9-polimery.doc

(2000 KB) Pobierz
Polimery -polialkohol winylowy

9  Polimeryzacja

Nazwa "polimer" pochodzi od greckiego słowa polimeres - złożony z wielu części  i oznacza wielkocząsteczkowy związek chemiczny powstały z połączenia prostych cząsteczek (merów, monomerów) o niskim ciężarze cząstecz­ko­wym. Górna granica wielkości cząsteczek polimeru nie jest określona. Trudny do jednoznacznego rozstrzygnięcia jest również problem, jakiej minimalnej wielkości cząsteczki można uznać za polimery. Liczba zawartych w cząsteczce powtarzających się jednostek podstawowych, czyli merów, określana jest mianem stopnia polimeryzacji P. Stopień polimeryzacji możemy zatem obliczyć znając ciężary cząsteczkowe polimeru i monomeru M.

             

Zauważono, ze wzrost stopnia polimeryzacji od 1000 w górę praktycznie nie wywołuje zmiany ważnych własności fizycznych polimeru, takich jak temperatura mięknienia i wytrzymałość mechaniczna. A zatem P = 1000 można uznać za granicę, powyżej której występują polimery. Poniżej tej granicy mamy do czynienia z tzw. oligomerami.

Tworzywa sztuczne tworzą tak liczną grupę różnorakich związków, że ich klasyfikacja i systematyka może opierać się na różnych podstawach.

Ze względu na pochodzenie można je podzielić na polimery naturalne(np. białka, wielocukry, kauczuki), modyfikowane chemicznie polimery naturalne (np. acetyloceluloza, chlorokauczuk) i syntetyczne.

Ze względu na skład rozróżniamy homopolimery, które powstały z jednego monomeru oraz kopolimery, powstałe z dwóch lub więcej monomerów. W przypadku kopolimerów wyróżniamy jeszcze kopolimery naprzemienne i blokowe, w których mery zgrupowane są w dłuższe odcinki jednorodne, kopolimery szczepione, w których na łańcuchu złożonym z merów jednego rodzaju osadzone są odgałęzienia zbudowane z innych merów i kopolimery o budowie nieuporządkowanej.

Ze względu na budowę chemiczną rozróżniamy polimery homołańcuchowe, w których łańcuch główny zbudowany jest wyłącznie z atomów węgla oraz kopolimery heterołańcuchowe, w których oprócz atomów węgla występują także atomy innych pierwiastków (np. tlenu, azotu, siarki itp.).

W zależności od własności fizykochemicznych i przeznaczenia można podzielić na cztery kategorie. Są to: tworzywa termoplastyczne, termoutwardzalne, elastomery, (kauczuki) i tworzywa włóknotwórcze. Podział ten - często spotykany - jest jednak mało precyzyjny, gdyż niektóre polimery można zakwalifikować rów­nocześnie do dwóch grup, np. polipropylen jest typowym tworzywem termoplastycznym a zarazem wytwarza się z nie­go włókna syntetyczne, kopolimer etylenu z propylenem jest zarówno typowym termoplastem jak i elastomerem.

Ze względu na budowę makrocząsteczki  rozróżniamy polimery o łańcuchach prostych, rozgałęzionych i polimery usieciowane.

1

 


 

 


 

Do typowych przedstawicieli polimerów liniowych należy siarka polimeryczna

 

-S-S-S-S-S-S-       lub policzterofluoroetylen                        -CF2-CF2-CF2-CF2-

 



Jako przykład polimeru rozgałęzio­nego można podać polietylen wyso­kociśnieniowy otrzymywany przemy­sło­wo przy ciśnieniu p > 1200 atm.
i tem­peraturze t = 200°C:

             

 



Wśród nieorganicznych naturalnych polimerów drabiniastych wymienić należy polimeryczny trójtlenek antymonu:

 

 

 

 


natomiast poddany cyklizacji termicz­nej poliakrylonitryl jest przykładem syntetycznego, drabiniastego polime­ru organicznego:

 

 





Polimery półdrabiniaste otrzy­mywano dotychczas wy­łącznie na drodze synte­tycznej, jak np. polipiro­melitoimi­dy:

 

             



W naturze występują liczne przykłady polimerów warstwowych. Należą do nich między innymi czarny fosfor, szary arsen i metaliczny antymon:

Najbardziej znanym przykładem czysto wę­glowego polimeru trójwymiarowego o regularnej strukturze jest diament. Fakt tworzenia sieci kry­s­talicznej wyłącznie przez wiązania kowa­len­cyjne tłumaczy zarazem jego wysoką twardość. Polimery trójwymiarowe to jednak głównie organiczne tworzywa przemysłowe, gdyż należą do nich wszelkie tworzywa termoutwardzalne a także usieciowane kauczuki.

Makrostruktura polimerów posiada duży wpływ na własności fizyczne. W stosunku do polimerów liniowych polimery roz­gałęzione są na ogół bardziej amorficzne, posiadają niższą temperaturę mięknienia i zeszklenia, a co za tym idzie są bardziej elastyczne. Polimery drabiniaste i półdrabiniaste są na ogół słabo rozpuszczalne, twarde i cha­rakteryzują się zwiększoną odpornością na temperaturę. Polimery trójwymiarowe są całkowicie nierozpuszczalne, a w pod­wyższonych temperaturach nie topią się tylko ulegają rozkładowi. Usieciowanie przestrzenne polimerów powoduje również wzrost parametrów wytrzymałości mechanicznej.

W polimerach obserwuje się wszystkie rodzaje izomeri i znane z chemii związków małocząsteczkowych, a ponadto znane są szczególne rodzaje izomerii charakterystyczne tylko dla polimerów.

W przypadku, gdy mery składające się na łańcuch są niesymetryczne (ale niekoniecznie w znaczeniu asymetrii optycznej) występuje możliwość trzech izomerycznych odmian układu merów:

       nieuporządkowanego,                             „głową do ogona”                            lub „głową do głowy, ogonem do ogona”

 

                                           

 



Jeżeli łańcuch polimerowy zbudowany jest z podstawionych merów połączonych ze sobą regularnie "głowa do ogona" wówczas usytuowanie przestrzenne podstawników określa tzw. taktyczność polimerów. Podstawniki merów usytuowane na jednej płaszczyźnie dają polimer izotaktyczny. Usytuowanie ściśle przemienne na dwóch płaszczyznach powoduje, że polimer jest syndiotaktyczny.

 

W przypadku dwóch podstawników rozważane są różne formy di-tak­tycz­ności. Brak jakiejkolwiek regularności w usta­wieniu podstawników świadczy o atak­tyczności polimeru. Taktyczność, regularność połączeń "głowa do ogona" oraz występowanie izomerii geo­me­trycz­nej (np. 1,4-cis lub -trans w polidienach) posiada duży wpływ na stopień krystaliczności oraz własności fizyko-chemiczne polimerów. Wysoka izo- lub syndiotaktyczność sprzyja większej krystaliczności polimeru, który posiada wówczas wyraźnie zaznaczoną temperaturę topnienia i lepsze, na ogół, parametry wytrzymałości mechanicznej.

 

 

Reakcje polimeryzacji

 

Polimeryzacja i polikondensacja

Istnieją dwa podstawowe mechanizmy otrzymywania związków wielkocząsteczkowych: polimeryzacja i polikonden­sa­cja.

Reakcja polimeryzacji jest procesem łańcuchowym, w czasie którego następuje zazwyczaj rozerwanie podwójnego wią­za­nia w związku cyklicznym. Polimeryzacji nie towarzyszy wydzielanie się produktów ubocznych. Reakcja wzrostu łańcucha zachodzi bardzo szybko. Proces polimeryzacji nie podlega prawom równowagi chemicznej.

Reakcje prowadzące do powstania polimerów, czyli reakcje polimeryzacji posiadają bardzo zróżnicowany charakter. Dotyczy to zarówno mechanizmu jak i kinetyki tych reakcji. Od dawna trwają próby ich klasyfikacji. Jakkolwiek w li­teraturze znaleźć można jeszcze różne podejście do tego zagadnienia, to jednak w ostatnich la­tach zaczyna dominować klasyfikacja reakcji według mechanizmu wzrostu łańcucha polimerowego. Według tej klasyfikacji reakcje polimeryzacji można podzielić na reakcje łańcuchowe i reakcje stopniowe. Polimeryzacje łańcuchowe są typowymi reakcjami łańcuchowymi w sensie kinetycznym. Pojęcie łańcucha polimerowego nie ma tutaj żadnego związku z typem reakcji. Sens kinetyczny jest natomiast taki, że cząsteczka polimeru powstaje w kilku etapach, z któ­rych pierwszy stanowi reakcja startu łań­cucha kinetycznego, w dru­gim następuje duża liczba identycznych i bardzo szyb­­kich reakcji przyłączenia kolejnych cząsteczek monomeru (reakcja wzrostu) przerwanych w końcu przez reakcję za­kończenia zarówno łańcucha polimerowego jak i łańcucha kinetycznego. Po każdej jednostkowej reakcji wzrostu dłu­gość zdolnego do reakcji łańcucha polimerowego rośnie o jeden mer. Reakcje startu, wzrostu i zakończenia różnią się za­rów­no mechanizmem jak i szybkością. Nawet przy niewielkim stopniu przereagowania w układzie reakcyjnym oprócz monomeru znajdują się już uformowane łańcuchy polimerowe o wysokim stopniu polimeryzacji. Polimeryzacje stop­niowe charakteryzuje wyłącznie jeden typ reakcji, którą jest reakcja wzrostu. Nie ma tutaj żadnej różnicy pomiędzy star­­tem, wzrostem i zakończeniem, gdyż zarówno start jak i zakończenie posiadają ten sam charakter co reakcja wzrostu, która w stosunku do reakcji łańcuchowych przebiega o wiele wol­niej. Gotowe makrocząsteczki o wy­so­kim stop­niu poli­me­ryzacji uzyskuje się do­piero przy bardzo wysokich stopniach przereagowania, co wynika z faktu, że w re­­akcji biorą udział wszystkie  cząs­tecz­ki monomeru łą­­czą­ce się najpierw w di­me­ry, następnie trimery i te­tra­­mery itd., aż w końcu uzys­kuje się wyso­ko­czą­steczkowe polimery. Po­rów­nanie prze­biegu poli­me­­ryzacji łań­cuchowej i stop­­nio­wej przedstawia rysunek.



Na wykresie przed­stawiono zależ­ność stopnia polime­ry­­zacji od stopnia prze­re­agowania. Polimery­zacji łańcuchowej ulegają najczęściej monomery reagujące z otwarciem wiązania podwójnego lub potrójnego a także z otwar­ciem pierścienia. Do monomerów z wiązaniem podwójnym lub potrójnym należą olefiny, dieny, związki winy­lowe oraz aldehydy, ketony, tioketony, nitryle, związki azowe, zasady Schiffa, SO2, diazoalkany, izotio­cyjaniany i inne.

Jak więc widzimy monomery z tej grupy mogą posiadać wiązanie wielokrotne węgiel-węgiel, węgiel-heteroatom oraz heteroatom-heteroatom.

Grupę monomerów cyklicznych tworzą między innymi cykloalkany i cykloalkeny, cykliczne etery, laktamy, laktony, dioksolany i wiele innych. Poniżej wymieniono szereg znanych monomerów ulegających polimeryzacji łańcuchowej.


Polimeryzacja łańcuchowa

 

             

             

             

 

             

 

             

 

             

 



 

 

 

 



 

 

 



 

 






 

 

 

 



 

 

 

 



 

 

 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 

 



 

 

 

 



 

 

 





             

Są to jedynie nieliczne przykłady z olbrzymiej palety monomerów polimeryzujących według modelu kinetycznego reakcji łańcuchowych.



Polikondensacje

Proces polikondensacji jest oparty na reakcjach che­micz­nych zachodzących między grupami funkcyjnymi wyj­ścio­wych związków. Proces ten przebiega stopniowo i ma cha­rakter odwracalny. Zachodzi zwykle z jedno­czesnym wydzieleniem małocząsteczkowego produktu ubocznego, najczęściej wody. W związku z tym skład chemiczny otrzy­ma­nego związku wielko­cząstecz­kowego różni się od skła­du chemicznego związków użytych do syntezy.

 

 

 

 



 

 



             



             

 





Poliaddycje



W przypadku poliaddycji wzrostowi łańcucha polimerowego nie towarzyszy wydzielanie nisko­cząstecz­ko­wych produktów i reakcja może zachodzić nawet samorzutnie. Wśród zna­nych polireakcji stopniowych zdecydowanie więcej jest polikondensacji. Dotyczy to również polireakcji o znaczeniu prze­mysłowym. Poniżej wymieniono kilka najbardziej znanych układów monomerów ulegających  poli­addycji.

 

 

             



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Reakcje polikondensacji przebie­ga­ją również przy udziale mono­me­rów jednego typu z dwoma różnymi grupami funk­cyjnymi, np. poliestry można otrzymywać z hy­dro­ksykwasów a poliamidy z ami­no­kwasów zawierających więcej niż 7 ato­mów węgla w cząsteczce. Istnieją również analogiczne monomery ulęgające poliaddycji, pozbawione jednak większego znaczenia użytkowego jak np. mo­noestry kwasu akrylo­...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin