Drzewo i drewno wokół nas- konspekt lekcji.doc

(1721 KB) Pobierz
HOSPITACJA

SCENARIUSZ  LEKCJI  Z  TECHNIKI  W  KLASIE  IV

 

 

Temat lekcji: Drzewo i drewno wokół nas. /czas 45 min./

 

Cele lekcji:     

·         Zapoznanie uczniów z różnicą pojęć między drzewem a drewnem oraz budową wewnętrzną drewna w przekroju poprzecznym

·         Kształcenie umiejętności rozumienia czytanego tekstu

·         Poprawne posługiwanie się językiem ojczystym

·         Zachowanie porządku i ładu na lekcji

Uczeń potrafi: - wyjaśnić różnicę między pojęciami drzewem a drewnem,

-          omówić budowę wewnętrzną drewna w przekroju poprzecznym

-          dokonać klasyfikacji drzew na liściaste i iglaste

-          wie, w jaki sposób określić wiek ściętego drzewa

Środki dydaktyczne stosowane przez nauczyciela na lekcji:

-          karteczki z tekstem

-          eksponaty drewna w przekroju poprzecznym

-          rzutnik, ekran

-          foliogramy :

1)     drewno w przekroju poprzecznym

2)     wykorzystanie światowych zasobów drewna /Internet/.

Metody lekcji:

-          pogadanka

-          praca w grupach /metoda aktywizująca/

-          swobodne wypowiedzi uczniów /dyskusja/.

-          praca z tekstem

PRZEBIEG  LEKCJI

I.  Po części organizacyjnej lekcji -  nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji oraz celami. Dokonuje wprowadzenia lekcji w postaci następującej pogadanki: ,,drzewa w przyrodzie spełniają kilka ważnych funkcji. Są to nasze ,,zielone płuca”, bowiem pobierają szkodliwy dla organizmu człowieka dwutlenek węgla, a zwracają życiodajny tlen. Dostarczają też cennego surowca budowlanego, są źródłem otrzymywania papieru. Drzewo możemy porównać do człowieka. Żeby wyrosło i mogło dostarczyć materiału w postaci drewna, musi rosnąć kilkadziesiąt lat. Stąd wniosek, że rosną powoli i należy o nie dbać i szanować, oszczędzać.

 

II.  Nauczyciel rozdaje  uczniom karteczki z tekstem i objaśnia polecenie do wykonanego

     zadania

    

W poniższych zdaniach ukryte są nazwy drzew. Odszukaj je i wypisz do zeszytu według wzoru:

 

1.      Adasiowi smakuje sos na ziemniakach.

2.      Ewę boli palec.

3.      Stop. Ola na drodze!

4.      Wujek kupił grabie.

5.      W morskim powietrzu występuje jod łatwo przyswajalny przez człowieka.

6.      Karol Chalicki jest najlepszym uczniem w klasie.

7.      Jack London, to mój ulubiony pisarz.

8.      W naszym ogrodzie rośnie bukszpan.

9.      W Dąbrowie Górniczej mieszka moja ciocia.

 



WZÓR:



drzewa  liściaste              drzewa iglaste



.........................        ............................              nauczyciel sprawdza wykonane zadanie

........................        .............................

........................          ...........................

 

III.   N-l zadaje uczniom pytanie: Jaka jest różnica między drzewem a drewnem? /uczniowie

         wypowiadają się na postawione pytanie/.

IV.   Uczniowie w zeszytach notują wnioski z dyskusji /n-l podaje treść na foliogramie/.

 

Drzewo jest to żywa roślina, rośnie.

Drewno jest surowcem pochodzącym ze ściętych drzew.

 

V.  N-l w oparciu o foliogram omawia wykorzystanie światowych zasobów leśnych./Internet/.



ŚWIATOWE  ZASOBY  LEŚNE

 

GOSPODARKA  DREWNEM

%

 

 

OPAŁ

54

BUDOWNICTWO

17

PRZEMYSŁ

14

PRZEMYSŁ  PAPIERNICZY

15

 

 

Wniosek: Najwięcej drewna przeznacza się na opał! /zapis w zeszycie/.

 

VI.    N-l w oparciu o foliogram omawia budowę wewnętrzną w przekroju poprzecznym.

 

 

                   

VII.  Uczniowie rysują  przekrój i jego opis w zeszytach.

 

Zapisują w zeszytach: drewno w przekroju poprzecznym wykazuje współśrodkowe pierścienie zwane słojami rocznymi, których liczba określa wiek drzewa.

 

VIII.  N-l rozdaje uczniom eksponaty drewna /kawałki/ w przekroju poprzecznym.

          Uczniowie oglądają je, liczą słoje i określają wiek ściętego drzewa, z którego pochodzi

          próbka drewna.

 

Podsumowanie lekcji: n-l zadaje pytania na temat omawianego materiału na lekcji /różnica między drzewem a drewnem, budowa drewna w przekroju poprzecznym, co określają słoje?/.

Nauczyciel wystawia oceny uczniom za udzielanie poprawnych odpowiedzi /aktywność/ na lekcji.

PRACA  DOMOWA

 

N-l zadaje pracę domową w postaci  następującej krzyżówki.

        

 











                                                      

                           1

















              2             

             















                                       3                                

 









                              4                           

















                     5

 

                                               6

 

                                  













































7

 

8

             



                                        9

                                               10 

 

                             11             

             

 

      1.  drzewo liściaste

2.      chroni głowę

3.      służy do przerzynania drewna

4.      fachowiec od mebli

5.      po ścięciu drzewa

6.      rośnie po północnej stronie drzew

7.      na gałązkach drzew

8.      ścina drzewa

9.      zakład przerobu drewna

10.  przyrosty roczne drzewa

11.  w niej nasiona drzew

CHROŃMY  LASY

                                                                                              

Rozwiązanie : CHROŃMY  LASY

 

 

Opracowanie: Janina Gostkowska

N-l  Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Ostrowi Maz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin