11 listopada - myśli J.Piłsidzkiego.odt

(31 KB) Pobierz
11 listopada Polska między historią a geopolityką

11 listopada  Polska między historią a geopolityką

 

Kiedy Józef Piłsudski proklamował pierwszy dzień wolności 11 listopada 1918 r., mijało 146 lat od daty pierwszego rozbioru. Siedem pokoleń Polaków żyło w niewoli. Nic dziwnego, że sowiecki i niemiecki okupant wykreślił Święto Niepodległości w latach 1939-1945. Ale dlaczego wykreślili je komuniści - przecież byli Polakami? Dzisiaj, aby ten dzień nie był jedynie świąteczną kartką w kalendarzu, warto przypomnieć kilka nadal aktualnych, ponadczasowych i uniwersalnych złotych myśli "ojca polskiej wolności". Marszałek Piłsudski pisał przed laty:
" - Bezsilna wściekłość dusiła mnie nieraz, że w niczym zaszkodzić wrogom nie mogę, że muszę w milczeniu znosić deptanie mej godności i słuchać kłamliwych i pogardliwych słów o Polsce, Polakach i naszej historii.
- Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.
- Niegdyś spotykaliśmy w Polsce ludzi, twierdzących, że służba dla Rosji jest równoznaczna ze służbą Ojczyźnie.
- Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Spotykam świat agentury, idący przeciwko nam z całą siłą, starający się nas zbrukać. Zwycięstwa nad agenturami nie odnieśliśmy wcale. Agentury jak jakieś przekleństwo idą dalej krok w krok.
- Nie może być litości dla złodziejów dobra publicznego w Polsce. Żadne zdrowe społeczeństwo nie będzie, aby znosić gospodarkę bandytów, podtrzymywanych przez władze i władz podtrzymywanych przez bandytów. I jeśli takim społeczeństwem jesteśmy - podobnych gospodarzy musimy się pozbyć.
- Panowie posłowie już zatracili wszelką przyzwoitość. Dumny jestem, żem przed Sejmem szedł, żem Sejm ukrócił i sejmowładztwo usunął. Demokracja polega na wyraźnej odpowiedzialności władzy wykonawczej.
- Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie. Polska jest stale oskarżana w innych państwach. Jest w tym wyraźna i niedwuznaczna chęć posiadania w środku Europy państwa, którego kosztem można byłoby załatwić wszystkie porachunki europejskie. Podziwu godne jest zjawisko, że te projekty międzynarodowe znajdują tak chętne ucho, no i języki, nie gdzie indziej jak w Polsce.
- Zapamiętajcie: jeżeli zwrócicie się na Wschód, to minimum o jeden wiek cofniecie się z kulturą, ekonomią itp. Jeżeli zwrócicie się na Zachód - minimum o jeden wiek szybciej Polska będzie się rozwijać.
- Marzeniem Niemiec jest doprowadzenie do kooperacji z Rosją. To byłoby naszą zgubą, do tego dopuścić nie można. Jak przeciwdziałać? Gra będzie trudna przy paraliżu woli i krótkowzroczności Zachodu.
- Był czas, gdy woli cara moskiewskiego posłuszną była cała Europa. Teraz zdaje się te czasy wracają. Sowietom powodzenia zawróciły w głowie. Rosja chce teraz drogę wyzyskać do Europy, chce zbolszewizować Europę, a poluje na Niemcy.
- Rosja będzie jeszcze długo niebezpieczniejsza niż Niemcy, bo jest mniej obliczalna i mniej zależy od Zachodu. Trzeba jednak Niemcom bardzo na palce patrzeć, bo potrafią oni dobrze i szybko zorganizować się, gdy się na coś zdecydują.
- Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle".
Pozostawiam refleksji moich Czytelników tych kilka przemyśleń Józefa Piłsudskiego - twórcy państwa i Wojska Polskiego, wielkiego wodza i stratega, bohatera i romantyka, ale również genialnego politycznego wizjonera. Która z tych jego myśli 11 listopada 2007 roku - w XXI wieku - jest najbardziej aktualna? Niech Państwo sami spróbują odpowiedzieć na to pytanie.
Józef Szaniawski

Zgłoś jeśli naruszono regulamin