ściągi na egzamin z socjologii.doc

(53 KB) Pobierz
Socjologia medycyny, czyli wiedza o społeczeństwie przed analizą faktów, zjawisk i procesów zachodzących w tej sferze rzeczywistości społecznej, która jest związana z takimi pojęciami jak: zdrowie, choroba, medycyna

Socjologia medycyny, czyli wiedza o społeczeństwie przed analizą faktów, zjawisk i procesów zachodzących w tej sferze rzeczywistości społecznej, która jest związana z  takimi pojęciami jak: zdrowie, choroba, medycyna

Proces w grupie społecznej to np. zawieranie znajomości, nawiązywanie przyjaźni, powstawanie grupy studenckiej, wychowanie, kształcenie, socjalizacja dziecka( polega ona na długiej serii wzajemnych oddziaływań.

Proces w sensie socjologicznym- względnie jednorodne serie zjawisk powiązane zależnościami przyczynowymi lub strukturalno- funkcjonalnymi

W przypadku socjologii procesy społeczne są to serie zjawisk dotyczące osobowości grup społecznych i zbiorowości w taki sposób, że są one seriami zjawisk społecznych(tylko).

 

Czy procesy społeczne i procesy zachodzące w społeczeństwie są tymi samymi pojęciami? NIE

 

Procesy społeczne, to te, które są seriami zjawisk społecznych w ścisłym tego słowa znaczeniu( są to serie zjawisk powiązanych, zmieniających się wzajemnych oddziaływań, interpretacji, sposobów percepcji) np. [przystosowanie się osobowości do nowych warunków zamieszkania, rozwój dowolnej grupy społecznej, procesy zachodzące między dwiema jednostkami współpracy, wrogość.

Procesy zachodzące między jednostką a grupą-kiedy jednostka spotyka się nie tylko z jednostkami tej grupy ale grupą jako całością, która ma własne zasady, wartości i odrębności np. podporządkowywanie, identyfikacja jednostki z wielka grupą społeczną, dominowanie, bunt, oderwanie się.

Procesy zachodzące między grupami-procesy zachodzące między świadomością „my” obu grup np. konkurencja, wzajemna pomoc, współistnienie, wrogość, walko(kibice).

Procesy zmieniające organizację i strukturę grup np.modernizacja i przystosowanie(4 rodzaje)

1. reorjrntacja psychologiczna

2. tolerancja

3. akomodacja-tolerancja połączona z wzajemnymi następstwami

4.asymilacja

GRUPY SPOŁECZNE

Czy można należeć do społeczeństwa i do tak dużych grup społecznych jak państwo i naród nie należąc do małych grup społecznych? NIE

GRUPA SPOŁECZNA:

1. Tworzą ja min. 3 os.

2.Organizacja wew.(prawa i obowiązki)

-gr. społeczna to jednocześnie instytucja

-do org. wew. należą różne formy kontroli wew., instytucje, wzory działania

3.Wartości- grupa kieruje się jakimś katalogiem, zasadami; grupa ma jakiś ośrodek skupienia, lokalizację.

Ma symbole:np. pieczęć, sztandar, odznaka, ideologie, przedmioty materialne, majątek, nieruchomości.

Kiedy zbiór osób przekształca się w grupę?-Kiedy wytwarza się w nich świadomość „my”

Odrębność-czyli to, co odróżnia tę grupę od innych grup i zbiorowości np.język w przypadku Kaszubów, terytorium.

Co to znaczy być członkiem grupy?- przynajmniej częściowo przyswoić podst. wartości tej grupy, identyfikować się z celami, zainteresowaniami tej grupy, uznać jej cele za własne

W jaki sposób się to dokonuje?- podejmowanie i wykonywanie określonej roli społecznej w tej grupie.

 

Jednostka może należeć do wielu grup społecznych, do b. rożnych, w każdej z tej grup uczestniczy tylko pewną częścią swej osobowości.

Najważniejsze elementy składowe grup społecznych:członkowie, zadania grupy, więź społeczna, materialne podstawytrwałości i integracji tej grupy, różne inne środki i instytucje warunkujące wzajemne oddziaływania.

Skład i struktura grupy:-układ wszystkich elem. i zasady ich wzajemnego przyporządkowania, ułatwiające funkcjonowanie tej grupy,  -struktura, czli organizacja społeczna tych grup.

Rodzaje grup:1. małe i duże- grupy małe mają b. prostą strukturę, nie mają podgrup. Grupy duże wchodza w skład jeszcze większych całości.

2. pierwotne i wtórne- w grupach pierwotnych więź jest oparta na stycznościach osobistych i postawach emocjonalnych”twarzą w twarz”, instytucja nieformalna

-w gr. wtórnych, wieź ma charakter rzeczowy, oparta na interesach- instytucja formalna.

Podaj przykład grupy społecznej posiadającej cechy grupy małej, pierwotnej i nieformalnej- rodzina

Klasy społeczne-są to wielkie grupy społeczne, ich członkowie mają zbliżoną pozycje w społeczeństwie

Grupa celoowa-służąca do wykonywania jakiegoś celu albo grupy celów np.partia polityczna, klub sportowy.

Grypa terytorialna-przypisana do tego samego terytorium, wies i miasto.

Grupy tworzone są na podst. wspólnych wartości kulturowych- np.naród.

SYMBOL/symbole są to środki, za pomocą których dostosowujemy się do środowiska, wchodzimy w interakcje z innymi. Interpretujemy nasze doświadczenie i organizujemy się w grupy. Symbol to instrukcja.

 

 

 

 

RODZAJE SYSTEMÓW/SYMBOLI

- systemy językowe(mówione jak i drukowane, symbole matematyczne, programy komputerowe) kod językowy

-systemy technologiczne- technologia (organizacja informacji i wiedzy dotyczących kontrolowania i wykorzystywania środowiska

-systemy wartości(są to kryteria służące ocenie moralnej postępowania oraz jego stosowności) jedyna ważna cecha-są abstrakcyjne(uniwersalne) można dostosować je do różnych sytuacji.

Co to są wartości(ogólne)?- sukces(dążenie do sukcesu, robić coś jak najlepiej), aktywność(oznacza dążenie do panowania/kierowania nad daną sytuacją), wolność(nieskrępowane podążanie za swoimi pragnieniami), postęp(doskonalenie siebie i tego świata, który jest wokół nas), materializm( nabywanie przedmiotów materialnych), skuteczność9robienie czegoś w sposób praktyczny i racjonalny). Te pojęcia są w 80-90% wspólne i służą jako kryteria moralne do oceny siebie i innych w konkretnych sytuacjach, nie wszyscy się na nie zgadzają, ale stopień zgodny jest wysoki.

Przekonania-poglądy, które ludzie odnoszą do różnych sytuacji(np. polityka, przyjaźn), dotyczą pewnych faktów np. praca, dobrobyt.

NORMY-są to symbole czego się od nas oczekuje i co należy zrobić w konkretnej sytuacji.

Normy instytucjonalne- instrukcje, które mówi jak zachować się w najważniejszych sytuacjach naszego życia(praca,szkoła, dom)

Normy szczegółowe-jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach.

Socjalizacja(trwa całe życie11-17lat)-

uczenie się ról społecznych

Misja społeczna, to ta, którą uważamy za najważniejszą.

Osobowość składa się z 4 elem.

-biogenne-przekazywane od rodziców (wzrost, funkcjonowanie gruczołów)

-psyhogenne-inteligencja, wrażliwość

-socjogenne-uczymy się ich w trakce procesów społecznych

Choroba-zmiana patologiczna org. jest efektem załamania się struktury anatomicznej org.

DYSKOMFORT- poczucie jednostki, odczucia subiektywne, jej złe samopoczucie.

Jak nazywamy subiektywne doświadczenie ludzkie?- DYSKOMFORT-czucie się chorym.

 

Na czym polegają niewspółmierności między zdrowiem mężczyzn i kobiet?

Kobiety żyją dłużej, lecz częściej zapadają na choroby, częściej korzystają z pomocy medycznej. Kobieta wykonuje więcej ról społecznych niż mężczyzna.

Regionalne nierówności zdrowotne- klimat, jakość wody, rodzaj zabudowy.

 

 

Co to znaczy, że choroba ma wymiar prywatny i publiczny?- Kiedy człowiek choruje, problemy te dotyczą także otoczenia, opieki, wsparcia psychicznego. Otoczenie musi zrozumieć naszą chorobę, jak z nią żyć.

Co to znaczy rola chorego?- Wzory zachowań jakie podejmuje osoba chora. Mają one zmniejszyć jej uciążliwość,dla otoczenia chorego(jest ona przejściowa)

Piętno- to każda cecha, która wyróżnia jednostke albo całą grupę społeczną w większości i która sprawia, że jednostka lub grupa społeczna jest traktowana wrogo, podejrzliwie. Rzadko opiera się na rzetelnej wiedzy.

MODEL SPOŁECZNEJ ROLI CHORWGO- Koncepcja ta jest krytykowana, chory uczy się przystosowania do życia swojej chorobie, korzystne dążenie do wszystkich przywilejów, osoby ciężko chore nie nadużywaja tego statusu, grają osoby zdrowe. Koncepcja krtyki tego modelu bierze się z socjologii ciała.

Ludzie rzadziej niż dawniej umierają na choroby zakaźne o ostrym przebiegu. Ludzie żyją dłużej, a w późniejszym wieku cierpią z powodu wielu chorób chronicznych.

Człowiek na wsi 50-letni ma symptomy- stan zdrowia człowieka w mieście starszego o 15 lat.

W niektórych przypadkach medycyna może ulżyć ludziom w bólu i złagodzić dyskomfort, ale większośc ludzi czeka przyszłośc życia w takich warunkach.

Strategie radzenia sobie z przeciwnościami:

-praca nad codziennością, -praca nad biografią, -profilaktyka i radzenie sobie z chorobą, czyli praca nad chorobą

Więź społeczna-poczucie identyfikacji jednostki grupą- pierwszy elem. powstawania więzi to styczność przestrzenna;-styczność psychiczna;     -zależności społeczne-jedno zjawisko pociąga za sobąwystąpienie drugiego zjawiska/zależności przyczynowo-skutkowe.

Wzajemne oddziaływanie przebiega wg. wzorów, aby coś osiągnąć, porozumieć się z kimś trzeba postępować w sposób zrozumiały, przyjąć jakiś schemat.

Wzory działań społecznych

-odziaływania mogą się odbywać wg. przyjętych wzorów społecznych

-np. wzory nakłaniania kogoś do jakiegoś działania

-socjotechnika- manipulacja społeczna, wzory kierowania czyimś zachowaniem

-wzory współpracy, pozytywne systemy zachowań wpływające na współpracę

-wzory zwalczania kogoś

-wzory są wytworem kultury

 

 

 

 

 

 

Stosunki spółeczne- musi być 2-óch partnerów: jednostka-jednostka,

jednostka-grupa, grupa-grupa

-dotyczą jakiejś sfery zjawisk- gospodarka, kultura

-muszą być powinności i obowiązki wynikające z tej konkretnej sytuacji.

Kontrola społeczna-

-sumienie-chorakter psychospołeczny

-char. materialnospołeczny-państwo, instytucja, które pilnują porządku publicznego

Instytucje-są urządzeniami organizacji i administracji, przy których grupy społeczne zaspokajają swoje potrzeby/

to zespoły urządzeń, w których wybrani przedstawiciele otrzymują uprawnienia do wykonywania czynności określanych publicznie i impersonalnie wykonywać.

Impersonalne czynności-zoobiektyzowane lub zalepersonalizowane, muszą być wykonane tak samo co do jakości bez względu na osobiste cechy osoby, która je wykonuje.

 

Instytucje mają uprawnienia, podział zadań, zakresy obowiązków, cel, urządzenia techniczne, finansowe, kadrowe, materialne.

 

Każda instytucja uruchamia sankcje.

Organizacja

-grupa zorganizowana, która wie, co to znaczy koordynacja

-jednolity ośrodek, który kieruje tymi działaniami

-ekonomia wysilku

-pewne sposoby zarządzania ludźmi, rzeczami, zasobami kadrowymi i technicznymi.

-z każdą org. łączy się jakiś ład, porządek, równowaga wew.

Czy organizacja i struktura społeczna oznaczają to samo_NIE

 

Wzajemne odizaływanie- interakcja- podst. elem. życia społecznego.

 

Socjologia-zjawiska i procesy tworzenia się różnych foem życia zbiorowego ludzi, struktury tych zbiorowości, wzajemnego oddziaływania ludzi an siebie, siły skupiające te zbiorowości oraz zmiany i przekształcenia w tych zbiorowościach zachodzące.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin