konspekt 25 gry i zabawy ruchowe.doc

(46 KB) Pobierz

GRY I ZABAWY RUCHOWE

Temat: kształtowanie cech motorycznych

Kl.

Czas: 45 min

Liczba ćw:

Cel poznawczy: poznanie nowych zabaw terenowych

Cel kształtujący: Kształtowanie szybkości

Cel wychowawczy: Współpraca w grupach i z partnerem

Metoda: toru przeszkód, analityczno-syntetyczna

Przybory: chorągiewki, piłki lekarskie

 

Tok lekcji

Nazwa i opis gry

Czas

Organizowanie rozkaznictwo

Uwagi metodyczne

I część wstępna:

Czynności organizacyjno- porządkowe

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, kontrola strojów, obuwia, podanie tematu lekcji.

 

3 min

xxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxx

 

           N

Po sprawdzeniu obecności i przygotowania do lekcji przypominam o zasadach bezpieczeństwa na lekcji.

Zabawa ze śpiewem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa organizacyjno-porządkowa

 

 

 

 

Zabawa na czworaka

 

 

„Nitka”

Dzieci ustawiają się w szeregu i podają sobie ręce, śpiewają słowa piosenki:” nitko, nitko, hej niteczko. Zwijaj mi się równiuteńko, w ładne kółko mi się zwiń, tylko mi się nie zerwij.”  Śpiewając po raz pierwszy i maszerując równo wiążą koło. W czasie powtórzenia zwrotki dzieci przerywają koło i zawijają do środka ślimaka- tworząc „kłębek”powtarzając zwrotkę po raz trzeci dzieci przechodzą rytmicznie z kłębka do kola.

 

„Zapamiętaj swoją parę!”
Dzieci dobierają się parami. Mają zapamiętać, kto z kim stoi. Na sygnał nauczycielki ( gwizdek) dzieci biegają swobodnie wymijając się zręcznie, n następny sygnał chwytają swoją parę i maszerują razem kilka kroków.

„Wyścig kretów”

Uczniów ustawiamy w 5 rzędach, każdy uczestnik staje w rozkroku. Gracze stojący na końcu rzędu przechodzą na czworakach między nogami współćwiczących i ustawiają się w rozkroku na przedzie swych rzędów i tak po kolei każdy z uczestników. Gdy pierwszy znowu wróci na swoje miejsce woła „gotów” podnosząc rękę do góry.

 

5 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 min

 

Dzieci uczą się koordynacji ruchowej oraz poczucia rytmu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci ćwiczą umiejętności skupienia uwagi podczas zabawowych

czynności ruchowych oraz opanowanie określonych umiejętności, umówionych znaków i

sygnałów.

 

 

Zabawa ta wzmacnia aparat kostno-stawowo-więzadłowy i wpływa korzystnie na właściwe kształtowanie się krzywizn kręgosłupa

 

 

Zabawa bieżna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa skoczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa rzutna

„Starty sytuacyjne”

Ustawiamy 3 rzędy. Ćwiczący z poszczególnych grup

ustawieni w szeregu

wykonują start i bieg

na odcinku 15 m: —

z siadu prostego — z

siadu skrzyżnego —

z podporu przodem

— z leżenia tyłem —

ze startu niskiego na

komendę

 

„Wyścigi kangurów” Ustawienie w 3 rzędach na linii startu. Przed rzędami rozmieszczone są w równych odległościach piłki lekarskie. Linia półmetka oznaczona jest chorągiewkami. Na sygnał nauczyciela pierwsi z każdego rzędu skokami kangura pokonują tam i z powrotem napotkane przeszkody. Za zwycięstwo przyznaje się

punkt. Zespół, który uzyska ich więcej, wygrywa.

 

Nie daj piłki

berkowi”

Prowadzący podrzuca piłkę do góry.„Berek” stara się ją chwycić w

powietrzu, lecz

wszyscy inni przeszkadzają mu w

tym i starają się

także chwycić piłkę.

Gdy uda im się

złapać piłkę uciekają

od berka i podają

piłkę między sobą.„Berek” stara

się piłkę przechwycić,

jeśli mu się to uda

wówczas „berkiem”

zostaje ten, kto miał

piłkę w ręku tuż

przed schwyceniem

jej przez „berka”. Zabawa zaczyna się od nowa.

6 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 min

 

Kształtują one takie właściwości motoryczne, jak skoczność i siłę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtują one takie właściwości motoryczne, jak skoczność i siłę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystanie rzutu podczas zabaw i gier wymaga poza umiejętnością rzucania,

chwytania, także wszechstronnego usprawnienia fizycznego, zwłaszcza siły, koordynacji

wzrokowo-ruchowej.

Zabawa ze śpiewem

„Stary niedźwiedź mocno śpi”

Z całej grupy wybieramy 1 osobę, która będzie niedźwiedziem. Niedźwiedź zasypia, a pozostali tworzą wokół niego koło. Śpiewając słowa piosenki:” Stary niedźwiedź mocno śpi(x2). My się go boimy, na palcach chodzimy jak się zbudz to nas zje, jak się zbudzi to nas zje.” wszyscy idą w koło na palcach. Na słowa:           ” Pierwsza godzina niedźwiedź śpi, druga godzina niedźwiedź chrapie, trzecia godzina niedźwiedź łapie” dzieci stoją w miejscu pokazują godziny. Na ostatnią godzinę dzieci uciekają, a niedźwiedź budzi się ze snu i łapie ofiarę. Ten kto zostanie złapany jest niedźwiedziem.

 

 

 

Czynności organizacyjno-porządkowe

Zbiórka, podsumowanie zajęć, zebranie sprzętu, pożegnanie

1 min

x x x x x x x x x

 

           N

Po podsumowaniu zajęć wyznaczam dzieci do zebrania sprzętu, żegnam się.

 

str. 1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin