Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej.doc

(32 KB) Pobierz
Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej nr 4

KONSPEKT  ZAJĘĆ REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ


Temat: Wspomaganie rozwoju spostrzegania, ćwiczenie umiejętności rozróżniania kolorów, układanie klocków według wielkości, dopasowywanie kształtów do odpowiednich otworów.

Cele:

Operacyjne

a)     a)      - dziecko zna podstawowe kolory

b)     b)      - potrafi naśladować czynności nauczyciela,

c)      c)      - potrafi skupić uwagę na wykonywanej pracy,

Rewalidacyjne

a)     a)      - doskonalenie percepcji wzrokowej,

b)     b)      - rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

c)      c)      - usprawnianie ruchów z zakresu motoryki małej,

d)     d)      - wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu celowym.

e)      e)      – przygotowanie do lepszej komunikacji i manipulacji

f)       f)       – koordynowanie zdolności do różnicowania przedmiotów ( mały, duży).

Wychowawcze

- eliminowanie negatywnych zachowań poprzez wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie.


Metody pracy: słowno-objaśniająca, pokazu, praktycznego działania, poszukująca, wzmocnień pozytywnych.

Formy pracy: indywidualna.

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA – stała.

 

1)     1)       Czynności samoobsługowe w szatni pod kontrolą nauczyciela.

 

a)     a)      Przywitanie z dzieckiem i wejście w bliski kontakt wzrokowy i dotykowy, poprzez podanie dłoni – stymulacja dotykowa.

b)     b)      Zdejmowanie obuwia, zakładanie zmiennego,

c)      c)      Zdejmowanie odzieży wierzchniej,

d)     d)      Wkładanie rzeczy do własnej szafki.

 

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

 

 

Zabawa komunikacyjna piłką – rzucanie piłki w kierunku dziecka z jednoczesnym wymawianiem słowa „łap” – wyciąganie rąk do dziecka ze słowem „daj”.

Zabawa ruchowa – skakanie na piłce typu „skoczek”.

 

a)     a)      Ćwiczenie 1

 

Wykonywanie ćwiczeń doskonalących percepcję wzrokową i  koordynację wzrokowo- ruchową „Kolorowe walce”

 

- pokazanie dz. najmniejszego i największego klocka z jednoczesnym określaniem ich słowami „duży”, „mały”, kilkakrotne powtórzenie tej czynności.

 

- porządkowanie klocków według koloru, rozróżnianie koloru czerwonego, żółtego, niebieskiego i zielonego

- porządkowanie klocków wielkości, od najmniejszego do największego.

 

b) Ćwiczenie 2

 

Ćwiczenie doskonalące spostrzeganie oraz rozwijające koordynację wzrokowo –ruchową.

 

„Świąteczna układanka” – dopasowanie różnych kształtów do odpowiednich otworów w celu uzyskania całości  obrazu układanki.

 

c) Ćwiczenia oddechowe:

 

- dmuchanie w kolorowe piórka na statywie.

- dmuchanie w płomień świecy.

 

d) Relaksacja:

 

  - obserwacja różnych kształtów świetlnych na ekranie emitowanych z lampy laserowej.

 

-  słuchanie muzyki przez słuchawki bezprzewodowe.

 

 

ZAKOŃCZENIE

 

Wyjście do ogrodu szkolnego, obserwacja najbliższego środowiska przyrodniczego społecznego, bezpieczne korzystanie z urządzeń ogrodowych.

Pożegnanie z nauczycielem

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin