Referat.doc

(45 KB) Pobierz
W odniesieniu do programu badań przesiewowych u noworodków, niemowląt i małych dzieci istnieją w zasadzie dwie koncepcje:

Dorota Koc

Marzena Sobczak

Grupa surdo2

 

GRUPY PODWYŻSZONEGO RYZYKA USZKODZENIA SŁUCHU

 

 

 

 

 

Aby osiągnąć najlepsze wyniki w rehabilitacji dziecka z zaburzeniami słuchu, ogólnie przyjmuje się, że ustalenie nasilenia, charakteru, lokalizacji oraz przyczyny niedosłuchu powinno nastąpić przed 12 miesiącem życia. Ostatnio przyjmuje się, że powinno to nastąpić już w 4-6 miesiącu życia, przy czym badanie przesiewowe powinno się wykonywać za pomocą rejestracji wywołanej emisji otoakustycznej (EOAE); niemowlęta, które odpadają w tym etapie powinny mieć wykonane badanie BERA[1]. W różnych programach badań przesiewowych stosuje się kombinacje tych metod. Upowszechniła się też w niektórych krajach, np. w USA metoda ALGO, gdzie stosuje się automatyczne określenie odpowiedzi BERA przy zastosowaniu bodźca trzaskowego o natężeniu 35 dB HL. Natomiast ALGO II jest rozwinięciem aparatu ALGO dla natężenia stymulacji większych niż 35 dB HL.

 

W odniesieniu do programu badań przesiewowych u noworodków, niemowląt i małych dzieci istnieją w zasadzie dwie koncepcje:

1)     Badania przesiewowe (ogólne) wszystkich noworodków

2)     Badanie dzieci z rejestru wysokiego ryzyka uszkodzenia słuchu (uczulone). Niestety w tym badaniu wykrywa się, wg niektórych autorów, niewiele ponad 50% wrodzonych zaburzeń słuchu.

Z tych względów American Speech Association (ASHA – 1994) wprowadziło, obok rejestru wysokiego ryzyka uszkodzenia słuchu, pewne zalecenia w odniesieniu do powtórnego przesiewowego badania słuchu, względnie okresowego monitorowania stanu narządu słuchu.

 

 

 

Zalecenia ASHA [1994] (z pewnymi modyfikacjami własnymi) w odniesieniu do badań przesiewowych w wybranych grupach wiekowych, w obrębie rejestru wysokiego ryzyka uszkodzenia słuchu:

1)     Noworodki do 28. dnia życia, gdy nie wykonuje się ogólnego skryningu:

a)     Rodzinne obciążenie dziedzicznym czuciowo-nerwowym niedosłuchem w wieku dziecięcym.

b)     Zakażenie wewnątrzmaciczne: CMV[2], różyczka, kiła, opryszczka, toksoplazmoza[3].

c)     Anomalie czaszkowo-twarzowe łącznie z wadami rozwojowymi i zniekształceniami małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego.

d)     Masa urodzeniowa poniżej 1500 g.

e)     Hyperbilirubinemia wymagająca transfuzji wymiennej.

f)       Stosowanie leków ototoksycznych[4], nie tylko antybiotyków aminoglikozydowych, wielokrotnie w dużych dawkach lub w połączeniu z pętlowymi diuretykami[5].

g)     Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

h)     Agar 0-4 w 1 minucie albo agar 0-6 po 5-ciu minutach.

i)        Oddech wspomagany 5 albo więcej dni.

j)        Oznaki lub objawy związane z zespołami, w skład których wchodzą zaburzenia słuchu typu przewodnictwa i odbiorczego.

 

 

2)     Niemowlęta od 29. tygodnia do 2. roku życia, gdy zaszły zmiany w stanie zdrowia, które wymagają powtórnego badania przesiewowego:

a)     Opinia rodziców lub opiekunów w odniesieniu do opóźnionego rozwoju ogólnego, słyszenia, mowy i języka.

b)     Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub inne zakażenia powodujące odbiorcze uszkodzenie słuchu.

c)     Urazy głowy połączone z utratą przytomności lub złamaniem podstawy czaszki.

d)     Oznaki lub objawy związane z zespołami, w skład których wchodzą zaburzenia słuchu typu przewodnictwa i odbiorczego.

e)     Stosowanie leków ototoksycznych, nie tylko antybiotyków aminoglikozydowych, wielokrotnie w dużych dawkach lub w połączeniu z pętlowymi diuretykami.

f)       Nawracające albo trwające przynajmniej 3 miesiące otitis media secretoria[6].

 

 

3)     Niemowlęta i dzieci od 29. dnia do 3. roku życia, które wymagają okresowego monitorowania czynności słuchowej (grupy dyspanseryjne[7]).

Niektóre noworodki „zaliczają” początkowe badania przesiewowe, ale wymagają monitorowania słuchowego w celu wykrycia opóźnionego początku niedosłuchu typu odbiorczego, względnie przewodzącego. Dzieci z poniższymi wskazaniami wymagają okresowych badań słuchu co 6 miesięcy do 3. roku życia i w odpowiednich odstępach czasu po ukończeniu 3 lat.

 

 

Na opóźnione powstanie niedosłuchu typu uczuciowo-nerwowego mogą wskazywać:

1)     Obciążenie rodzinne dziedzicznymi ubytkami słuchu w dzieciństwie.

2)     Zakażenia wewnątrzmaciczne – CMV, różyczka, kiła, opryszczka, toksoplazmoza.

3)     Nerwiako-włoknikowatość typu II i zaburzenia nerwowo-zwyrodnieniowe.

 

 

Na opóźnione powstanie niedosłuchu typu przewodnictwa mogą wskazywać:

1)     Nawracające i przetrwałe otitis media secretoria.

2)     Anatomiczne deformacje i inne zaburzenia wpływające na czynności trąbki Eustachiusza.

3)     Zaburzenia nerwowo-zwyrodnieniowe.

 

 

W 3 roku życia dziecko powinno „zaliczyć” badanie skryningowe na poziomie 20 dB HL dla częstotliwości 1,2 i 4 kHz w obu uszach.

 

 

 

 

 

 

BIBLIOGRAFIA

 

1.     Audiologia kliniczna - zarys, pod red. Antoniego Pruszewicza, Poznań: Wydawnictwa Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskeigo, 2003.

2.     www.wikipedia.org

3

 


[1] Badanie potencjałów słuchowych wywołanych - daje obiektywną ocenę słuchu i określa miejsce uszkodzenia słuchu. Wartość tego badania jest szczególna u niemowląt we wczesnej diagnostyce niedosłuchu, co wiąże się z właściwym protezowaniem w najwcześniejszym okresie życia

[2] Cytomegalowirus - jest członkiem rodziny herpes, do której należą również wirusy herpes simplex 1 i 2, ospy wietrznej-półpaśca, Epsteina-Barr (który razem z CMV wywołuje zakaźną mononukleozę). Wszystkie te wirusy posiadają zdolność do pozostawania w organizmie w stanie latentnym przez bardzo długi czas.

Do powikłań zakażenia noworodków wirusem CMV, które mogą się ewentualnie rozwinąć, należą: uogólnione zakażenie (czasami śmiertelne) z powiększeniem wątroby i śledziony (hepatsplenomegalia) i żółtaczką, trombocytopenia, niedokrwistość hemolityczna, wysypka, utrata słuchu, zapalenie naczyniówki i siatkówki, a także zanik nerwu wzrokowego (w wyniku czego może dojść do osłabienia widzenia), zapalenie wątroby, płuc, opóźnienie umysłowe różnego stopnia, problemy z równowagą, mikrocefalia, zwapnienia okołokomorowe, wylewy wewnątrzczaszkowe.

[3] pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii.
Żywicielem ostatecznym są koty domowe i niektóre kotowate. Żywicielem pośrednim zaś wszystkie ssaki łącznie z człowiekiem oraz ptaki.

Świeże zarażenie u osoby z prawidłową odpornością jest zazwyczaj bezobjawowe. W postaci objawowej wrodzonej występuje tzw. triada symptomów (u ok. 30% zarażonych): wodogłowie, zapalenie siatkówki oraz naczyniówki, zwapnienie mózgu.

[4] gentamycyna, amikacyna, tobramacyna, furosemid, kwas etakrynowy, chinina i inne.

[5] najsilniejsze leki moczopędne. Leki należące do grupy: furosemid, kwas etakrynowy, torasemid, diuretyki rtęciowe.

[6] Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

[7] Grupy dyspanseryjne obejmują osoby o zmniejszonym potencjale zdrowotnym, objęte systematyczną opieką lekarską, np. uczniów z wadami wzroku, słuchu, przewlekle chorych.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin