jesienny kosz.doc

(26 KB) Pobierz
Skawina 10

Skawina 10.10.2008

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH.

 

Prowadząca:  Magda Babiuch

Temat kompleksowy: Przyroda jesienią.

Temat dnia: Jesienny kosz

 

Cel ogólny:

Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwianie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce. II/8

 

Cele operacyjne dziecka:

- wie gdzie można wypożyczyć książki,

- potrafi wytłumaczyć słowo „biblioteka”,

- poznaje jeden z budynków miasta Skawina,

- używa zwrotów grzecznościowych,

- uważnie słucha czytanych wierszy,

- aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach ruchowych,

- koordynuje polecenia nauczycielki z ruchami ciała.

- wspólnie z partnerem bierze udział w ćwiczeniach,

- rozróżnia kasztana i żołędzia,

- przelicza owoce drzew,

- poprawnie używa sformułowań mały – duży,

 

 

Metody:

-         Słowna,

-         Czynna,

-         Oglądowa,

 

Formy:

-         indywidualna,

-         zbiorowa,

-         grupowa,

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- dary jesieni – kasztany, żołędzie, płyta z muzyką relaksacyjną.

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

 

1.      Wyjście dzieci do biblioteki miejskiej.

Krótka pogadanka, pytania nauczycielki do dzieci. Zasady zachowania się w bibliotece. Utrwalenie zwrotów grzecznościowych.

2.      W bibliotece: odczytanie przez pracownika biblioteki wierszyków na tematy jesienne, pogadanka o jesieni i o treści wierszyków (wiersze o muchomorze, jaskółce, jesieni, przygotowaniach do zimy, wykopkach itp.). Zaproszenie na kolejne czytanie literatury.

 

     3. Zestaw ćwiczeń ruchowych na podstawie metody Weroniki Scherborne: („Ruch rozwijający dla dzieci” W. Scherborne).

 

1.Powitanie – witamy się dłonią , kolanem , piosenka „Witające się rączki”.

2. Poznanie własnego ciała

-          leżenie na plecach , przyklejamy się mocno do podłogi

-     siedząc przemiennie przyciąganie nóg zgiętych w kolanach

-          ślizganie się w kółko na brzuchu , na plecach

-          czołganie się na brzuchu , na plecach  z wyciąganiem i zginaniem na przemian rąk i nóg

-          siad prosty , rozcieranie i poklepywanie kolan , ud , łokci

-          marsz i bieg z wysokim unoszeniem kolan

-          marsz na sztywnych nogach

-          bieganie na gumowych nogach

-          siad skulny podparty – uderzanie o podłogę stopami – szybko , wolnno

-          siad prosty rozwarty – dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie

-          wytrzeszczanie i mrużenie oczu

-          zabawne miny

-          leżenie tyłem i turlanie się

3.Nawiązanie związku z partnerem i grupą

-          jedno dziecko zamyka oczy , drugie prowadzi je po całej sali (wytworzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do partnera)

-          stawiamy stopy na stopach partnera  i maszerujemy

-          przy muzyce kołysanie się w parach w pozycji fotelika

-          „paczka” –jedno dziecko zwija się w kłębek , mocno splata dłonie , a współćwiczący próbuje rozwiązać paczkę

-          ćwiczenia twórcze – swobodny taniec przy muzyce wolnej i szybkiej

Zestaw ćwiczeń kończymy wyciszeniem (kołysanka z płyty), podziękowanie za wspólną zabawę przez podanie rąk , uśmiech . Co jakiś czas występują ćwiczenia oddechowe , relaks (leżenie na plecach , oczy zamknięte , słuchamy muzyki )

 

 

4. Umieszczenie zebranych kilka dni wcześniej darów jesieni w kąciku przyrody. Wzbogacanie i porządkowanie zbiorów. Segregacja zebranych podczas wyprawy darów, tworzenie zbiorów, opis kształtu i faktury daru. Porównywanie wielkości darów, pojęcia mały – duży.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin