W_ojczyznie_autora_Kubusia_Puchatka(2).doc

(50 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć



Scenariusz zajęć

 

 

 

 

Grupa: 4-5 - latki 

Temat kompleksowy: Europejskie dzieci

Temat dnia: W ojczyźnie autora Kubusia Puchatka

Cele ogólne:

- nabywanie wiadomości o tradycji, kulturze i życiu ludzi w Wielkiej Brytanii,

- kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 7,

Cele operacyjne

Dziecko:

·         wskaże położenie Wielkiej Brytanii na mapie Europy,

·         zna barwy flagi Wielkiej Brytanii i ich układ,

·         kojarzy Wielką Brytanię z Kubusiem Puchatkiem, Robin Hoodem, królową, Big Benem – najsłynniejszym zegarem na świecie

·         wie, że Brytyjczycy piją herbatę,

·         poprawnie liczy w zakresie 7.

 

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Metody: oglądowa, ćwiczeń praktycznych, pracy z tekstem.

Środki dydaktyczne: mapa Europy, flaga Wielkiej Brytani, załączniki, korona

 

Przebieg zajęć:

1.      N-lka  wita w sali dzieci i specjalnego gościa – Kubusia Puchatka (dzieci wita w języku polskim, Kubusia – w języku angielskim). Pyta dzieci, dlaczego tak zrobiła. Gdy padnie poprawna odpowiedź (Kubuś pochodzi z Anglii), wszystkie dzieci witają Kubusia Puchatka po angielski „Hello” lub „Good morning”. Następnie chętne dziecko lub n-lka wskazuje na mapie Europy Wielką Brytanię ( zwracamy uwagę , że jest to kraj wyspiarski) i jej flagę.

2.      N-lka pokazuje rysunek Robin Hooda odsłaniając go fragmentami. Zadanie dzieci polega na odgadnięciu, kto to jest. Wyjaśnia, że Robin Hood  też pochodzi z Anglii.                                                                                                                 

Zabawa ruchowa doskonaląca umiejętność rzucania do celu – rzucamy woreczkiem do celu.

3.      Kubuś prosi dzieci o nazwanie jego przyjaciół (Królik, Maleństwo, Kangurzyca, 

      Sowa,  Tygrysek, Prosiaczek) – podział nazw na sylaby i określenie pierwszej głoski 

      w wyrazie. Następnie rozdaje dzieciom karty zadaniowe. Zadaniem dzieci jest  

      przeliczenie wszystkich bohaterów i zaznaczenie ich liczby za pomocą kropek w      

      wyznaczonym miejscu. (karta pracy nr 1)

4.      Kubuś Puchatek ma problem, ponieważ za chwilę ma wizytę na zamku u królowej, a

     on jeszcze jest w Polsce. Prosi dzieci, aby mu doradziły, którym środkiem lokomocji

     dotrze najszybciej w wyznaczone miejsce. Gdy dzieci zaproponują samolot, Kubuś 

     podziękuje za pomoc i w nagrodę weźmie dzieci ze sobą na wizytę do

    królowej (przypominamy o manierach).

5.      Wizyta na zamku u królowej. N-lka zakłada koronę i pełni rolę królowej. (Przywitanie – chłopcy ukłon, dziewczynki – dygnięcie). Zaproszenie na herbatkę. Każdy w swojej filiżance popija herbatę małymi łykam..

6.      Pożegnanie z Królową i Kubusiem. Dalsze samodzielne zwiedzanie kraju z pomocą broszur i przewodnika.

 

 

Zajęcia popołudniowe (do wyboru):

1.      Rozegranie meczu piłkarskiego Polska – Anglia – podział dzieci na 2 drużyny.

2.      Oglądanie fragmentu bajki o Kubusiu Puchatku.

3.      Kolorowanki o Kubusiu Puchatku.

 

 

 

Opracowała: mgr Magdalena Czapkiewicz – nauczycielka Przedszkola w Szczodrzykowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy nr 1

Nazwij przyjaciół Kubusia Puchatka. Policz ich, a następnie narysuj w ramce tyle kropek, ile ich jest.

 

 

 

 

   

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin