pasze_kolo3.doc

(70 KB) Pobierz
Ziarno zbóż i nasion strączkowych to podstawowe pasze treściwe

Ziarno zbóż i nasion strączkowych to podstawowe pasze treściwe. Ich wspólnymi cechami jest:

·     Duża zawartość sm 86-90%

·     Wys strawność subst org

·     Mała zawartość Na i Ca, większa P

·     Występowanie większości wit z gr B

·     Duża twardości ziarna (konieczne gniecenie)

Ziarno zbóż jest paszą o dużej koncentracji energii, dostarcza ono 60-85% energii w dawkach dla drobiu, 45-86% dla świń 10-40% dla krów mlecznych i 2-25% owiec.

W ziarnach przeważają BAW – głownie skrobia, której udział w sm dojrzałego ziarna wynosi od 45% (owies) - 70%(kukurydza). Stanowi ona mat zapasowy dla odżywiania rozwijającego się zarodka tych roślin. Zaw włókna surowego waha się w zależności od gat i odmiany 2-15%, najmniej włókna zawierają gat nieoplewione: kukurydza, pszenica, żyto. Zawartość włókna całkowitego waha się od 12-13% w kukurydzy i pszenicy do ponad 30% w owsie. Ziarna zbóż zawierają niewiele tłuszczy od 2% w jęczmieniu, życie i pszenicy do 4-6% w kukurydzy i owsie. Głównym składnikiem tłuszczu są nienasycone kw tłuszczowe oraz kwas linoleowy i oleinowy. Ziarna zbóż odznaczają się średnią zawartością białka 8-14%. Ziarna są uboższe w skł min w porównaniu z cała rośliną. Zaw wit tez jest różna w zależności od gatunku, w większości z nich brakuje wit DiA, dużo jest natomiast wit z gr B. Strawność skł pok jest uwarunkowana zawartością włókna. Najwyższą strawność maja ziarna ubogie w włókno 85-90% kukurydza, pszenica. Ziarna zbóż są gł źródłem energii jednak ze względu na duży udział w dawkach żywieniowych dostarczają tez znacznej ilości białka, jednak białka o niskiej wartości (niedobór aminokwasów). Wartość biologiczna białka w zależności od gat wynosi ok. 50% kukurydza, pszenica do 70-75% owies, żyto, jęczmień. Substancje antyzywieniowe występujące w ziarnach zbóż to:

·     Rezorcynole – wrażliwe młode zwierzęta

·     Polisacharydy nieskrobiowe – powodują u zwierząt młodych otrzymujących duże ilości jęczmienia i żyta zmniejszenia tempa wzrostu i pogorszenia wyk paszy. Towarzyszy również biegunka, lepka konsystencja kału o zabarwieni żółtawym ( wydalana duża ilość żółci). Pentozany mogą powodować również nadmierny rozwój flory jelitowej (obniżenie wyk energii przez zmniejszenie wyk tłuszczu, rozkład soli kwasów żółciowych, obniżenie wchłaniania ca i wit D, - osłabienie kości i krzywica, obniżenie wchłaniania Na.)

·     Inhibitory enzymów proteolitycznych.

·     Taniny działanie fizjologiczne w dużym stężeniu polega na koagulacji białek śliny i śluzówki jamy ustnej, co nadaje paszy cierpki smak i obniża spożycie, oraz powodują zmniejszenie przepuszczalności ścian jelita dla składników pok, podrażnieniu przewodu pok, obniżeniu strawności białka przez inhibowanie aktywności enzymów trawiennych i tworzeniu kompleksów z białkami pasz.

·     Lektyny powodują aglutynacje kom śluzowych przewodu pok ludzi uczulonych na gluten.

·     Zanieczyszczenia naturalne (grzyby): sporysz – zawiera alkaloidy trujące ale zwierząt. Alkaloidy sporyszu w dużych stężeniach mogą być przyczyna zatruć, wystąpienie drgawek mięśni, utrata czucia, ślinotok, biegunka, wymioty. W szczytowej formie może prowadzić do martwicy skóry, obrzęku kończyn i do upadków zwierząt. Mikotoksyny wytwarzane przez pleśnie (aspergillus flavus, penicillium, fusarium)

n    JĘCZMIEŃ ziarno jest oplewione, zawiera mniej włókna niż owies. Ma wyższą wart energet od owsa ale nieco niższą od pszenicy i kukurydzy. Może być stosowane w dużych ilościach jako jedyne zboże w opasie bydła, jagniąt i tuczu świń, koni, drobiu. Może wchodzić w skład mieszanek. Ziarno jęczmienia skarmia się w postaci śruty. Ziarno jęczmienia zawiera ok. 88%sm, 11% wiałka ogólnego, 4,8 włókna surowego, i ok. 68%BAW.

n    JĘCZMIEŃ NAGI sm88%, białko ogólne 14%, tłuszcz surowy 1,7%, włókno surowe ok1% BAW 70%, popiół surowy 1,8%. Wart energet 12,3MJ EM/kg.

n    OWIES wyróżnia się duża zawartością ok 10% włókna i 4-5% tłuszczu. Zawiera ponadto ok. 12% białka ogólnego i 60% BAW Ziarno owsa mimo dużego udziału łuski zawiera sporo białka, dużo wit E i B. Jest zbożem smacznym, zdrowym i chętnie zjadanym przez zwierzęta. Największe ma zastosowanie w żywieniu koni. Koniom roboczym daje się najczęściej razem z sieczką żytnią lub pszenną i lekko zwilżony (obok), w zależności od intensywności pracy dawki dzienne to 2-4kg przy lekkiej pracy do 8kd owsa przy ciężkiej. Ziarno to jest dobrą paszą w żywieniu rozpłodników. Śruta owsiana podawana może być dla krów mlecznych w ilości od 2-3 kg dziennie.

n    OWIES NAGI zawartość białka wynosi 14-15,5%, tłuszczu 6,5-8%, w łókna1,2-2,5%, popiołu surowego 2%. Białko owsa nagiego ma lepszą wart biologiczną od pozostałych zbóż, zawiera ilości prawie z każdego aminokwasu niezbędnego. Tłuszcz owsa jest bogaty w nienasycone kw tłuszczowe (kw linolowy) ma także właściwości utleniające dzięki zawartości wit E, Wada owsa jest niekorzystny układ frakcji węglowodanowej. Wart energet dla drobiu 13,5-14 MJ EM/kg. Dobry skł chem i wys wart energet pozwalają na znacznie szersze jego zastosowanie w żywieniu zwierząt o wysokich wymaganiach pok jak drób i trzoda chlewna. Wpływa korzystnie na nieśność kur. Duża ilość owsa nagiego w mieszankach powoduje gorsze wyk paszy i wydalanie wodnistego kału

n    ŻYTO zawiera mało włókna 2,4%, tłuszczu1,6% a dużo węglowodanow73%. Ziarno to jest mniej smaczne niż inne zboża, a podawane w dużych ilościach wywołują u zwierząt zaburzenia w trawieniu o objawy zatruć, spowodowane jest to zawartością dużej ilości polisacharydów nieskrobiowych. Śrutę żytnia stosuje się w żywieniu trzody chlewnej, zwłaszcza tuczników. Dawki żyta dla koni 3-4kg dziennie. Krowy mleczne 2 kg, opasy 3 kg.

n    PSZENICA ziarno pszenicy jest pasza o dużej zawartości białka 12% i wysokiej koncentracji energii. Tłuszczu zawiera mało 2%, a przeważającą cześć sm stanowi skrobia. Włókno stanowi ok. 3% sm. Jest to pasza smaczna i łatwo strawną. Stosowana do tuczu pozwala osiągnąć bardzo dobra przyrosty. Ziarno najlepiej podawać w postaci grubej śruty. Jest niezbędnym składnikiem mieszanek pasz dal macior karmiących i małych prosiąt. Jest dobrym zbożem dla tuczu ptactwa wodnego. Koniom – śruta grubo mielona w dawce do 3 kg.

n    KUKURYDZA ziarno jest paszą wybitnie węglowodanową (70% BAW), zawiera dość dużo tłuszczu 4-5%, a mało włókna ok. 3%, dlatego na najwyższą wart energet, zawiera mało białka 9,4% o niższej wart od pozostałych zbóż. Tłuszcz kukurydziany jest bogaty w nienasycone kw tłuszczowe, ziarno kukurydzy nie zawiera prawie subst antyodżywczych, jest smaczne, chętnie zjadane przez zwierzęta i dobrze trawione. Daje dobre efekty produkcyjne w żywieniu kur niosek, brojlerów i tuczników. Ziarno wymaga śrutowania.

Pasza z nasion strączkowych do roślin uprawianych na pasze należą groch, bobik, łubin, fasola, soja, lędźwian. Charakteryzują się zawartości tłuszczu od 1,5-10%, zawartość białka24%-44%. Białko nasion strączkowych jest dobrze trawione przez zwierzęta nieprzeżuwające. U świń strawność białka i aminokwasów łubinów jest wysoka w jelicie cienkim. Strawność białka grochu i bobiku wynosi 70% i jest wyższa niż u peluszki. Przeżuwacze wyk białko strączkowych głównie jako źródło azotu dla bakterii gdyż jest ono szybko rozkładane w żwaczu. Nasiona strączkowych zawierają niewiele wapnia (0,1-0,2%), więcej fosforu (0,4-0,5%). W strączkowych jest 8-15 krotnie większa zawartość kobaltu niż w zbożowych i wys zawartość manganu w łubinie białym. Strączkowe mają zastosowanie przede wszystkim jako pasza białkowa w tuczu świń, brojlerów oraz w żywieniu niosek. W żywieniu młodych zwierząt i użytkowanych rozpłodowo należy stosować ostrożnie ze względu na zawart susbst antyżywieniowych.

§     α-galaktozydy występują we wszystkich strączkowych. Niekorzystne działanie polega na tym że nie ulęgają trawieniu enzymatycznemu z powodu braku odpowiednich enzymów u zwierząt lecz są fermentowane przez bakterie przewodu pok. Proces fermentacyjne powodują tworzenie się dużej ilości gazów a w konsekwencji wzdęcia i gorsze wyk energii paszy.

§     Inhibitory enzymów proteolitycznych wyst w największych ilościach w nasionach soi, mniejszym w bobiku i grochu. Powodują znaczne pogorszenie wyk białka paszy.

§     Taniny działanie polega na tworzeniu kompleksów z białkami paszy i enzymów trawiennych, przez to zmniejszeniu strawności skł pok, a zwłaszcza białka i aminokwasów oraz dostępności skł min

§     Hemaglutyniny wyst przede wszystkim w nasionach fasoli i soi, powodują uszkodzenie kom nabłonka jelitowego i zmiany regulacji hormonalnej, prowadzące do zwiększonego katabolizmu białka, tłuszczu i węglowodanów, a w końcowym efekcie upadków zwierząt,

§     Alkaloidy wyst tylko w łubinach. Toksyczne działanie polega na uszkodzeniu syst nerwowego. Mniejsze ilości powodują wymioty, zmniejszenie spożycia paszy i zmiany w wątrobie

§     Glukozydy powodują zmniejszenie masy i wylęgności jaj oraz częste występowanie krwawych plam w żółtku.

§     Latyrogeny powodują sztywnienie i skurcze mięśni, paraliż, upadki.

n    Groch zawartość białka waha się od 13-30% w sm. Białko zapasowe nasion grochu składa się głównie z globulin, albumin, i glutein, głównym węglowodanem zapasowym jest skrobia która stanowi 30-52% sm. Nasiona grochu zawierają od 16-20% węglowodanów nieskrobiowych. Zaw tłuszczu nie przekracza 2% sm. Zwiera subst antyżywieniowe inhibitory proteaz, lektyny, taniny, galaktocukry. Nasiona mają wysoka wart energet wynikającą z wysokiej strawności skła pok. Dawki żywieniowe dla świń do 20% mieszanki, dla loch prośnych do 15%, a dla karmiących do 25%, dla kurcząt mieszanka powinna zawierać 25-30% grochu, dla kur nieśnych 15-20%. Groch jest dobrą pasza uzupełniającą dla krów mlecznych, dawka wynosi 6,5 kg grubo ześrutowanych nasion, dla opasów 2-2,5kg

n    Bobik nasiona zawierają 28-35% białka w sm, białko to jest niedoborowe w aminokwasy siarkowe, 17-18% w sm węglowodanów nieskrobiowych (celuloza dominuje). Zawartość tłuszczu jest niska i waha się od 1-1,9% sm. Wart energet bobiku dla świń 14,5MJ EM/kg sm. Strawności jelitowa białka bobiku jest niska i wynosi ok. 70%, zawartość subst antyodrzywczych i wysoka zaw celulozy obniżają strawność białka Śrutą mogą być żywione młode kurczaki, kurczaki rzeźne i udział nie powinien przekraczać 5-10%.

n    ŁUBIN zawartość białka ogólnego w sm wynosi śr 35% w łubinie białym. 33% w wąskolistnym i 44% w żółtym. Białko jest dobrze trawione prze świnie drób i ulega intensywnemu rozkładowi w żwaczu. Cechą charakter węglowodanów jest brak skrobi i duża zaw węglowodanów nieskrobiowych, które stanowią w sm od 31-42%. Zaw włókna surowego wynosi 9-16,5%, ok. 5- 10%sm to tłuszcz. Subst antyodżywcze to α-galaktozydy i alkaloidy. Dawki łubinu nie powinny przekraczać 5-10% w pierwszym i 10-25%w drugim w opasie tuczników. W żywieniu przeżuwaczy nie ma ograniczeń, zalecane dawki dla opasów wynoszą 1,8kg/szt/dzień, a jego udział w paszach treściwych dla była wynosi 15%. Łubin jest dobrą paszą dla opasanych jagniąt i może stanowić 1/3 dawki

Produkty uboczne przemysłu młynarskiego są one częścią okrywową ziarna wraz z zarodkiem, obielmem i bielmem. Zawierają około 88%sm, białko ogólne od 9-14%, włókno surowe 3-7%.

n    Otręby pszenne są paszą dietetyczna nadającą się dla wszystkich zwierząt. Charakteryzują się działaniem lekko rozwalniającym, (są stosowane z paszami zatwardzającymi). Zawartość sm 87,5%, białko ogólne 14,2%, tłuszcz surowy 3,7%, włókno surowe 7% BAW 58%. Dawki żywieniowe dla krów 1-3kg/dzień/szt, w mieszankach treściwych dla bydła mogą stanowić do 30%, trzody chlewnej 10-20% i drobiu do10%

n    Otręby żytnie są często zanieczyszczone piaskiem i sporyszem, zawierają dużą ilość subst antyodżywczych. Czyste otręby są pasza wartościową nadającą się dla zwierząt starszych, opasowych, pracujących. Mogą być stosowane dla krów mlecznych i w niewielkich ilościach dla trzody. Sm 87,9%, białko ogólne 13,9%, tłuszcz surowy 3,3%, włókno surowe 5,9%, BAW 60,3%.

n    Otręby jęczmienne. Stosowane przede wszystkim w żywieniu bydła i koni, sm 88,8%, białko ogólne 9,2, tłuszcz surowy, 4,4%, włókno surowe 10,4%

n    Otręby kukurydziane pasza zawiera ok. 5% białka, nadaje się dla starszych opasów, krów, skopów i świń,

n    Inne produkty uboczne: *plewki ryżowe są bardzo zdrewniałe ok. 40% włókna i zawierają dużo krzemionki. Pasza bez wartości lub szkodliwa. Ziarno po odtłuszczeniu jest polerowane i otrzymuje się mękę pastewną ryżową o znacznej wart pok. *łuski grochowe, * mąka pastewne, * mąka grochowa przydatna w żywieniu bydła opasowego.

n    Mąki pastewne otrzymywana po przesiewie zmielonego zboża przez sita, zawierająca mniej niż 50% łusek mąka pastewna, ponad 50% to otręby. Mąka pastewna żytnia ciemna może zawierać do 6% włókna surowego i do 30% skrobi. Mąki lepszej jakości odpowiednio do3,5% i ponad. Pszenna mąka pastewna ciemna zawiera nie mniej niż 8% włókna sur o 18-30% skrobi, lepsza 4,5% włókna. Mąki żytnie zawierają mniej włókna i są lepiej strawne i mają wyższą wart pok niż pszenne i mają zastosowanie w tuczu trzody.

Produkty uboczne przemysłu cukrowniczego

n    Wysłodki buraczane zaw skł: sm 11,7%, popiół surowy 0,7%, białko surowe 1,2%, tłuszcz sur 0,15%, włókno sur 2,16% BAW 7,6%. Sm składa się głównie z węglowodanów 80%. Włókno składa się z pektyn, celulozy i hemicelulozy które stanowią od 10-30% sm. Wysłodki zawierają mało zw min zwłaszcza P. Wysłodki można poddać prasowaniu i osiąga się wyższą zaw sm 20-24%, popiół sur ok. 0,9%, białko sur 3%, tłuszcz sur 0,2%, włókno sur 4,3%, BAW 13%. Wart pok wysłodków mokrych 117,4g sm, 0,588NEL MJ. Wysłodki sprasowane 214g sm i 1,63 NEL MJ. Wysłodki są pasza sezonową wyk w żywieniu bydła opasowego 40-50kg, krowy 20-25kg, konie robocze do 5kg, trzoda chlewna do 2kg dziennie. Zaw skł pok w kiszonych wysłodkach jest wyższa niż w świeżych i wynosi sm 15%, popiół sur 0,8%, białko sur 1,4%, tłuszcz sur 0,36%, włókno sur 3% i BAW 9%. Kiszonka z wysłodków prasowanych – sm 22-25%.

n    Melasa zawiera ok. 80% sm 50%^ sacharozy, po 10% zw białkowych, popiołu i innych węglowodanów. W melasie białko właściwe prawie nie występie. Melasa zawiera dużo soli potasowych i wyk działanie rozwalniające. Jest to pasza smaczna i stosowana w żywieniu bydła 1-2 kg opasy 3kg, i koni 1-1,5kg dla tuczników od 0,25-5 kg na 100 kg masy ciała

n    Cukier pastewny zawiera 96% sm, 90% cukru, 2,2% popioły i 2,5% zw azot, wart energet cukru wynosi 9,8MJ NEL.

Produkty przemysłu browarniczego

n    Młóto sm 22%, 6% białka ogólnego, 1-2% tłuszczu, 5% włókno, 9% BAW. Zw azotowe młota stanowią głównie białko właściwe. Jest to pasza wartościowa wyk w żywieniu zwierząt przeżuwających i monogastrycznych. Skarmianie dużych ilości młota może prowadzić do biegunek. U krów wypływa ono korzystnie na ilości i jakość mleka, podaje się od 10-20 kg na sztukę, większe dawki w przypadku bydła opasowego do 5Kg na 100kg masy ciała, młodemu bydłu nie więcej niż 8 kg. Lochom nisko prośnym dawka wynosi 5-6kg, a tucznikom do 3kg.

n    Młóto kiszone dawki takie same jak w młócie świeżym dlatego ze ilość skł pok jest podobna. Przy prawidłowym kiszeniu otrzymuje się dobrą paszę

n    Młóto suszone wart pok zależy od technologii jego suszenia. Takie młóto powinno zawierać nie więcej niż 10 % wody. Skł chem sm 90%, białko ogólne 23%, włókno 16%, tłuszcz surowy 7%, 1 kg młóta suszonego zawiera 5,3 MJ NEL. Dawki dla bydła mlecznego 2-36 kg, opasy 3-4 kg, konie ok. 3kg, świnie do 0,5kg.

n    Kiełki słodowe zawierają 92% sm, 28% białka surowego, 13% włókna. Charakteryzują się dobrą strukturą fiz i znaczna zawartością węglowodanów łatwo rozpuszczalnych, białko ogólne składa się w dużej mierze za zw azot niebiałkowych, BAW to głównie cukry, kw organiczne oraz niewielkie ilości subs gorzkich. Jest to pasza dobra i chętnie zjadana dawki żywieniowe dla krów i opasów 2-3 kg/szt, tucznikom 0,5-1 kg kiełków moczonych, koniom roboczym 2kg, owce 0,3kg dziennie na szt. Wadą jest to ze stosowane w większych ilościach mogą powodować swoisty smak i zapach mleka.

n    Gęstwa drożdżowa stanowi cenna paszę dla zw przeżuwających i monogastrycznych, krowom mlecznym podaje się 10-15kg świeżych drożdży dziennie trzodzie chlewnej nie więcej niż 2kg, skł chem 15% sm, 9% białko ogólne, 0,8% tłuszcz surowy, brak włókna surowego.

n    Drożdże piwne suszone zawierają znaczne ilości białka wysokiej wart. Skł chem 89% sm, 45% białko ogólne, po 1,7% tłuszcz surowy i włókno surowe. Dzienne dawki to dla trzody chlewnej 0,25-0,5 kg/dziennie, krowy mleczne 1kg po wcześniejszym przyzwyczajeniu do gorzkiego smaku, jonie 0,5-1kg/dzień. Możliwość naświetlenia drożdży zwiększa w nich zaw wit D, wpływają stymulująco na produkcję mleka i zapobiegają krzywiźnie.

Produkty uboczne przemysłu fermentacyjnego

n    Wywary w wywarze jest większa ilości białka właściwego w stosunku do produktu wyjściowego, zaw tłuszczu i skł min pozostaje bez zmian. Skł chem wywaru zbożowego świeżego wynosi 8% sm, 1,7% białka ogólnego, 0,5% tłuszczu surowego i 0,6% włókna surowego i ok. 4% BAW, wywar ziemniaczany 4,9% sm, 1,1%białko ogólne, 0,1% tłuszcz surowy, 0,5% włókno surowe i ok. 2,7% BAW. Trzoda chlewna trawi białko w 68% z wywaru ziemniaczanego i w 76% za zbożowego. BAW odpowiednio 97 i 87%. Białko ogólne składa się w przeważające cz z białka właściwego 85% w wys wart biologicznej. BAW to cukry 0,2%, dekstryny 0,4% pentozany i zw pektynowe, są one łatwo strawne. Najcenniejszym skł wywaru są wit z gr B, niewiele jest zw min zwłaszcza wapnia. Wywar jest pasza łatwo strawną, należy dawać wywar ciepły gdyż skarmianie wywarem zimnym lub zmarzniętym jest szkodliwe dla zwierząt. W wywarze świeżym znajdują się kw org (jabłkowy, winny, cytrynowy, bursztynowy) które mogą powodować, zaburzenia w przewodzie pok oraz może stać się przyczyną grudy wywarowej przy spasaniu dużych ilości wywaru. Wywar jest b. dobrze wyk przez bydło mleczne, jest pasza mlekopędną, dawka do 30Kg dziennie na szt. Zastosowanie wywaru w żywieniu krów mlecznych, opasów umożliwia zaoszczędzenie pasz objętościowych soczystych a także pasz treściwych w dawce. Wywar może prowadzić do zaburzeń ukł pok u krów dlatego należy stosować z paszami objętościowymi suchymi. Wywar znajduje zast w opasie była dawka nie powinna przekraczać 10litrów/100kg masy ciała. Jest to dobre uzupełnienie białka i energii. Wywary maja małe zast w żywieniu innych gat zwierząt: Konie pracujące do 15kg/ dziennie w mieszance z sieczką i paszami zbożowymi. W żywieniu tuczników pasze wprowadzać stopniowo, rozpoczynając od 1 litra max do 10 l wywaru ziemniaczanego i ok. 8 l zbożowego. Skarmianie należy rozpocząć od uzyskania przez tuczniki masy 30 kg. Dla owiec mięsnych do 3 kg dziennie na szt.

n    Wywar suszony: ziemniaczany zawiera 90% sm, 24% białka ogólnego, 9,5% włókna sur i 41% BAW, zbożowy zawiera 90% sm, 16,5% białka ogólnego, 16,2% włókna sur i 48% BAW. Przeżuwacze trawią 95% białka ogólnego z wywaru zbożowego i ziemniaczanego, trzoda chlewna trawi białko z wywaru ziemniaczanego 60% a za zbożowego 75%. Wywar suszony jasny cechuje się wyższa strawności skł pok. Suszonym wywarem można skarmiać krowy mleczne do 2 kg, opasy – 4 kg dziennie na szt.

n    Wywar pomelasowy wyst nadmiar potasu, działa przeczyszczająco. Może być stosowany jedynie w żywieniu bydła opasowego o masie powyżej 300kg w ilości do 10 kg dziennie na szt.

n    Wywar z jabłek i innych owoców owoce wyk do przerobu zawierają kw org (jabłkowy, cytrynowy, winowy) przez co powodują ograniczenie w wyk tej paszy. Po zmieszaniu z innymi paszami może być wyk do żywienia bydła opasowego w dawce 2-3 l na 100kg masy ciała. Przy skarmianiu wywaru należy zwiększyć o 50% dodatek mieszanki min. Wywar z owoców zawiera 4-6% sm, 0,5% białka ogólnego ok. 1% włókna sur i ok. 4% BAW

n    Odcieki podrożdżowe do celów paszowych używa się zagęszczonego odcieku podrożdżowego zawierającego ok. 50% sm. Po dodaniu mocznika i melasy może być wyk w żywieniu opasów. Zaleca się dokładne wymieszanie z paszami objętościowymi – kiszonka, słomą.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin