KONSPEKT ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH PRZEPROWADZONY PRZEZ ANNĘ SZ.
TEMATYKA: Wszyscy przygotowują się do zimy.
TEMAT : Słuchanie opowiadania „O gościach, co nie przyszli na ucztę” - praca z książką.
Cele operacyjne :( dziecko...)
§ zapamiętuje akcję wydarzeń i ich kolejność,
§ wyodrębnia wśród ptaków przedstawionych na obrazkach wróbla, sikorkę, gila;
§ wie, dlaczego należy systematycznie dokarmiać ptaki;
§ wie, że wróbel, sowa, dzięcioł, sikorka, wrona , gołębie dostają grubsze upierzenie;
§ poprawnie rozpoznaje odgłosy ptaków;
§ odczytuje globalnie nazwy ptaków i przyporządkowuje je do obrazków;
§ zna zwyczaje niektórych ptaków (odloty do ciepłych krajów przed zimą);
§ wypowiada się prostymi zdaniami;
§ umie porównać liczebność zbiorów;
§ przelicza elementy danego zbioru, rozpoznaje znak graficzny liczb 1-5;
§ stosuje prawidłowo liczebniki;
§ czyta wyrazy, proste zdania;
§ maluje farbą o zróżnicowanej fakturze nie wykraczając poza wyznaczone ramy;
§ dokleja piórka komponując całość pracy.
Cele ogólne :
§ poznanie zwyczajów niektórych ptaków ( odlatujących do ciepłych krajów);
§ rozpoznawanie ptaków po ich charakterystycznych cechach;
§ zainteresowanie dzieci zjawiskami przyrody;
§ reagowanie na zmianę tempa muzycznego;
§ doskonalenie umiejętności czytania;
§ doskonalenie sprawności manualnej podczas pracy plastycznej .
Metoda :
§ zadań stawianych do wykonania;
§ aktywizująca;
§ drama i pantomima;
§ słowna.
Forma :
§ praca z całą grupą
§ indywidualna.
Środki dydaktyczne :
§ obrazki ptaków;
§ szablony wyrazów do globalnego czytania;
§ rozsypanka sylabowa;
§ kartoniki z cyframi 1-5;
§ nagranie magnetofonowe „Zbieram, poszukuję, badam” do muzyki D. Dziamskiej;
§ nagrania CD płyt z piosenką „A to jeż” i „Happydays”;
§ dywaniki matematyczne;
§ kartki A4;
§ farba klejowo – trocinowa;
§ ptasie piórka;
§ karty pracy z szablonami ptaków
Przebieg zajęcia :
1. Powitanie przy muzyce „Happydays”.
2. Słuchanie opowiadania „O gościach, co nie przyszli na ucztę”.
3. Rozmowa według planu.
Ø Jak wyglądał Hałabała?
Ø Jakie sprzęty znajdowały się w domku krasnala?
Ø Kogo zaprosił Hałabała na ucztę i dlaczego?
Ø Jakie czynności musiał wykonać krasnal, aby upiec placek?
Ø Co takiego się stało, że goście nie przyszli na ucztę?
4. Zabawa twórcza, artykulacyjna „Jak zwierzęta miały się bawić na uczcie?” (kukać, fiukać…)
5. Rozmowa przed tablicą dydaktyczną - c. dalszy
Ø Dlaczego niektóre ptaki odlatują przed zimą?
Ø Jakie to są ptaki? (bocian, jaskółki, kukułki, dzikie gęsi, żurawie, )
Ø Co oznacza zwrot „klucz ptaków”
Ø Dlaczego niektóre ptaki przylatują do nas na zimę?
Ø Które ptaki przylatują? (gile, jemiołuszki)
Ø Które ptaki pozostają z nami, jak możemy się o nie troszczyć, aby przetrwały zimę?
6. Dobieranie podpisów do poszczególnych obrazków z ptakami. Układanie brakujących sylab w nazwach.
7. Taniec integracyjny w parach „Ptaszki” wg pedagogiki zabawy.
8. Praca z podręcznikiem „ABC…sześciolatka” cz.II str. 32 ćw. 1
9. Zagadki dźwiękowe – rozpoznawanie odgłosów żurawia, wróbla, gołębia, gawrona.
10. Zabawa matematyczna „Policz ile?”
Dzieci układają sylwety podanych ptaków w poszczególnych zbiorach, przeliczają je i dobierają odpowiedni kartonik ze znakiem graficznym danej liczby. Porównują liczebność w poszczególnych zbiorach.
11. Praca przy stolikach.
Dzieci kolorują szablony ptaków farbą klejowo – trocinową, doczepiają gotowe ptasie piórka. Podpisują nazwy ptaków literami samoprzylepnymi.
12. Zabawy tematyczne dzieci, dowolne w kącikach zainteresowań.
13. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Lata ptaszek”.
14. Przygotowanie do obiadu. Obiad.
beata_cw1