Badamy właściwości papieru- konspekt lekcji.doc

(32 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI W KLASIE IV

Agnieszka Charko

Szkoła Podstawowa

w Konstantynowie

 

 

KONSPEKT LEKCJI  TECHNIKI  W KLASIE  IV

 

 

 

Liczba godzin: 1

 

Temat: Badamy właściwości papieru.

 

Cele:

-poznanie właściwości papieru,

-poznanie sposobów określenia kierunku, w którym przebiegają włókna papieru,

-badanie właściwości papieru,

-pobudzanie do zdobywania praktycznej wiedzy,

-kształcenie umiejętności logicznego myślenia i  wyciągania wniosków

-wyrabianie nawyku segregacji odpadów – makulatura.

Metody: pogadanka, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: próbki papieru do demonstracji jego właściwości, próbki papieru do ćwiczeń, karta pracy, naczynie z wodą

 

Przebieg zajęć:

 

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Faza wprowadzająca

Nauczyciel podaje temat lekcji.

 

Pogadanka na temat „Papier w naszym życiu”

-ranga i znaczenie wynalezienia papieru,

-miejsce papieru w życiu codziennym,

-zastosowanie różnych rodzajów papieru,

-znaczenie przemysłu papierniczego,

-wykorzystanie surowców wtórnych.

 

Każdy rodzaj papieru jest unikalny i ma różne właściwości. Jest ich wiele, ale omówimy tylko kilka.

Nauczyciel omawia i demonstruje:

-białość,

-chłonność,

-gładkość lub inaczej szorstkość,

-nieprzezroczystość,

-odporność,

-grubość,

-kierunek ułożenia włókien.

Uczniowie zapisują temat.  „Badamy właściwości papieru”.

Uczniowie udzielają odpowiedzi odwołując się do wiadomości zdobytych na poprzednich lekcjach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Faza realizacyjna

Badanie jednej z właściwości papieru – kierunku ułożenia włókien

Nauczyciel odwołuje się do doświadczeń uczniów:

Czy zauważyliście, wykonując prace              z papieru, że nie zawsze papier ładnie nam się zgina?

Nauczyciel   demonstruje na kawałku brystolu

Przy wykonywaniu prac z papieru ważna jest umiejętność poznawania kierunku ułożenia włókien.

Mamy cztery sposoby wyznaczania kierunku ułożenia włókien w papierze:

-przez rozerwanie,

-przez załamanie,

-przez rozciąganie krawędzi,

-przez zwilżenie.

Nauczyciel dzieli klasę na 4 osobowe grupy, poleca wykonać poszczególne zadania                   i  zaobserwować co dzieje się z papierem.

 

 

Nauczyciel podaje instrukcje.

 

 

 

 

 

Jak zachowuje się papier w poszczególnych próbach? 

Nauczyciel poleca zaznaczenie strzałką kierunku włókien.

 

Nauczyciel poleca sporządzenie notatki                 na podstawie przeprowadzonych badań            oraz wklejenie próbek badanego papieru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie otrzymują kawałki papieru                 (po 4 dla każdego ucznia i 4 większe                   dla każdej grupy )

Wykonują ćwiczenia wg instrukcji -

  badają kierunek ułożenia włókien kolejnymi sposobami, najpierw wspólnie z nauczycielem używając dużych kawałków papieru                       a następnie indywidualnie.

 

 

Uczniowie prezentują i  porównują wyniki oraz wyciągają wnioski.

Zaznaczają kierunek włókien.

 

 

Uczniowie wspólnie redagują notatkę, wklejają do zeszytów próbki badanego papieru.

 

Faza III - podsumowanie

Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące:

-Jakie właściwości papieru poznaliśmy                na lekcji?

-Jakimi sposobami badaliśmy kierunek ułożenia włókien papieru?

-czy papier lepiej zgina się wzdłuż                   czy  w poprzek włókien?

Nauczyciel zapowiada temat następnej lekcji „Kartka urodzinowa” i poleca przyniesienie kolorowego papieru, bibułek, kleju i nożyczek

Uczniowie udzielają odpowiedzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie zapisują w zeszycie.

                                               

Zgłoś jeśli naruszono regulamin