brakujacy kawalek 27-28.09.08.doc

(52 KB) Pobierz
Strategia Rozwoju Kraju /pierwszy dokument na poziomie kraju/ dokument planistyczny określający podstawowe uwarunkowania cele i kierunki rozwoju kraju w wymiarze społ

Strategia Rozwoju Kraju /pierwszy dokument na poziomie kraju/ dokument planistyczny określający podstawowe uwarunkowania cele i kierunki rozwoju kraju w wymiarze społ. Gosp. I terytorialnym. Obejmuje okres, co najmniej 7 lat i podlega okresowej aktualizacji, co najmniej 1 x na cztery lata.

Dodatkowo taka aktualizacja może być przeprowadzona w każdym czasie o ile Min. RR zostanie do tego zobowiązany przez Rade Ministrów.

Strategia:

·         Diagnoza sytuacji społeczno- Ekonomicznej

·         Prognoza trendów rozwojowych

·         Okreslenie celow strategicznych

·         Określenie kierunków rozwoju regionalnego

·         Wskaźniki realizacji /ramy finansowe/

·         Określenie źródeł finansowania

 

PRZYGOTOWANIE;

Projekt jest przygotowywany przez Ministra RR we współpracy z właściwymi ministrami. Następnie Minister RR przedstawia Radzie Ministrów, na co najmniej 12 mies. Przed upływem okresu obowiązywania poprzedniego dokumenty Strategie Rozwoju Kraju. Przyjmowana jest przez Parlament w trybie ustawy. Prezes RM przekazuje corocznie do konca  lipca informacje o realizacji i rozwoju strategii kraju. Na ta strategie rozwoju kraju składają się Strategie Sektorowe. Jest to dokument planistyczny określający uwarunkowania, cele i kierunki rozwoju w określonym zakresie. Powinny być one zgodne ze strategia kraju. I obejmować okresy nie wykraczające poza okres obow. Strategii rozwoju kraju.

 

Diagnoza sytuacji sektora w odniesieniu do danego sektora.

Tryb, projekt opracowuje i uzgadnia właściwy minister albo z własnej inicjatywy albo, jako zobowiązanie nałożone przez Rade Ministrów i przedkłada do Ministrowi RR do zaopiniowania pod względem zgodności ze strategia rozwoju kraju. Min. RR przedstawia RM opinie w terminie 30 dni, a w przypadku negatywnej opinii RP podejmuje decyzje w sprawie zgodności ze strategia rozwoju kraju. Jest to uchwala RM

 

PROGRAMY OPERACYJNE

Do 2007 r. obowiązek wydatkowania środków w parciu o programy operacyjne dotyczyły tylko środków pochodzących z Unii.  Ustawa przewiduje rozciągniecie tego obowiązku na wszelkie środki przeznaczone na cele rozwojowe niezależnie od źródeł pochodzenia. Te programy oper. To programy wieloletnie w rozumieniu ustawy o Finansach Publ. Programow Operacyjnych ustanawia się w celu realizacji strategii regionalnej kraju i strategii sektorowej w formie albo krajowych programów oper. Albo regionalnych programów oper.  One SA współfinansowane z budżetu państwa i ze źródeł zagranicznych.

Strategia regionalna – strategia rozwoju województwa, która realizowana jest wyłącznie w formie regionalnych programow oper.

 

Program oper. – dokument przedłożony przez państwo członkowskie i przyjęty przez Komisje określający strategie rozwoju wraz z zestawem priorytetów, które maja być osiągnięte za pomocą funduszu lub w przypadku celu pierwszego dwóch funduszy.

W krajowej ustawie doprecyzowano ze program oper. Obejmuje okres nie wykraczający poza okres obowiązywania Strategii Rozwoju Kraju lub sektorowej a w przypadku, gdy program oper. Ujęty jest w planie wykonawczym okres obowiązywania tego planu.

 

 

Plan wykonawczy – obejmuje skoordynowane tematycznie programy oper. I obejmuje okres odp. Dostępności środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

 

Zawartość: program oper. Określa w szczególności: diagnozę sytuacji społeczno –gosp – ocena wstępna przed realizacją.

- cel główny i cele szczegółowe

- określa się osie priorytetowe

- kierunki wydatkowania środków /programy unijne, działania/

- sposób monitorowania i ocenę stopnia osiągnięcia celu głównego i szczegółowych

- plan finansowania – źródło finansowania, kwoty w podziale na priorytety i informacje o współfinansowaniu na poziomie programow i priorytetow.

 

Procedura opracowania i uzgadniania Krajowych Programow Operacyjnych.

Projekt Krajowego Programu Oper. Opracowuje właściwy minister, jeśli nie jest koprogram finansowany ze źródeł zagranicznych. Min. RR, jeśli program finansowany jest ze środkowo zagranicznych. Jeśli określony region to też Min. RR.

 

Program wraz z opinia o zgodności ze strategia rozwoju kraju oraz planem wykonawczym przedstawia Radzie Ministrów.

Taki program krajowy przyjmuje Rada Ministrów w drodze uchwały a instytucja zarządzająca ogłasza w Monitorze Polskim komunikat o przyjęciu programu przez RM.

 

Regionalny program operacyjny.

Przygotowuje zarząd województwa we współpracy z Ministrem RR. Zarząd woj. Przyjmuje ten program w drodze uchwały a instytucja zarządzająca ogłasza w woj. Dzienniku urzędowym komunikat o jego przyjęciu. Rada Ministrów na wniosek Ministra RR określa w drodze uchwały zakres i warunki dofinansowania tego regionalnego programu operacyjnego ze środków budżetu państwa lub źródeł zagranicznych.

Minister RR zawiera z zarządem woj. Porozumienie o dofinansowanie tego regionalnego programu oper. Środkami z budżetu państwa lub środek zagranicznych – to się nazywa KONTRAKT WOJEWODZKI.

Kontrakt woj. To jest porozumienie, które określa zasady współpracy miedzy adm. Rządowa a samorządem woj. Przy realizacji regionalnych programów operacyjnych, ale dotyczyć może tylko tych programów, które będą finansowane środkami pozostającymi w dyspozycji administracji rządowej.

Minimalna treść:

·         Kwota dofinansowania regionalnych programów operacyjnych z budżetu państwa lub źródeł zagranicznych w podziale na priorytety tego programu.

·         Warunki przekazania środków

·         Warunki kontroli i monitoringu

·         Zakres i tryb sprawozdawczości z realizacji kontraktu

·         Warunki nadzoru nad prawidłowością wykorzystania środków przez Ministra RR.

Kontrakt określa również kwotę dofinansowania części zadań realizowanych przez samorząd woj. W ramach krajowego programu oper. oraz wkład własny jednostek samorządu terytorialnego w ramach realizacji regionalnych programów operacyjnych.

Zadania Ministra RR określone w kontrakcie woj. /w szczególności w zakresie nadzoru/ mogą zostać przekazane wojewodzie na zasadach określonych w odrębnym porozumieniu zarządowi woj. Przekazane w ciągu 7 dni.  Za przygotowanie i realizacje tych programów oper. Odpowiedzialność ponosi instytucja zarządzająca.

Przy krajowych – Minister RR

Przy regionalnych zarząd woj.

 

Inne zadania instytucji zarządzających:

·         Przygotowanie szczegółowego opisu priorytetów

·         Przygotowanie kryteriów wyboru projektów /punktowe

·         Wybór projektów w oparciu o kryteria wyboru

·         Zawieranie z beneficjentami umowy o dofinansowanie projektów

·         Określenie kryteriów kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem

·         Określenie poziomu dofinansowania projektu w procentach

·         Określenie systemu realizacji projektu, a w szczególności

v     Rodzaj projektu, gdzie konieczna jest opinia eksperta

v     Zarządzanie środkami finansowymi

v     Dokonywanie płatności na rzecz beneficjentów

v     Monitorowanie postępów programu

v     Proponowanie zmian w programie operacyjnym

v     Odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych beneficjentom

v     Informacja i promocja programu operacyjnego

 

Instytucja pośrednicząca – organizacja administracji publicznej albo jednostka finansów publ.

Instytucja zarządzająca może w drodze porozumienia powierzyć instytucji pośredniczącej cześć zadań związanych z realizacja programu operacyjnego w drodze porozumienia.

W szczególności może powierzyć uszczegółowienie osi priorytetowych, przygotowanie kryteriów wyboru projektów, wybór projektów, zawieranie umów, kontrole realizacji projektów, dokonywanie płatności na rzecz beneficjenta, odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych, informacje promocyjna /obsługa wniosku/.

Instytucja zarządzająca ponosi pełna odpowiedzialność za realizacje powierzonych zadań instytucji pośredniczącej. Instytucja zarządzająca lub pośrednicząca może powierzyć realizacje czynności technicznych związanych z obsługą beneficjentów innym podmiotom. Może się to stać na podstawie umowy cywilno-prawnej, jeśli jest to podmiot spoza finansów publ. Porozumienie administracyjno prawne, jeżeli jest to podmiot z zakresu finansów publ.

 

SYSTEMATYKA PROJEKTOW.

 

  1. projekty indywidualne – określone w programie oper.  Zgłaszane przez beneficjentów imiennie wskazanych, wówczas program nie konkretyzuje samego projektu a tylko określa jego zakres tematyczny. Lista tych projektów realizowanych w ramach krajowego programu operacyjnego jest ogłaszana przez Ministra RR w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim, natomiast lista projektów realizowanych w regionalnych programach oper. Uchwały zarządu woj. I ogłoszone w dzienniku woj.
  2. projekty systemowe polegające na dofinansowaniu realizacji przez poszczególne organy administracji publicznej i inne jednostki finansów publ. Zadań publ. Określonych w odrębnych przepisach dotyczących tych organów np. dofinansowani zadań z ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji
  3. wyłącznie w trybie konkursu, realizowane przez beneficjentów, którzy nie są z góry znani, w szczególności spoza sektora finansów publ.

 

Konkurs – są ogólną informacja o konkursie ogłaszana jest w dzienniku regionalnym lub ogólnopolskim, a szczegółowo znajduje się na stronie instytucji ogłaszającej konkurs.

Dokumentacja konkursowa jest przygotowywana przez instytucje ogłaszająca konkurs i do czasu zawarcia wszystkich umów z beneficjentami instytucja ogłaszająca konkurs nie może zmieniać na niekorzyść warunków realizacji projektu ani nakładać na podmioty ubiegające się dodatkowych obowiązków, nie może dokonywać zmian w zasadach konkursu. Jedynie, co może rozszerzyć to zakres podmiotów mogących ubiegać się o dofinansowanie.  W postępowaniu w sprawie przyznania środków wyodrębnić można dwa etapy.

Pierwszy ma charakter postępowania administracyjnego, do którego NIE STOSUJE się przepisów KPA a przepisy Ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Na wniosek podmiotu wszczynane jest postępowanie, które kończy się przyznaniem albo odmowa przyznanie środków w drodze konkursu.

II etap – po pozytywnym dla strony rozpatrzeniu wniosku – III etap, który polega tylko na zawarciu umowy cywilno-prawnej.

Do sporów w związku z ważnością umowy, nienależytym wykonaniem umowy, o odszkodowanie w związku z nieuzasadniona odmowa zawarcia umowy rozstrzyga Sąd Powszechny. Tryb odwoławczy:

Podmiot, który otrzymał informacje o odmowie przyznania pomocy może złożyć protest. Składa się go w terminie 14 dni do instytucji wdrażającej, pośredniczącej, zarządzającej przy programach krajowych, przy regionalnych – zarządowi województwa.

W przypadkach negatywnego rozpatrzenia protestu wnioskodawca w terminie 7 dni może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do instytucji zarządzającej /krajowe/ do Ministra RR – regionalne.

 

Koniec procedury – zero kontroli sądowej.

Na rozpatrzenie protestu i na rozpatrzenie ponowne sprawy ustawa przewiduje termin 1 mies. /termin instrukcyjny/.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin