zas fizjoter-rehab udarów- do wykładów rehabilitacja.doc

(50 KB) Pobierz

 

Zalecenia fizjoterapii:

1.        Każdy pacjent powinien być objęty  indywidualną fizjoterapią już w 1 dobie hospitalizacji

2.        Wszyscy pacjenci powinni być traktowani (w początkowym okresie)  tak, jakby mieli w pełni odzyskać utracone funkcje

3.        chorzy nieprzytomni muszą mieć zapewniona fizjoterapię obejmującą :

-         zmiany pozycji w łóżku (min co 2-3 godz. z poprawnym ułożeniem wszystkich części ciała)

-         bierne obracanie na boki, brzuch, bierne sadzanie i stawianie

-         ruchy bierne we wszystkich stawach

4.        chorzy przejawiający minimalna zdolność do współpracy, nawet przy bardzo duzych efektach ruchowych, powinni być stymulowani do samodzielnej i prawidłowej aktywności ruchowej..

5.        pacjent nie może być unieruchomiony w łóżku, chyba że jest to uzasadnione istotnymi wskazaniami medycznymi

6.        reedukacja ruchowa pacjenta powinna odbywać się głównie w pozycjach wysokich tj. siedzącej i stojącej. Należy unikać ćwiczeń w pozycji leżącej

7.        zintegrowana stymulacja czuciowo-ruchowa pacjenta powinna być wykonywana bezpośrednio przez terapeutę. Wykorzystanie specjalistycznej aparatury może stanowić tylko jej uzupełnienie.

8.        prowadzenie fizjoterapii powinno odbywać się bez wywoływania  dodatkowego bólu u pacjenta.

9.        Fizjoterapię musi poprzedzać ocena stanu ruchowego pacjenta oraz określenie najważniejszych celów leczenia. Program fizjoterapii powinien podlegać zmianom  w porozumieniu z innymi czlonkami zespołu rehabilitacyjnego w zależności od aktualnego stanu pacjenta.

10.   za prawidłowy przebieg leczenia ruchem powinien być odpowiedzialny fizjoterapeuta.

11.   fizjoterapia po udarze mózgu jest procesem ciągłym, co oznacza między innymi, że powinna  być prowadzona kilkakrotnie w ciągu dnia.

12.   ruch i uzyskane możliwości ruchowe pacjenta powinny być natychmiast włączone w czynności dnia codziennego.

13.   celem fizjoterapii jest zawsze doskonalenie funkcji praktycznych.

14.   funkcje praktyczne muszą być także odtwarzane podczas terapii zajęciowej. Terapeuta zajęciowy powinien w pierwszej kolejności  wprowadzić ćwiczenia podstawowych czynności związanych z samoobsługą (ubieranie, toalety, przygotowania posiłków, jedzenia) Ponadto w ramach terapii zajęciowej muszą być uwzględniane inne problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem pacjenta tj. przyjmowanie leków, reakcja na zagrożenie, funkcjonalna komunikacja, aktywność społeczna, prowadzenie gospodarstwa, zarządzanie finansami.

15.   rodzina i opiekunowie chorego powinni być jak najwcześniej włączani do współpracy i poinformowani o istocie fizjoterapii po udarach mózgu.

16.   wszyscy członkowie personelu oddziału udarowego i personelu oddziału rehabilitacyjnego powinni brać czynny udział w edukacji rodziny w zakresie stymulacji ruchowej pacjenta.

17.   stały (24 godzinny) pobyt pacjenta w oddziale sprawia, że szczególna rolę w stymulacji ruchowej pełni personel pielęgniarski. Jego zadaniem w tym okresie jest prawidłowe zaspakajanie codziennych potrzeb pacjenta zgodnie z wymogami procesu rehabilitacji i szczegółowymi ustaleniami zespołu rehabilitacyjnego.

18.   proces fizjoterapii musi się opierać na podstawowych zasadach dotyczących efektywnego uczenia (np. motywowanie pacjenta , systematyczność, stopniowanie trudności, wzmacnianie pożądanych reakcji)

19.   cele fizjoterapii powinny być dostosowane do potrzeb pacjentów

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin