SPOTKANIE_Z_MIKOLAJEM.doc

(36 KB) Pobierz
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI DLA SPOŁECZNOŚCI PRZEDSZKOLNEJ

 

Cele:

ü     Kształtowanie umiejętności rozwiązywania prostych zagadek o bliskich i znanych przedmiotach;

ü     Uczestniczenie w zabawach z elementami improwizacji ruchowej – swobodne poruszanie się przy akompaniamencie, ilustracja ruchowa do piosenki, utworu muzycznego;

ü     Udział w inscenizacjach – występy przed dziećmi z innych grup

ü     Stwarzanie sytuacji sprzyjających integrowaniu się społeczności przedszkolnej.

ü     Wyzwalanie radości i zadowolenia

 

Metody: słowne

              Czynne

              Oglądowe

 

Formy: Zbiorowa

            Grupowa

 

Pomoce dydaktyczne: List od Mikołaja, rysunki przedstawiające rozwiązania zagadek, płyty CD,

 

Przebieg:

1/ Odczytanie listu

 

KOCHANE DZIECI !

 

Wraz z moimi pomocnikami byłem dziś w nocy w Waszym przedszkolu. Zauważyłem, że w każdej sali wiszą mikołajowe skarpety, a w nich mnóstwo listów, w których prosicie o prezenty. Zanim jednak  pojawię się u Was  musicie rozwiązać kilka zadań. Przedtem jednak przygotujcie dla mnie wygodny fotel. Wkrótce się zjawię. Pa, pa ! Do zobaczenia!

                                                              

                                                                               MIKOŁAJ

 

2/ Zadania dla poszczególnych grup:

 

Grupa I, II, III

 

Ø     Pokażcie jak podskakuje piłeczka

Ø     Pokażcie na paluszkach ile to jest dwa

Ø     Powiedzcie jakie znacie czarodziejskie słowa

Ø     Pokażcie gdzie macie głowę, oczy, nos, kolanka

 

Grupa IV, V

 

Ø     Jak nazywa się wasze przedszkole

Ø     Jak nazywa się pora roku, w której opadają liście z drzew

Ø     Pokażcie jak skacze pajacyk

Ø     Powiedzcie jakie znacie czarodziejskie słowa

Ø     Pokażcie gdzie macie oczy, uszy, brodę, nosek, kolana, kosteczki

Ø     Teraz posłuchajcie uważnie i rozwiążcie zagadki

 

 

                     Może być mała albo duża

                     Czasami oczka swoje zmruża

                     Najbardziej lubią ją dziewczynki

 

 

                                Choć nóg nie posiada

Szybko pędzi szosą

Bo nie nogi, ale koła po szosie go niosą.

 

Grupa VI, VII, VIII

 

Ø     Jak nazywa się pora roku, która wkrótce nastanie; po czym ja poznacie

Ø     Jakie znacie czarodziejskie słowa

Ø     W którym miejscu przechodzimy przez jezdnię

Ø     Jak należy się zachować na ulicy, gdy chcemy przejść na drugą stronę / wymień zasady/

Ø     Teraz posłuchajcie i rozwiążcie zagadki

 

Z czego dzieci budują domy, mosty, wieże

I nie psują zabawki chociaż się ją rozbierze

 

Tak cichutko chodzi, że nikt go nie słyszy,

Więc dlatego boją się go myszy.

 

3/ Zabawa ruchowa do muzyki.    

N – lka  Mikołaja  nie ma, nie widać go wcale,  to może pobawimy się trochę przy muzyce.    

-         tańczymy jak wesołe Mikołaje

-         tańczymy jakby Mikołaj niósł ciężki worek

-         tańczymy parami trzymając się za ramiona

-         tańczymy trzymając się  za kosteczki itp.

 

4/ Inscenizacja pt. „Spotkanie z  Mikołajem” w oparciu o utwór A. Kuhn - Cichockiej

 

N –lka    Zadania rozwiązane, a Mikołaja wciąż nie ma. Może waszym koleżankom i kolegom uda się poprosić, żeby przyszedł do nas Mikołaj.

 

Dzieci:                        Cały rok czekamy, patrzymy w okienko.

                                     Oj żeby Mikołaj przyjechał tu prędko.

 

Dziecko I :                  Byłem bardzo grzeczny i słuchałem mamy.

                                     Przywieź Mikołaju worek z prezentami.

 

Dziecko II :                Pomagałam mamie, nie psociłam wcale.

                                   Tak bym chciała dostać dużą piękną lalę.

 

Dziecko III :              Też prezent dostanę, bo codziennie myję

Bez przypominania ząbki, uszka, szyję.

 

Dziecko IV :              Lubię, kiedy babcia czyta mi książeczki.

                                          Przywieź Mikołaju wesołe książeczki.

 

Dziecko V :                            Już się nam na szybach noski rozpłaszczyły.

                                          Przyjedź do nas prędko Mikołaju miły.

 

Dziecko VI :              Ptaszkom jeść daliśmy w przedszkolnym karmniku.

                                          Przywieź Mikołaju prezentów bez liku.

 

Dziecko VII :              Chłopcom samochody, klocki kolorowe,

                                          A dziewczynkom lalki, zwierzątka pluszowe.

 

N – lka                            Już słyszę dzwoneczki, już kroki za drzwiami.

                                          Za chwilę Mikołaj będzie razem z nami.

 

                                          Witaj nam w przedszkolu Mikołaju miły.

                                          Na piękne prezenty dzieci zasłużyły.

 

Mikołaj :                             Z dalekiej północy, z zimowej krainy

                                          Przyjechałem dzisiaj do was w odwiedziny.

                                          Są tu grzeczne dzieci, mówiły mi panie.

                                          Więc każdy ode mnie dziś prezent dostanie.

 

5/ Opowiadanie Mikołaja

 

              W zimowej krainie, w której mieszkam – w Laponii jest bardzo dużo śniegu. Tam jeżdżę na saniach, które ciągną renifery. Do Was drogie dzieci do Polski przyleciałem samolotem, a z Warszawy do Lubartowa przyjechałem samochodem. Jestem bardzo zmęczony, bo ostatnio dużo się napracowałem,              a ile musiałem przeczytać waszych listów i zrobić spis prezentów, o które prosicie. Wiecie, że piszą do mnie dzieci z całego świata. Zanim Wam rozdam prezenty proszę zaśpiewajcie mi piosenkę, albo powiedzcie jakiś wierszyk. Ja tak lubię słuchać jak dzieci śpiewają i mówią wierszyki.

 

 

6/ Wspólne śpiewanie piosenek i mówienie wierszy.

 

7/ Improwizacja ruchowa przy muzyce pt. „Crazy frog”

 

    N – lka    Mikołaj odpoczął, to teraz zapraszam wszystkich do wesołej              

                    zabawy przy muzyce.

 

8/ Rozdanie prezentów i pożegnanie Mikołaja.

 

                                                                   

 

 

 

                                                                     Opracowała: mgr Małgorzata Zbiciak

                                    nauczycielka Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lubartowie

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin