Niebo a Ziemia.docx

(22 KB) Pobierz

 

 

 

Świat bogów z mojej perspektywy nieco różni się od tej z mitologii greckiej. Dlaczego? Oto kilka istotnych faktów, które warto znać przed rozpoczęciem czytania mojego powiadania.

 

 

CHARYTY

 

Jedną ważną cechą jest to, że dużo faktów zaczerpnęłam z prawdziwej mitologii greckiej. Między innymi to, że naprawdę istnieją w niej Charyty, trzy boginie wdzięku i piękna. Uwielbiają przede wszystkim towarzystwo boga wina Dionizosa, i noszą takie samo imię, jak w moim opowiadaniu.

 

„Charyty, w mitologii greckiej, boginie piękna, wdzięku i uroków ludzkiego życia oraz przyrody, córki Zeusa i Eurynome. Hezjod w Teogonii wymienia 3. Charyty: Eufrosyne (Radość), Talię (Kwitnącą) i Aglaję (Jaśniejącą). Charyty obdarzały ludzi urodą, opiekowały się zabawami i ucztami, były opiekunkami wszelkiej pracy umysłowej i artystycznej”

Źródło: portalwiedzy.onet.pl

 

Imiona każdej z nich można pisać na kilka możliwych sposobów, między innymi imię „Eufrosyne” może być pisane w języku polskim „Eufrozyna”.

W moim opowiadaniu boginie opiekowały się młodzieżą, konkretniej ich właściwymi decyzjami, nie pracą umysłową i artystyczną. Zresztą, jest bardzo wiele opcji z tego co zauważyłam. Gdy wyczytałam dokładniej, Talia jest patronką kwitnących roślin.

 

Lubiły towarzystwo boga wina Dionizosa.

Źródło: wikipedia.org

Stąd Dionizos jest ich opiekunem i przyjacielem.

 

Sam DIONIZOS w mitologii Greckiej jest jednym z bogów zasiadających na Olimpie. Tak też było i w moim opowiadaniu, jednak po rozkazie Zeusa, Dionizos przeniósł się do Nieba by patronować jego córki. Wbrew mitologii Dionizos nie był synem Zeusa (w moim wydaniu oczywiście)

 

 

ZEUS

 

Zeus, tak samo jak i w moim opowiadaniu, jest władcą Nieba i Ziemi, zasiada na Olimpie. Jednak w mitologii greckiej jest powiedziane, że był kochliwym bogiem i miał wiele partnerek, z którymi miał przynajmniej jedno dziecko. W ten sposób urodziły się również Charyty, jak i nawet sam Dionizos, Apollo i wszyscy inni, znani bogowie. Ja zamieniłam ten fakt na zwykłe kłamstwo, a jedynymi jego córkami są moje główne bohaterki.

 

Związki z kobietami: Eurynome

Córka Okeanosa. Z nią spłodził Charyty czyli Gracje: Aglae, Eufrosyne, Talię”

Źródło: wikipedia.org

Jest tutaj źle odmienione imię „Aglaja”, poprawna wersja to „Aglaję” a nie „Aglae”.

 

 

 

EURYNOME

 

Eurynome, według mitologii greckiej jest matką Charyt, czyli moich głównych bohaterek.

Otóż również i w mitologii, jak i w moim opowiadaniu jest Okeanidą, czyli Nimfą Morską, która żyje na Ziemi.

 

Okeanidy – w mitologii greckiej nimfy morskie.

Uchodziły za córki tytana Okeanosa i tytanidy Tetydy. Było ich 3 tysiące. Każda z nich była patronką jakiejś rzeki, morza, jeziora lub stawu.

Okeanidami były m.in.:

·         Eurynome

 

Źródło: wikipedia.org

 

 

 

HERA

 

Hera jest mitologiczną małżonką Zeusa, jak i nawet jego siostrą. Przeistoczyłam ten fakt na samą możliwość małżeństwa. Wykluczyłam to, że są spokrewnieni, jednak o Herze nie ma co zbyt wiele pisać. Zmarła w rozdziale pierwszym.

 

 

 

OLIMP

 

W zależności od wersji, bo jest ich kilka, Olimp to miejsce życia wszystkich bogów greckich. W moim opowiadaniu, to miejsce jest zarezerwowane tylko dla nielicznych. Tych, z największą władzą i mocą, czyli Artemidę, Zeusa, Herę, Dionizosa (który na Olimpie był przed rozgrywającą się akcją w moim opowiadaniu) i wiele, wiele innych, którzy wymienieni są w mitologii greckiej (zaznaczam, że było wiele wersji. Jedna wskazuje na to, że wszyscy bogowie żyli na Olimpie, lecz nieliczni mieli władzę, a druga natomiast na to, że najsilniejsi bogowie mieli swoje miejsce na tej ziemskiej górze. Ja wybieram tą drugą opcję z tymi samymi bogami, co są w niej wymienieni)

Reszta bogów, bo jest ich wiele, zajmuje swoje miejsce w Niebie.

 

WYGNANIE Z NIEBA

 

Również w zależności od rodzaju mitologii, wygnanie z Nieba następuje, gdy bóg jest nieposłuszny. Jednak oczywiście gdy wyląduje na tej Ziemi, wszystko pamięta, co dla mnie jest niedorzeczne, bo tacy Wygnańcy mogliby wszystkich buntować. A więc zmieniłam nieco ten fakt na to, że Wygnaniec, gdy przybywa na Ziemię, staje się normalnym człowiekiem i nie pamięta o swojej boskiej przeszłości. Jest jednak możliwość, by odmienić ten bieg wydarzeń… :)

Nie doczytałam się niestety o samym „upadku” boga. To znaczy, na jakiej zasadzie to polega. Nagle ziemia się pod nim urywa? Ktoś go zrzuca?

Ja wykorzystałam tą drugą opcję. Może jest trochę średniowieczna, ale co z tego?

 

 

CAŁOKSZTAŁT NIEBA, JEGO ZARYS, MOŻLIWOŚCI.

 

Niebo jest wzorowane na starożytnej Grecji. Budowle, ubrania, fryzury czy biżuteria – wszystko pochodzi z tejże epoki i zanim to wszystko opisałam, wiele dowiedziałam się o Grecji (dzięki czemu akurat przerabiany ten temat na historii jest dla mnie banalny :p). Lecz ogólnie, wiele rzeczy sama wymyśliłam. Na początku nie byłam pewna, jak stworzyć obraz Nieba. Czy będą tam chmury, rośliny, zwierzęta? Śmiesznie to sobie wyobrazić, ale jak inaczej miałabym to opisać? Jako parę obłoczków i chodzących po nich bogów? Wszystko przekształciłam na zarys naszego świata, czyli Ziemi. Każdy bóg – tak samo jak i w mitologii tak właściwie – ma cechy charakteru i wyglądu, zachowuje się jak każdy człowiek.

 

 

 

ZASADY NIEBA CIEKAWE

 

1 Uczucia, pragnienia

W niebiańskim świecie rządzą różne zasady, istnieje zazdrość, gniew czy śmierć. Owszem, bogowie są śmiertelni, lecz określają siebie „wiecznie żyjącymi”. Nienawidzą, gdy inni przypominają im o ich przekleństwie. Bogowie z natury są bardzo nadąsani i rozkapryszeni. Lubią mieć władzę, lubią poniżać ludzi i się do nich porównywać, jako istoty wyższe. Żyją w harmonijnej monotonii, wszystko jest ułożone i takie, jak być powinno. Często urządzają uczty i ich świat wzorowany jest na starożytnej Grecji, jak już wcześniej wspominałam.

Jedyny alkohol, to wino, a pożywienie, to winogrona.

2 Czas w Niebie

Jeden boski rok to około stu tysięcy ludzkich, dlatego starzeją się w tak powolnym tempie. Czas u nich upływa tak samo jak na Ziemi, a widzą ten świat tylko ze szczytu Olimpu, który dla człowieka jest niewidzialny.

3 Jak władać ludzkim życiem? Jak się nimi opiekować?

Wystarczy, że spojrzysz gdzieś w przestrzeń która się przed tobą otwiera, pomyślisz choćby nawet o dowolnej osobie (człowieku) którą znasz i ujrzysz to, co robi w danym momencie. W ten sposób możesz jakoś kontrolować jej poczynania, zaczynając od głupich „głosów w głowie”. Oczywiście wszystko zależne jest od zdolności boga. Np., Charyty, bohaterki powieści mają wpływ na podejmowane decyzje przez młodzież. Widzą to, co pojawia się w ich głowach i nakłaniają do podejmowania słusznych wyborów. Nie zawsze jednak uda im się osiągnąć swój cel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin