Doskonalenie kozłowania, dwutaktu i rzutów do kosza..doc

(55 KB) Pobierz
Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Konspekt lekcji wychowania fizycznego

Klasa: gimnazjum

Liczba uczniów: 14

Temat lekcji: Doskonalenie kozłowania, dwutaktu i rzutów do kosza.

 

Cele:

·         Umiejętności: Poruszanie się po boisku, kozłowania piłki, dokładne wykonywanie dwutaktu i poprawne rzuty do kosza.

·         Motoryczność: szybkość, zwinność, zręczność, skoczność, siła, koordynacja ruchowa i orientacja w przestrzeni;

·         Wiadomości: nauka przyjmowania prawidłowej postawy, przepisy gry.

·         Kształtowanie postaw: współdziałanie w zespole, poszanowanie przeciwnika w grze sportowej (fair-play).

 

Miejsce: sala gimnastyczna

Przybory: piłki koszykowe.

Tok lekcyjny

Treść

Dozowanie

Środki dydaktyczne

Metody

Uwagi organizacyjno-porządkowe

Cześć I-wstępna

1. Zorganizowanie grupy.

- zbiórka

- powitanie

- sprawdzenie obecności  

  oraz gotowości 

  ćwiczących  do zajęć

- podanie zadań i celów 

  lekcji

2’ 

 

 

 

Ustawienie w dwuszeregu

2. Nastawienie grupy do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

- motywacja do aktywnego udziału w zajęciach

 

3. Rozgrzewka

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozgrzewkę przeprowadza wyznaczony uczeń pod okiem nauczyciela.

 

8

 

 

 

 

 

Naśladowczo ścisła

 

 

Nauczyciel nadzoruje prowadzenie samodzielnych ćwiczeń uczniów i w razie potrzeby poprawia.

Część II- główna

4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.

Ćw. techn. z piłką

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gra szkolna

 

- W siadzie naprzeciw siebie podania piłki w taki sposób jakbyśmy wrzucali ja do kosza (zwracamy uwagę na poprawny układ rąk i na pracę nadgarstka po rzucie).

- Jak wyżej tylko po przyjęciu prawidłowej postawy (stopa P wysunięta lekko do przodu, NN na szerokość bioder, piłka trzymana nad głową)

- Pojedynczo uczniowie podbiegają(powoli) pod kosz przyjmując prawidłową postawę – rzucają piłkę do kosza.

- Uczniowie w 2 rzędach naprzeciw kosza i 1 osoba pod koszem podaje piłkę do pierwszego U z 1rzędu, ten wykonuje dwutakt(P str.) – w tym czasie 1 U z 2 rzędu zgarnia piłkę i zastępuje osobę pod koszem podając piłkę kolejnej osobie.

- Uczniowie w 2 rzędach naprzeciw kosza tworzą 2 drużyny – walczą, która pierwsza zdobędzie 5 celnych rzutów do kosza (każdy rzuca piłkę raz potem podaje ją w rzędzie kolejnej osobie).

 

 

- gra szkolna 4 x 4

20

 

 

 

10x

 

 

10x

 

 

Po 2/3x

 

 

 

Po 2x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10’

 

Piłki koszykowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naśladowczo ścisła

 

 

 

 

Zadaniowo ścisła

 

 

 

 

 

 

 

Zadaniowo ścisła

 

Uczniowie w parach naprzeciwko siebie.

 

Zwracam uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczenia.

 

 

 

 

Dwa rzędy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel omawia przepisy gry.

Część III- końcowa

5. Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne.

Zabawa uspokajająca

Rzuty osobiste – każdy po 2 rzuty.

3

 

Zadaniowo scisła

 

6. Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji.

Zbiórka uczniów, mówienie lekcji, pochwalenie za poprawne wykonywanie ćwiczeń.

 

 

 

 

2 

 

 

Ustawienie w dwuszeregu

7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej.

Zachęcenie uczniów do aktywnego wypoczynku poza szkołą.
Pożegnanie.

 

Pogadanka

 

Ustawienie w dwuszeregu

 

 

Agata Skrzypczyńska

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin