choroby genetyczne.docx

(50 KB) Pobierz

Aberracje Chromosomowe

Delecje chromosomów

Delecje chromosomów sa bardzo małe, na granicy rozdzielczości metod klasycznej
cytogenetyki, a nawet submikroskopowe
Diagnostyka: analiza chromosomów prometafazowych (HRBT) i FISH
Fenotyp: dysmorfia, wady rozwojowe i upośledzenie umysłowe

·         Z. Prader-Williego 15q11-12

Zespół Pradera Williego jest złożonym schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, spowodowanym zaburzeniem struktury chromosomu 15.

To rzadki zespół - zdarza się raz na 15 000 urodzeń i dotyka dzieci obojga płci, niezależnie od rasy. Najbardziej charakterystycznym przejawem zespołu jest hyperfagia - niezaspokajalny głód, nad którym chory nie ma kontroli, oraz hipotonia - obniżone napięcie mięśniowe. Jednocześnie niedobór hormonu wzrostu powoduje niskorosłość i hamuje rozwój masy mięśniowej. Przy braku ścisłej kontroli diety prowadzi to do narastającej otyłości, która stanowi podtawowy problem medyczny w tej chorobie. Częste są także problemy behawioralne i kognitywne, wady wzroku, oraz zaburzenia oddychania. Na chromosomie 15 znajdują się geny odpowiedzialne za pigmentację, co tłumaczy, dlaczego część osób z zespołem Pradera - Williego cechuje bardzo jasna karnacja i niemal siwe blond włosy.

Charakterystyczne objawy zespołu PraderaWilliego to niemowlęca hipotonia (obniżone napięcie mięśniowe), niskorosłość, małe stopy i ręce, nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej zaczynający się już we wczesnym dzieciństwie, zmniejszona masa mięśniowa, skolioza, zmniejszone spoczynkowe wydatkowanie energii (REE), zmniejszony stopień mineralizacji kości (BMD), która prowadzić może do osteopenii i osteoporozy, hipogonadyzm, dysfunkcja podwzgórza, oraz charakterystyczny wygląd twarzy. Tym objawom klinicznym towarzyszy hyperfagia, deficyty poznawcze i problemy behawioralne łącznie z natręctwem drapania. W 70% przypadków za fenotyp zespołu odpowiada złożona wada genetyczna wynikła z przypadkowej delecji na długim ramieniu odojcowskiego chromosomu 15 (w regionie 15q11.2-15q13). Dysomia matczyna tegoż chromosomu 15 (obie kopie chromosomu 15 pochodzenia matczynego) występuje w około 25% przypadków zespołu PraderaWilliego, w pozostałych zaś - methylation imprinting defect. Zespół PraderaWilliego oraz pokrewny mu zespół Angelmana (całkowicie odmienny zespół kliniczny) były pierwszymi przykładami mechanizmu piętnowania rodzicielskiego u człowieka, mechanizmu uzależnijącego ekspresję informacji genetycznej od pochodzenia rodzicielskiego. Zespół PraderaWilliego jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń w genetycznej praktyce klinicznej na całym świecie i najczęstszą z dotychczas zidentyfikowanych genetyczną przyczyną otyłości olbrzymiej. Różnorodne objawy kliniczne zespołu stanowią przyczynę wielu chorób i ograniczeń w funkcjonowaniu społecznym. Zespół PraderaWilliego może mieć negatywny wpływ na zdolność uczenia się, rozwój języka i mowy, na samoocenę, stabilność emocjonalną, postrzeganie społeczne, funkcjonowanie w rodzinie, a także na rozwój zdolności poznawczych i zachowanie pacjenta.

 

·         Z. Angelmana 15q11-12

Zespół Angelmana (ang. Angelman Syndrome, AS) jest chorobą o podłożu genetycznym związaną z zaburzeniem rozwoju i funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Jego występowanie diagnozuje się opierając na badaniach chromosomów 15, nie tylko u dziecka, ale i rodziców. U matki przeprowadza się pełną diagnostykę, ponieważ zespół Angelmana spowodowany jest przez defekty molekularne, prowadzące do ubytku chromosomu 15 pochodzącego od matki.

Częstość występowania tego zespołu wynosi średnio 1/15 000 żywych urodzeń i nie jest on z reguły rozpoznawany w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Z czasem, zazwyczaj między 3 a 6 rokiem życia, pojawiają się problemy rozwojowe i ujawnia specyficzne zachowanie. Dziecko miewa niekontrolowane, czasem nieadekwatne do sytuacji napady śmiechu i pogodne usposobienie. Często jest rozkojarzone, nadmiernie pobudliwe i niezwykle ruchliwe. Zespołowi Anglemana towarzyszy także głębokie upośledzenie umysłowe i brak rozwoju mowy. U chorych występują zaburzenia ruchowe w postaci drżenia kończyn i ataksji, mogącej się przejawiać nieprawidłowościami chodu takimi jak jego chwiejność czyniezgrabnymi ruchami rąk. Z czasem może pojawić się też epilepsja, która wraz z powyższymi objawami i ograniczonymi zdolnościami uczenia się może być spowodowana niedoborem komórek Purkiniego oraz neuronów hipokampu- układu odpowiedzialnego głównie za pamięć.

U chorych może także występować mikrocefalia - wada rozwojowa charakteryzująca się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki i płaska potylica. Niewidoczne przy urodzeniu dysmorficzne rysy twarzy ujawniają się wraz z wiekiem. Dzieci mają głęboko osadzone oczy, szeroko rozstawione zęby, duże usta z wystającym językiem i wydatny podbródek.

Dzieci z zespołem Anglemana lubią kontakt z ludźmi, muzykę, lubią oglądać filmy i zdjęcia, przeglądać gazety. Mimo że niewiele mówią, ich upodobania mogą stanowić dobrą podstawę do alternatywnej komunikacji za pomocą piktogramów. Inną korzystną formą komunikacji jest używanie języka werbalno-migowego. Dobre wyniki daje także metoda czytania globalnego Glenna Domana. Aby pobudzić zdolności motoryczne dziecka można korzystać różnych form rehabilitacji. np. spożytkować zamiłowanie dziecka do zabaw w wodzie i korzystać z basenu, hydromasażu czy wirówek. Można także stosować zabiegi laserem i magnetostymulację, chodzić na salę gimnastyczną. Zależnie od przypadku może się zdarzyć, że odpowiednio usprawnione dziecko może zacząć nie tylko dobrze chodzić, ale nawet biegać.

 

·         Z. Langer-Giedion 8q24

·         Z. Miller-Dieker 17q13

Zespół Millera i Diekera (ang. Miller-Dieker syndrome) – zespół wad wrodzonych spowodowany delecją prążka 13.3 krótkiego ramienia 17 chromosomu. Zespół przebiega z gładkomózgowiem (lissencephalia), mikrocefalią, wadami układu sercowo-naczyniowego, nerek, przewodu pokarmowego, opóźnieniem umysłowym i cechami dysmorficznymi twarzy (hipoplazja jej środkowej części, krótki i zadarty nos, mikrognacja). Zespół opisali niezależnie od siebie J.Q. Miller[1] oraz H. Dieker i wsp.[

Zespół Downa

Zespół Downa, trisomia 21 (ang. Down syndrome, trisomy 21), dawniej nazywany mongolizmemzespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. W 1959 roku Jérôme Lejeune odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia 21. chromosomu.

Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na 1 przypadek na 800–1000 żywych urodzeń.

Wiele objawów przedmiotowych zespołu Downa jest niecharakterystycznych i spotyka się je także u osób z prawidłowym kariotypem. Zalicza się do nich: pojedynczą bruzdę dłoniową (zamiast podwójnej bruzdy na jednej lub obu dłoniach), migdałowaty kształt oczu spowodowany fałdem nad powieką, krótsze kończyny, osłabione napięcie mięśniowe oraz wystający język. U osób z zespołem Downa istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia: wad wrodzonych serca, refluksu żołądkowo-przełykowego, nawracających infekcji ucha, zespołu bezdechu śródsennego i chorób gruczołu tarczowego.

Ostateczny stopień rozwoju i komfort życia dziecka z zespołem Downa mogą poprawić działania zainicjowane już we wczesnym dzieciństwie tj. prawidłowa opieka lekarska, akceptacja i zaangażowanie rodziny oraz edukacja i szkolenie zawodowe. Istnieją jednak pewne fizjologiczne i genetyczne ograniczenia, których nie można pokonać.

Większość chorych ma opóźnienie umysłowe od łagodnego (IQ 50–70) do średniego (IQ 35–50) stopni . Iloraz inteligencji dzieci z mozaikowatością (patrz niżej) jest wyższy o 10–30 punktów.

Osoby z łagodnym stopniem upośledzenia umysłowego radzą sobie w codziennym życiu potrzebując jedynie niewielkiej pomocy ze strony opiekuna, w przypadku cięższego stopnia upośledzenia umysłowego konieczna jest pomoc w każdej dziedzinie, np. myciu się, ubieraniu się, robieniu zakupów, czy wypełnianiu formularzy. Osoby upośledzone umysłowo i fizycznie wymagają opieki przez 24 godziny na dobę

 

Dzieci urodzone z zespołem Downa tak jak inne dzieci mogą śmiać się lub płakać i wykazywać w wyglądzie zewnętrznym podobieństwo do matki lub ojca. Do szczęśliwego życia potrzebują miłości, opieki i zainteresowania. Wymagają od rodziców specjalnej troski oraz stymulacji, aby osiągać kolejne, wyższe stopnie rozwoju umysłowego i fizycznego. Ich wychowanie kosztuje rodziców więcej czasu i pracy.

Perspektywy oraz komfort życia dzieci z zespołem Downa w XXI wieku są o wiele korzystniejsze niż w przeszłości. Dzieci, które urodzą się z wadą serca (około ¼ dzieci z zespołem Downa przychodzi na świat z wrodzoną wadą serca) zostają poddane operacji. Operacja we wczesnym dzieciństwie oraz pobyt w szpitalu są stresującym przeżyciem dla rodziców, ale po okresie rekonwalescencji dziecko z reguły nie ma większych problemów z sercem i jest w stanie prowadzić normalny tryb życia.

Ze względu na zwiększone ryzyko pewnych chorób dzieci z zespołem Downa wymagają regularnych kontroli lekarskich, m.in. pediatrycznej, laryngologicznej i okulistycznej.

Dzieci z zespołem Downa rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy, co można zauważyć pod koniec 1. roku życia, gdyż wolniej uczą się stać, a następnie mówić, przy czym z obserwacji rodziców wynika, że ich dzieci znacznie więcej rozumieją niż są w stanie wypowiedzieć słowami.

Każda osoba z zespołem Downa posiada indywidualny charakter. Wbrew panującemu stereotypowi, według którego osoby z zespołem Downa miałyby być zawsze spokojne, przymilne i muzykalne, wśród osób z zespołem Downa można spotkać jednostki pewne siebie, lubiące kontakty towarzyskie, ekstrawertyczne, uprawiające sport, a także nieśmiałe, które preferują spokojny tryb życia.

W Holandii prawie wszystkie dzieci z zespołem Downa wychowują się i dorastają w rodzinie, uczęszczają do przedszkoli i szkół o specjalnym programie nauczania. Wiele zdobywa uprawnienia do wykonywania prostego zawodu, pracuje i prowadzi w miarę samodzielne życie. Osoby, którym nie udało się osiągnąć aż tak wysokiego stopnia samodzielności mieszkają w specjalnych domach dla osób z lekkim upośledzeniem umysłowym pod opieką wychowawców.

Zespół Edwardsa

 

To drugi, po zespole Downa, pod względem częstości występowania (1 na 5000 żywych urodzeń) zespół wad genetycznych należący do grupy trisomii autosomalnych. Zespół Edwardsa to rzadka choroba genetyczna, w której część lub całość ludzkiego chromosomu 18. zostaje podwojona. Większość organizmów dotkniętych tą wadą obumiera jeszcze w okresie płodowym. Te z nich, które przetrwają w łonie matki, rodzą się z poważnymi wadami narządowymi i zazwyczaj żyją znacznie krócej niż osoby zdrowe. U osób dotkniętych zespołem Edwardsa obserwuje się występowanie szerokiego spektrum nieprawidłowości rozwojowych w obrębie mózgowia, serca, twarzoczaszki, nerek oraz układu pokarmowego.

Około 33% noworodków z zespołem Edwardsa to dziewczynki, większość z nich to wcześniaki. Zaobserwowano, że choroba ta występuje częściej u dzieci matek powyżej 30 r.ż.

Średni okres przeżycia dla połowy dzieci dotkniętych tym zespołem wad genetycznych wynosi mniej niż 2 miesiące. 90-95% umiera przed osiągnięciem 1. roku życia. Ok. 5 do 10% dzieci żyje dłużej niż 1 rok. Nieprawidłowy rozwój układu nerwowego oraz aparatu mięśniowego powoduje jednak u nich upośledzenie rozwoju motorycznego.

Objawy

Dodatkowy materiał genetyczny zaburza rozwój organizmu powodując wystąpienie szeregu wad. Stopień ich ciężkości (od umiarkowanego aż po ciężki) zależy od rodzaju zaburzeń genetycznych (obecność całego lub tylko części dodatkowego chromosomu) oraz liczby komórek z nieprawidłową ilością materiału genetycznego.

U większości dzieci dotkniętych zespołem Edwardsa obserwuje się niską masę urodzeniową, małogłowie, wystająca kość potyliczną, niskie osadzenie oraz zniekształcenie małżowin usznych, małą żuchwę (mikrognacja), rozszczep wargi lub podniebienia. Charakterystycznym objawem są również ręce noworodka zaciśnięte w pięści, z palcem wskazującym nachodzącym na pozostałe palce oraz piątym palcem nachodzącym na palec czwarty. U dzieci z zespołem Edwardsa często występują wady układu oddechowego, nieprawidłowości budowy przepony, przepukliny (najczęściej pępkowa i pachwinowa), wady układu moczowego, malformacje naczyń krwionośnych, u chłopców - niezstąpienie jąder. Wśród wad serca obserwuje się ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej oraz międzyprzegrodowej lub przetrwały przewód Botalla.

Tuż po narodzinach widoczne są charakterystyczne: szerokie rozstawienie oczu (hiperteloryzm), opadanie górnych powiek (ptosis), nie w pełni rozwinięte kciuki i/lub paznokcie, deformacja stóp. W badaniach radiologicznych kończyn górnych stwierdza się brak kości promieniowej. Najczęściej spotykaną nieprawidłowością w obrębie czaszki jest cysta splotu naczyniówkowego. Jest to patologiczny zbiornik płynu zlokalizowany na powierzchni mózgowia, który sam w sobie nie stanowi zagrożenia, może być jednak markerem trisomii 18.

Noworodki dotknięte zespołem Edwardsa mają słabo wykształcony odruch ssania oraz nie w pełni kontrolują odruch połykania. Dlatego w czasie karmienia często dochodzi u nich do krztuszenia się, występowania wymiotów. Może dojść nawet do rozwoju pełnoobjawowej choroby refluksowej (GERD). Jeśli ze względu na wady rozwojowe karmienie tradycyjną metodą (karmienie piersią lub z butelki) nie jest możliwe, odbywa się ono przez sondę wprowadzoną przez nos lub jamę ustną przez przełyk aż do żołądka. U niektórych dzieci po pewnym czasie możliwe jest karmienie piersią lub z butelki, u innych karmienie przez sondę lub wytworzoną gastrostomię na stałe jest koniecznością. Aby zapobiegać wystąpieniu objawów refluksu należy układać główkę dziecka w trakcie karmienia oraz ok. 1-2 godziny po karmieniu nieco wyżej (pod kątem co najmniej około 30 stopni). Jeśli dziecko dobrze toleruje suplementy diety można zastosować wysokokaloryczne odżywki, dzięki którym malec przybierze na wadze.

Dzieci powyżej 5. roku życia bezwzględnie wymagają pomocy przy chodzeniu. Ich zdolności kognitywne (poznawcze) oraz możliwość słownego porozumiewania się są ograniczone. Dzieci te zazwyczaj uśmiechają się na widok znajomej twarzy, potrafią samodzielnie jeść.

Zespół Klinefeltera

Zespół Klinefeltera (hipogonadyzm hipergonadotropowy, Klinefelter syndrome) to grupa chorób rozwijających się u mężczyzn. Charakteryzuje się ginekomastią, eunuchoidalną budową ciała oraz obecnością małych jąder bez spermatogenezy.

Rozróżnia się:
Prawdziwy zespół Klinefeltera
Prawdziwy zespól Klinefeltera u większości mężczyzn o kariotypie 47, XXY, ma podłoże wrodzone. Cechuje go dodatnia chromatyna płciowa oraz kariotyp z obecnością dodatkowego chromosomu X.

Rzekomy zespół Klinefeltera
Rzekomy zespół Klinefeltera rozwija się w wyniku zadziałania czynników uszkadzających jądra narodzonego już mężczyzny. W zespole tym stwierdza się ujemną chromatynę płciową.

Objawy zespołu Klinefeltera

Wyraźne objawy kliniczne występują zazwyczaj po okresie dojrzewania płciowego u chłopców. Są to:
- wysoki wzrost,
- delikatna i cienka skóra,
- bladość cery,
- słabo rozwinięte mięśnie,
- słabe owłosienie: bardzo nikły zarost twarzy, owłosienie łonowe typu kobiecego,
- małe jądra przy prawidłowo zbudowanym prąciu,
- obniżone libido,
- dysgenezja jąder,
- powiększone najądrze,
- brak spermatogenezy w gonadach prowadzi do niepłodności,
- obustronna ginekomastia.

W badaniu histologicznym wycinków z jąder stwierdza się zeszkliwienie kanalików krętych oraz brak spermatogenezy. U młodych mężczyzn komórki Leydiga są liczne (z wiekiem zanikają), ułożone w skupiskach, nieraz tworzących mikrogruczolaki. Jednak mimo rozrostu komórek Leydiga poziom testosteronu w surowicy jest obniżony.

W badaniu laboratoryjnym stwierdza się zwiększoną obecność gonadotropin (głównie FSH) i obniżony poziom testosteronu.

Leczenie zespołu Klinefeltera

Niepłodność spowodowana zwyrodnieniem kanalików nasiennych jest nieodwracalna. W celu uzyskania korekty eunuchoidalnej budowy ciała, zwiększenia masy mięśni szkieletowych oraz zwiększenia libido stosuje się stopniowalne i permanentne leczenie androgenami.

Zespół Lescha-Nyhana

Zespół ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin