Interna-proces pielęgnowania.doc

(39 KB) Pobierz

 

 

 

 

WYŻSZA SZKOŁA

HUMANISTYCZNO-EKONOMICZNA W ŁODZI

KIERUNEK PIELĘGNIARSTWO

Studia pomostowe licencjackie

ŚCIEŻKA A

 

Student:   Centkowska Mirosława                                                     Nr albumu:            123531

Semestr:   pierwszy                                                                           Rok akademicki:    2010/2011

 

 

 

 

 

 

 

 

INTERNA I PIELĘGNIARSTWO INTERNISTYCZNE

 

 

 

 

Temat pracy:

 

Realizowanie przez pielęgniarkę funkcji edukacyjnej w procesie pielęgnowania pacjenta z nadciśnieniem tętniczym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis przypadku.

Dane: mężczyzna A. M. lat 43

Przyjęty do szpitala z powodu nadciśnienia tętniczego . W chwili przyjęcia do oddziału RR 210/110mmHg, tętno 94 u/min, temperatura w normie. Pacjent skarżył się na silny ból głowy.  Na zlecenie lekarza podano leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi,  wykonano elektrokardiogram, w którym lekarz stwierdził  zaburzenia rytmu serca pod postacią skurczy dodatkowych, nadkomorowych, oraz badanie dna oka w którym okulista zdiagnozował retinopatię nadciśnieniową II°.  Poziom lipidów we krwi: cholesterol całkowity-290mmol/l, HDL-38mmol/l, LDL-130mmol/l, trójglicerydy-220mmol/l. Wzrost 101 cm, waga 99kg, wskaźnik BMI=30,49, otyłość brzuszna.

Pacjent podaje, że dotychczas nie leczył się z powodu nadciśnienia, często miewał bóle głowy, ale zażywał wówczas leki przeciwbólowe ogólnie dostępne. Pracuje w  Szwecji jako cieśla i nigdzie się nie leczy. W ciągu ostatnich 10 lat z opieki medycznej korzystał tylko w przypadku ostrych infekcji górnych dróg oddechowych. W tym czasie pracował na budowie u różnych pracodawców, ale nikt nie wymagał od niego żadnych badań. Czuł się dobrze i nie widział potrzeby poddawania się profilaktycznym badaniom. Mieszka sam i żywi się w stołówce, barach szybkiej obsługi, bądź kupuje żywność wysokoprzetworzoną, nie wymagającą długiego czasu na przygotowanie sytego posiłku. Pali papierosy -ok..20 dziennie, nie stroni też od alkoholu, ale pije go tylko w towarzystwie i okazjonalnie. Sportów nie uprawia, mówiąc, że ma codziennie wystarczająco dużo ruchu na świeżym powietrzu.  Na nadciśnienie chorował jego, nieżyjący już od 5 lat, ojciec.

Jest rozwiedziony, ma córkę /18 lat/ i syna /13 lat/, którzy mieszkają wraz z jego byłą żoną w Polsce. W Łodzi mieszka także jego matka, która ma już 67 lat. Przez lata pobytu zagranicą łożył na utrzymanie swoich dzieci i pomagał finansowo mamie, kupił dom ,w którym będą mogli razem zamieszkać, gdy powróci do kraju.

Pacjent jest rozdrażniony, postrzega chorobę jako kłopot, pyta dlaczego to właśnie on zachorował, martwi się, kiedy będzie mógł wrócić do pracy. Nie chce aby o jego problemach zdrowotnych dowiedział się pracodawca, ponieważ boi się, że wówczas go zwolni. Dopytuje się, czy bezpiecznie może latać samolotem, czy raczej wskazana jest podróż drogą morską.

W szpitalu odwiedza go matka i dzieci, martwią się jego stanem zdrowia, ale nie wiedzą jak mogliby mu pomóc, tym bardziej, że on sam nie rozumie skąd wzięły się jego problemy zdrowotne.

W opiece nad pacjentem zastosowano system wspierająco - edukacyjny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diagnoza pielęgniarska

Cel opieki

Planowane działania

Oczekiwane wyniki opieki

1. Nie leczone  nadciśnienie tętnicze może stać się przyczyną powikłań.

Zapobieganie pogarszania się stanu zdrowia

Systematyczna kontrola ciśnienia tętniczego krwi

Systematyczne przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków hipotensyjnych

Okresowe badania lekarskie i stosowanie się do jego zaleceń

Unormowane ciśnienie tętnicze krwi, brak powikłań

2.   Otyłość, palenie papierosów oraz picie alkoholu może  stać się przyczyną miażdżycy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin