Sprawozdanie ze stażu- opis.doc

(82 KB) Pobierz
Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Renata Stępniak

Z dniem 01.09.2008r. rozpoczęłam staż w wymiarze 9 miesięcy na stopień nauczyciela kontraktowego. Zgodnie z procedurą awansu, przy pomocy opiekuna stażu napisałam plan rozwoju zawodowego, który został pozytywnie zaopiniowany przez panią dyrektor przedszkola.

Plan rozwoju zawodowego opracowałam w oparciu o rozporządzenie MENiS z dnia 1 grudnia 2004r w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli oraz zgodnie z planem pracy przedszkola. Rozpoczęłam doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności wierząc, że wzbogaci to moje umiejętności pedagogiczne, podniesie efektywność moich działań edukacyjnych, a w konsekwencji posłuży podniesieniu jakości mojej pracy a przez to pracy przedszkola. Dokumentację i opis przeprowadzonych działań wymaganych od nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela kontraktowego skompletowałam według poszczególnych wymagań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§6 ust.2 pkt.1 Znajomość organizacji zadań i zasad funkcjonowania przedszkola.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszym krokiem podjętym w celu lepszego zorganizowania pracy w okresie odbywanego stażu było określenie jasnych, czytelnych i możliwych do realizacji zasad współpracy z opiekunem stażu. Następnie uzgodniłyśmy harmonogram spotkań, który miał doprowadzić do realizacji postawionych zadań.

We wrześniu przeanalizowałam przepisy prawa oświatowego związane z funkcjonowaniem przedszkola zawarte w Karcie Nauczyciela, Ustawie o Systemie Oświaty, Konwencji o Prawach Dziecka.

W celu dostosowania swoich działań do potrzeb przedszkola zapoznałam się ze swoimi obowiązkami– zadaniami programowymi i dodatkowymi. Poznałam Statut Przedszkola, program wychowawczy, podstawę programową, Regulamin Rady Pedagogicznej oraz Regulamin Pracy. Dzięki tej lekturze zrozumiałam jak działa przedszkole i jakie mechanizmy regulują jego funkcjonowanie oraz jakie są kompetencje poszczególnych organów regulujących życie przedszkola. Zapoznałam się także z dokumentami prawnymi dotyczącymi awansu zawodowego, a w szczególności z Rozdziałem 3a dotyczącym ”Awansu zawodowego nauczycieli” oraz z Rozporządzeniem MEN w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.  Rozpoczynając staż jako nauczyciel, wychowawca grupy dzieci najmłodszych, zapoznałam się z obowiązującą mnie dokumentacją oraz z zakresem czynności nauczyciela. Opracowywałam plany pracy zgodnie z podstawą programową, treściami dopuszczonych do użytku przez dyrektora programów, z planem pracy przedszkola.

Prowadziłam zgodnie z przepisami prawa oświatowego dokumentację pracy edukacyjnej (miesięczne plany pracy, dzienniki zajęć, karty obserwacji dziecka, arkusze z obranymi priorytetami na rok szkolny, dokumentację pracy indywidualnej z dzieckiem i współpracy z rodzicami).

Zapoznałam się także z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące pracy w placówce i poza nią– uczestniczyłam w szkoleniu BHP i P — poż. Analiza tych przepisów uświadomiła mi potencjalne źródła zagrożenia oraz sposób postępowania w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. 

Co mi to dało?

Tematy rad pedagogicznych

 

 

 

 

 

 

 

§ 6 ust. 2 pkt.2 Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający realizację statutowych zadań przedszkola

 

 

 

 

 

 

Pracując w roku przedszkolnym 2009/2010 w grupie dzieci najmłodszych korzystałam z  Programu Wychowania Przedszkolnego„Moje Przedszkole”  Cyrańskiego,  M. Kwaśniewskiej.

Przez cały okres stażu podnosiłam własne kwalifikacje, uczestnicząc w doskonaleniu zawodowym wewnątrzprzedszkolnym i zewnątrzprzedszkolnym tj. :

·         Warsztaty plastyczneNiekonwencjonalne techniki plastyczne”

·         Warsztaty Dequpage „Innowacyjne dekorowanie pudełek.”

·         Konkursy plastyczne:

„Kartka Bożonarodzeniowa”- Organizator :Przedszkole Prywatne Kubuś Puchatek w Świdniku

„Wiosno, gdzie jesteś?”- Organizator – Przedszkole Nr 4 w Świdniku – trzy nagrody

„ Rodzinne Wakacje”- Organizator – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”- Lublin

 

·         Kursy i szkolenia :

·         Szkolenie zawodowe - „Awans zawodowy – analiza formalna i merytoryczna dokumentacji składanej przez nauczycieli na kolejne stopnie awansu zawodowego”-  Szkolenie zorganizowane przez Ośrodek usług pedagogicznych i Socjalnych ZNP- Lublin

·         Warsztaty metodyczne KLANZA –  „Tańce, śpiewy i zabawy”

·         „Kurs Pierwszej Pomocy

 

·         Szkolenie zawodowe:

Awans zawodowy – analiza formalna i merytoryczna dokumentacji składanej przez nauczycieli na kolejne stopnie awansu zawodowego”-

Szkolenie zorganizowane przez Ośrodek usług pedagogicznych i Socjalnych      ZNP- Lublin

 

·         Koordynacja obchodów 11 Listopada na terenie placówki.

1. Uczestniczenie w zebraniu organizacyjnym w Urzędzie Miasta.

2. Wykonanie kart zgłoszeniowych dla przedszkola.)

 

 

 

             

 

Przygotowałyśmy również dzieci do udziału w karnawałowym balu przebierańców, przyjęcia w przedszkolu św. Mikołaja, a także do powitania wiosny. Zaangażowałam się również w organizację kiermaszu dla rodziców (bożonarodzeniowy, wiosenny) na który wspólnie z dziećmi a także samodzielnie wykonałam ozdoby (kartki świąteczne, pisanki, baranki, aniołki, stroiki). Jako współorganizatorka Dnia Babci i Dziadka  oraz Dnia Rodziny, wykorzystując wiedzę zdobytą na warsztatach plastycznych, wykonałam prezenty dla gości (kwiaty z bibuły oraz laurki z origami). Dodatkowo w dniu 28.11.2009r przebrana za wróżkę Mariannę zorganizowałam dzieciom dzień wróżb. Było lanie wosku, zabawy  i czarowanie z wróżką. 

W ciągu roku szkolnego miałam możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w posiedzeniach Rady Pedagogicznej o charakterze zebrań szkoleniowych odnoszących się do następujących tematów:

·         „Prawa dziecka w przedszkolu”

·         „Dokumentowanie pracy szkoły, tworzenie prawa szkolnego i jego aktualizacja”

·         „Rozwiązywanie konfliktów w grupie lub społeczności szkolnej”

Swoje kwalifikacje zawodowe poszerzałam nie tylko w  wewnętrznym doskonaleniu ale również w zewnętrznym dokształcaniu zawodowym biorąc udział  w następujących kursach:

·         „Zastosowanie form teatralnych do wzbogacenia aktywności dziecięcej”

Na kursie tym poznałam różne rodzaje inscenizacji, ich formy i sposoby realizacji. Przekonałam się również o tym, iż zabawy inscenizacyjne, różnego rodzaju teatrzyki rozwijają twórczą aktywność dziecka.

·         Wzbogacenie kompetencji nauczyciela przedszkola o nowatorskie formy i metody pracy”

Był to bardzo wartościowy kurs. Na spotkaniach realizowane były takie zagadnienia, jak: planowanie pracy wychowawczo– dydaktycznej w kontekście praw dziecka, rola zabawy w życiu i rozwoju dziecka, współpraca z rodzicami, metody gimnastyki twórczej, pedagogika zabawy, edukacja plastyczna, metody edukacji regionalnej, praca z dzieckiem nadpobudliwym i agresywnym. Zajęcia odbywały się zarówno w formie teoretycznej, jak i praktycznej, co pozwoliło mi wykorzystać zdobytą wiedzę na zajęciach z dziećmi.

·         „Ćwiczenia gimnastyczne, zabawy ruchowe i rekreacja jako czynniki wspierające rozwój i wychowanie dziecka”

Kurs ten zdecydowanie poprawił jakość organizowanych przeze mnie zajęć ruchowych. Poznając metody twórcze Kniessów, Orfa, Labana oraz Weroniki Sherborne wiem jakie nietypowe rekwizyty można wykorzystać by zainteresować dzieci i sprawić im radość.  

·         „Zastosowanie Internetu  do poszerzenia wiedzy z zakresu prawa oświatowego oraz wzbogacenia pracy nauczyciela przedszkola”

Internet to jedno z wielu źródeł zdobywania informacji przydatnych w pracy nauczyciela. Kurs ten pomógł mi w pogłębieniu wiedzy na temat obsługi Internetu, dzięki czemu wiem, jak wykorzystać go do analizy prawa oświatowego, jak szybko i efektywnie zaprojektować i wykonać materiały do zajęć.  

·         „Kwiaty z bibuły”

Umiejętność wykonywania kwiatów z bibuły wykorzystałam przygotowując upominki dla mam z okazji ich święta.

 

 

Brałam również udział w konferencji o formach przemocy krzywdzonym dzieciom pt,:  Parasol dla dziecka”. ..................

Poprzez uczestnictwo w różnorodnych działaniach wzbogaciłam swoją wiedzę i nabyłam umiejętności z zakresu organizowania i przeprowadzania zintegrowanych działań edukacyjnych. Udział w szkoleniach i kursach sprawił, iż moje zajęcia stały się ciekawsze zarówno dla dzieci, jak i dla mnie. Zdobytą wiedzą i doświadczeniami dzieliłam się również z koleżankami.

 

 

Dokonałam podsumowania na temat zachowania i zdobytych umiejętności dziecka w pierwszym półroczu w roku szkolnym 2008/2009.

Przygotowywałam pomoce dydaktyczne do zajęć takie jak: sylwety, historyjki obrazkowe, ilustracje do opowiadań i wierszy a także karty pracy. Wykonałam gazetki tematyczne i informacyjne dla rodziców, dekorację: sali, kącika przyrody zmieniającego się zgodnie z porami roku. Wykonywałam zdjęcia na uroczystościach przedszkolnych a także na wycieczkach. Opracowałam w formie elektronicznej zbiór utworów literatury dziecięcej o tematyce jesiennej. Wychodziłam z grupą do miejsc zgodnie z założeniami planu miesięcznego: do sklepu spożywczego, kwiaciarni, biblioteki, na pocztę, spacer wokół przedszkola. Przygotowałam również dzieci do udziału w konkursie plastycznym dotyczącym...

.Służyłam im swoją pomocą i materiałami.

 Pogłębiałam swoją wiedzę studiując czasopisma„Bliżej przedszkola”,„Wychowanie w Przedszkolu” a także literaturę fachową, wykorzystując materiały z zakresu literatury zawodu m. in. takiej jak:„Wspomaganie rozwoju umysłowego trzylatków i dzieci starszych wolniej rozwijających się” E.Gruszczyk Kolczyńskieji E. Zielińskiej,„Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat” Klausa W. Vopel.

W ramach doskonalenia multimedialnych technik pracy dokonałam publikacji w Internecie mojego planu rozwoju zawodowego oraz niniejszego sprawozdania (strona internetowa: http://www.literka.pl/) jak również przygotowałam dokumentację stażu w formie elektronicznej. Redagowałam i drukowałam różne pomoce do zajęć z dziećmi, podziękowania oraz zaproszenia m.in. na Dzień Mamy i Taty. Wykorzystuję komputer do przygotowania scenariuszy zajęć oraz planów miesięcznych.

·         Prowadzenie strony internetowej www.chomikuj.pl/kacperek27

Zamieszczanie dokumentów dotyczących pracy w przedszkolu ( plany miesięczne, scenariusze, pomoce dydaktyczne, zdjęcia, piosenki).

 

W ramach doskonalenia multimedialnych technik pracy dokonałam publikacji w Internecie (strona internetowa: www.publikacje.edux.pl) mojego planu rozwoju zawodowego ZAŁĄCZNIK NR 12, scenariusza z okazji dnia seniora ZAŁĄCZNIK NR 13 oraz niniejszego sprawozdania ZAŁĄCZNIK NR 14 jak również przygotowałam dokumentację stażu w formie elektronicznej (płyta).
Na bieżąco śledziłam propozycje zadań i scenariuszy lekcji, a także nowości wydawniczych na edukacyjnych stronach internetowych:
·www.eduseek.ids.pl
·www.pwn.com.pl
·www.interklasa.pl,
·www.wsip.com.pl
·www.publikacje.edux.pl
·www.scholaris.pl
·www.szkolnictwo.pl
·www.profesor.pl
·www.literka.pl
·www.awans.net
·www.men.waw.pl
Przygotowując lekcje korzystałam też z programów multimedialnych.
Wykorzystywałam komputer do przygotowywania konspektów, dokumentacji, sprawdzianów i pomocy na lekcje (załączniki w scenariuszach). Po odbytym w marcu szkoleniu zaczęłam prowadzić internetowy dziennik ocen dla uczniów i ich rodziców na stronie: www.eszkola.wrotamalopolsk.pl.
Napisałam scenariusz , wykonałam dekoracje i przygotowałam uczniów do następujących uroczystości:

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§6 ust.2 pkt.3 Znajomość środowiska dzieci i ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W prowadzonych działaniach edukacyjnych starałam się uwzględniać rozwój psychofizyczny dziecka, jego potrzeby, potencjał rozwojowy i zainteresowania. Prowadziłam też pracę indywidualną z dziećmi wymagającymi oddziaływania opiekuńczo-terapeutycznego lub rozwijania zdolności i zainteresowań. Niejednokrotnie podczas rozmów i zabaw pomagałam dzieciom w pokonywaniu pewnych trudności (nieufność, nieśmiałość, lęk).

W celu umożliwienia rodzicom wglądu w zachowanie ich dziecka w przedszkolu i tego jak pracuje przygotowałam zajęcia otwarte dla rodziców dnia 23.O6.2009r. na temat„Dzień Mamy i Taty”, w ramach którego rodzice mogli zaobserwować jak wyglądają zabawy organizowane i zajęcia w przedszkolu i jak w nich uczestniczy dziecko. Celem tego przedsięwzięcia było również stworzenie możliwości do zobaczenia jak dziecko uczestniczy w zabawach swobodnych– dowolnych, jakie występują relacje między dziećmi w grupie i jak reagują na sytuacje problemowe. Podczas tych zajęć mogłam zaobserwować w jaki sposób dzieci zachowują się w obecności rodziców.

Pozytywnie układała mi się współpraca z rodzicami moich wychowanków, którzy uczestniczyli we współorganizowaniu uroczystości przedszkolnych. Chętnie pomagali również na co dzień przynosząc kartki, kartony, szablony, balony, naklejki, itp. Swoją wiedzą i umiejętnościami dzieliłam się z rodzicami podczas spotkań oraz częstych rozmów indywidualnych.. Starałam się również służyć pomocą i radą w sytuacjach problemowych dotyczących dzieci. Swoją postawą zawsze starałam się zachęcić rodziców do współpracy, pomóc przełamać lęki przed nowymi wydarzeniami w życiu ich dziecka prowadząc z nimi rozmowy indywidualne, składając podziękowania za wniesioną pomoc do grupy oraz dostarczając jak największej ilości informacji.

Dzięki różnym formom współpracy z rodzicami mogłam lepiej poznać potrzeby dzieci, przyczyny zachowań, zainteresowania czy frustracje i niezadowolenia.

Sądzę, że bardzo ważne dla rodziców było poczucie, iż jestem gotowa do współpracy. Starałam się tworzyć w sali galerie zdjęć z życia przedszkolaka, co przyjmowane było przez rodziców bardzo pozytywnie. Bardzo ważnym elementem mojej pracy, były podejmowane przeze mnie działania w zakresie pracy indywidualnej. Prowadziłam ją z dziećmi nieśmiałymi, z objawami nadpobudliwości psychoruchowej, z dziećmi wymagającymi doskonalenia sprawności aparatu mowy i dzieckiem z obniżoną sprawnością manualną.

W celu podejmowania właściwych działań sięgałam do literatury tematu, zachęcałam rodziców do współpracy i konsultacji z pracownikami Poradni Psychologiczno– Pedagogicznej. Korzystałam również z doświadczeń opiekuna stażu i koleżanek pracujących w przedszkolu.

Aby dobrze zaplanować pracę z całą grupą oraz pracę indywidualną z dziećmi, potrzebna była diagnoza rozwoju dzieci, ich potrzeb i możliwości. Pomogła mi w tym karta obserwacji dziecka 3– letniego. Wstępna diagnoza pozwoliła nam również na opracowanie priorytetów, na bazie których pracowałyśmy cały rok starając się wyrównać niedociągnięcia, przełamać obawy dzieci i ukierunkować je w swoim rozwoju.

W ciągu całego okresu stażu prowadziłam zajęcia w cyklach tematycznych: jestem bezpieczny w domu, jestem bezpieczny w przedszkolu, jestem bezpieczny na drodze, jestem bezpieczny na placu zabaw, jestem bezpieczny podczas wycieczki. Wspólnie z dziećmi wykonałam plakat dotyczący bezpieczeństwa na placu zabaw.  Prowadziłam zajęcia metodami aktywizującymi wyposażającymi dzieci w umiejętności właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia i wzywania pomocy. Opracowałam również i przeprowadziłam zajęcia przeciw agresji pt„Pudełko nastrojów”.

Wspólnie z koleżankami zorganizowałyśmy w dniu 20.09.2008r spotkanie z Policjantem, który wygłosił pogadankę na temat bezpiecznych zachowań dzieci. Po prelekcji dzieci wręczyły panu Policjantowi podziękowanie za przybycie do przedszkola. 13.05.2009r. w naszym przedszkolu gościliśmy Panią Leśniczkę, która mówiła o przyrodzie  oraz o tym, jak należy o nią dbać. Przestrzegała również dzieci przed  niebezpieczeństwami czyhającymi w lesie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć

Opracowałam scenariusze i przeprowadziłam 9 działań edukacyjnych (zajęcia, zabawy) w obecności opiekuna stażu lub dyrektora przedszkola.

Przez cały okres stażu prowadziłam wykaz obserwowanych zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu lub innych nauczycieli oraz wykaz zajęć prowadzonych przeze mnie.

 

Obserwacja i analiza zajęć prowadzonych przeze mnie w obecności opiekuna stażu wpłynęła na wyraźną poprawę jakości prowadzonych przeze mnie zajęć. Istotnym elementem doskonalenia mojego warsztatu pracy były obserwowane działania edukacyjne prowadzone przez opiekuna stażu i inne koleżanki. Hospitacja zajęć prowadzonych przez opiekuna stażu i innych nauczycieli umożliwiły mi poznanie ciekawych metod i form pracy z dzieckiem. Przed zajęciami analizowałyśmy i omawiałyśmy scenariusze. Po każdym zaś działaniu omawiałyśmy przebieg, wyciągałam wnioski dotyczące sposobu wykorzystania zdobytej przeze mnie wiedzy i umiejętności w mojej pracy.

Autorefleksja

W okresie stażu, starałam się, aby moja praca sprostała wymaganiom i potrzebom placówki. W przedszkolu poszerzyłam swoje umiejętności i wiedzę w zakresie metodyki i dydaktyki zajęć. Swój warsztat pracy wzbogaciłam o nowe doświadczenia. Bieżący rok był dla mnie sprawdzianem mojej wiedzy i moich umiejętności, wielkim wyzwaniem i okresem wytężonej pracy. Cieszy mnie fakt, iż udało mi się nawiązać kontakt z moimi maluszkami, zrozumieć ich świat i pracować z nimi na bazie świata bliskiego dziecku. Myślę, że podejmowałam działania, które pozwoliły mi na wypracowanie pozytywnych opinii rodziców, ufności i uśmiechu moich wychowanków, co pozwoli mi wierzyć, że podejmowane działania są akceptowane, potrzebne i przynoszą pozytywne efekty. Moją słabą stroną, nad którą będę starała się pracować i poprawić w jej zakresie swoje działania była zbyt mała umiejętność angażowania całej grupy dzieci do skupienia uwagi podczas organizowanych zajęć, wdrażanie dzieci do przestrzegania ustalonych zasad.

Spotkałam się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony grona pedagogicznego. Mam poczucie dobrego wywiązania się z obowiązków, choć tak naprawdę to dopiero te doświadczenia, które udało mi się zdobyć w trakcie stażu pozwolą na pełniejszą pracę w latach następnych.

Po zakończeni stażu zamierzam w dalszym ciągu doskonalić warsztat własnej pracy i podnosić kwalifikacje. Chciałabym, aby moje zajęcia i wszelkie działania stawały się z roku na rok coraz bardziej atrakcyjne. Zamierzam również nadal gromadzić literaturę przedmiotu, a także samodzielnie przygotowywać środki dydaktyczne takie jak: sylwety, kukiełki, karty pracy, szablony zaproszeń, dyplomów. Myślę również o większej aktywności w życiu przedszkola, w którą mogłabym zaangażować siebie, pracowników i chętne do wszystkiego dzieci.

Opracowała: Renata Stępniak

Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Renata Stępniak
Imię i nazwisko opiekuna stażu: mgr Elżbieta Kurzynoga
Miejsce pracy: Miejskie Przedszkole nr 8 w Częstochowie
Imię i nazwisko dyrektora: mgr Alina Soczyk
Czas trwania stażu od: 1 września 2008r. do 31 maja 2009r.

 

 

2. Zbierałam informacje, mogące pomóc mi w dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej poprzez:
• lekturę czasopism i literatury fachowej;
• korzystanie z publikacji w Internecie;
• wymianę doświadczeń z innymi koleżankami w przedszkolu;
• spotkania i rozmowy ze specjalistami w dziedzinie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

3. Doskonaliłam własne działania pedagogiczne wykorzystując w pracy zdobyte umiejętności podczas studiów.

4. Wykorzystywałam w pracy technologię komputerową i informatyczną poprzez:
• publikację w Internecie Planu Rozwoju Zawodowego i niniejszego sprawozdania;
• korzystanie z poczty Internetowej w celu realizacji zadań konkursów,
w których brałam udział ( bajka logopedyczna i bajka terapeutyczna).
• przygotowywanie materiałów i pomocy dydaktycznych na zajęcia;
• opracowywanie i pisanie planów pracy oraz scenariuszów zajęć;
• redagowanie zaproszeń i innych informacji dla rodziców;
• pisanie sprawozdań i opinii;
• opracowywanie arkuszy obserwacji;
• dokumentowanie zadań wynikających z rozwoju zawodowego;
• przygotowanie dokumentacji stażu w formie elektronicznej.
 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin