Zabawy komunikacyjne.doc

(26 KB) Pobierz
Skawina 30

Skawina 29.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat kompleksowy: Jestem ostrożny.

Temat dnia: Zabawy komunikacyjne.

 

Cel ogólny: Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwianie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce. II/7

 

 

Cele operacyjne dziecka:

- uważnie słucha wypowiedzi nauczycielki,

- zna podstawowe zasady bezpiecznego poruszani się po drodze,

- przestrzega ustalonych zasad zabawy,

- bierze udział w zabawach,

- poznaje i przestrzega podstawowych zasad ruchu drogowego,

- bliżej poznaje przejście dla pieszych,

- potrafi współuczestniczyć w zabawie grupowej,

- prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela „lewo” i „prawo”.

- używa zwrotów grzecznościowych,

- potrafi nazywać różne pojazdy,

- potrafi przeliczać do 4, (5)

- potrafi segregować pojazdy,

- zna i prawidłowo używa pojęć: więcej, mniej, tyle samo,

 

Metody:

-         Słowna,

-         Czynna,

-         Oglądowa,

 

Formy:

-         indywidualna,

-         grupowa,

 

Środki dydaktyczne:

Tablice graficzne z teczki „Bądź ostrożny”, zestaw dydaktyczny „Autochodzik”, zestaw dydaktyczny „Słucham i mówię”,

 

 

 

Przebieg zajęć

 

1.     Wprowadzenie do zabawy poprzez wykorzystanie tablic graficznych z teczki tematycznej „Bądź ostrożny”.

Rozmowa na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy. Zapoznanie się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego (którą stroną chodzimy, którą jeździmy).

 

     2.    Prezentacja zastawu edukacyjnego „Autochodzik”.

Ustalenie zasad zabawy.

-         Zabawa ruchowo – dydaktyczna „Na przejściu dla pieszych” podział dzieci na role – część dzieci przechodzi przez pasy natomiast 2-3 dzieci pilnuje czy każde dziecko dobrze się zachowuje na przejściu, 2-3 dzieci jeździ samochodami z zestawu oni również są obserwowani ich zadaniem jest przepuszczenie pieszych przez jezdnię.

-         Zabawa orientacyjno-porządkowa przy muzyce „Samochody” nauczycielka rozkłada na sali elementy z zestawu „Autochodzik” (przejście dla pieszych, sygnalizatory świetlne, pachołki kolorowe itp.) zadaniem dzieci jest poruszanie się między tymi elementami w jednym ustalonym kierunku, na sygnał nauczycielki dzieci zmieniają kierunek poruszania się, w trakcie zabawy dzieci wydają charakterystyczne dla samochodów dźwięki.

-         Zabawa tematyczna „Na stacji benzynowej” dzieciom zostają przydzielone role, część dzieci obsługuje stację benzynową – przygotowaną kasę, myjnię, tankowanie paliwa oraz prowadzenie pojazdów. Dzieci bawią się w stację benzynową – szczególne zwrócenie uwagi na stosowanie zwrotów grzecznościowych.

 

3.     Zabawa matematyczna „Co jeździ, co lata, a co pływa?” – segregowanie środków lokomocji w kolorowych pętlach. (z zestawem „Słucham i mówię”)

           Przeliczanie sylwet pojazdów. Posługiwanie się pojęciami: więcej, mniej, tyle samo.

 

4. Zabawa ruchowa „Piesi na jezdni. Zabawy komunikacyjne inicjowane przez dzieci.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin