku 2015, piętnaście lat po katastrofie znanej jako Second Impact (Drugie Uderzenie), podobno spowodowanej przez meteor, który zmiótł z powierzchni Ziemi połowę populacji i wykrzywił jej oś obrotu. Kiedy ludzkości udaje się częściowo naprawić wyrządzone przez katastrofę szkody, Tokio-3 – zmilitaryzowane miasto zlokalizowane na ostatnich suchych obszarach Japonii – atakują dziwne istoty zwane aniołami. Broń konwencjonalna okazuje się wobec nich bezużyteczna. Jedynym znanym środkiem obronnym stają się biomechaniczne mechy skonstruowane przez organizację NERVevangeliony (evy).

Pomimo iż serial rozpoczyna się jak zwykłe anime z gatunku mecha, akcja szybko zaczyna skupiać się na wspomnieniach i analizie postaci głównych bohaterów, szczególnie jednego z nich – Shinjiego Ikari. Twórca serialu, Hideaki Anno, przed stworzeniem Neon Genesis Evangelion przez długi czas cierpiał na depresję. Wiele wątków serialu opartych jest na jego własnych doświadczeniach związanych z radzeniem sobie z depresją i na teorii psychoanalitycznej, z którą miał styczność podczas psychoterapii. W rezultacie postaci w anime doświadczają problemów ze zdrowiem emocjonalnym, a w szczególności depresją, traumą oraz zaburzeniami lękowymi.

Evangelion składa się z dwudziestu sześciu odcinków, które po raz pierwszy wyemitowane zostały przez TV Tokyo w okresie od 4 października 1995 do 27 marca 1996 roku. Po oryginalnej serii, w 1997 roku, światło dzienne ujrzały dwa filmy kinowe: Shitō shinsei (Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth) i Air/Magokoro wo, kimi ni (The End of Evangelion). Shitō shinsei jest skondensowaną reedycją serialu (Death) i pierwszą połową Air/Magokoro wo, kimi ni (Rebirth). Air/Magokoro wo, kimi ni stanowi w pełni rozwinięte dopełnienie serialu ukazujące jego alternatywne zakończenie [1] W 1998 roku oba filmy zostały wydane jeszcze raz jako jeden, zatytułowany Revival of Evangelion. Ukazały się również dwie dodatkowe płyty DVD (Genesis Reborn i Resurrection), które łącznie zawierają sześć oryginalnych odcinków kończących serial i wersje reżyserskie odcinków 21., 22., 23. i 24.

 

Po odcinku 26 należy więc zapoznać się z "Death and rebirth" - Death to skrót 26 odcinków anime, zaś "Rebirth" to zapowiedź "End of Evangelion", alternatywny odcinek 25. Pierwsza część "End of Evangelion" to alternatywny odcinek 25 zatytułowany "Air", jest to "Rebirth" uzupełniony o sceny reżyserskie. Druga część "End of Evangelion" to ostateczne alternatywne rozwiązanie i finał akcji.

Spis treści

[pokaż]

·         1 Fabuła

·         2 Postaci

·         3 Symbolika

·         4 Kontekst historyczny

·         5 Reakcja publiczności

o        5.1 Różne zakończenia

o        5.2 Komercyjność

·         6 Inspiracje

·         7 Tłumaczenie

o        7.1 Tytuł

o        7.2 Inne słowa

·         8 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin