stres2.odt

(18 KB) Pobierz

Temat: Opanować stres.

 

Czas: 45 minut.

Cele:

                     ogólny: zapoznanie z metodami radzenia sobie ze stresem;

                     szczegółowe: uczeń:

                     współpracuje w grupie,

                     wie, w jaki sposób reaguje na stres,

                     zna strategie radzenia sobie ze stresem,

                     wymienia cechy osobowosci immunologicznie silnej,

                     podaje rozwiązania sytuacji stresowych.

 

Metody pracy: miniwykład, burza mózgów, ćwiczenia, gry dydaktyczne, dyskusja.

 

Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: kartki z zasadami pracy w grupie, plansze, foliogramy, flamastry, kartki..

 

Literatura:

1.                  http://pl.wikipedia.org/wiki/Stres.

2.                  http://www.psychologia.net.pl.

3.                  Skrypt dydaktyczny "Łatwy kontakt z trudna młodzieżą". Everest, PCE Dobre Inspiracje, Kraków 2007.

 

Przebieg zajęć.

I.                   Część właściwa.

1.                  Sprawdzenie obecności.

2.                  Prośba o przedstawianie wyników uzupełnienia mapy stresu. Na ostanich zajęciach prosiłam o wypełnienie tablek, dzięki którym dowiemy się w jaki sposób wasz organizam reaguje na stres. Kto chce zacząć omawianie swoich obserwacji? Uczniowie prezentują efekty pracy.

3.                  Podanie tematu zajęć. Wiemy już, że każdy człowiek doświadcza w swoim życiu różnorakich sytuacji trudnych. Nadmierny stres pwoduje szereg objawów, które wpływają na nasze emocje, sposób myśłenia i zachowania. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze stresem powstającym w trudnych sytuacjach. Na dzisiejszych zajęcaich wspólnie zastanowimy się w jaki spośób można radzić sobie ze stresem, co możemy zrobić żeby nas mobilizował do działania, wpływał pozytywnie na naszą samoocenę i rozwój, a nie utrudniał funkcjonowanie.

II.                Część właściwa.

1.                  Strategie radzenia sobie ze stresem. Za pomocą foliogramu 1, prowadzący  zaznajamia klasę z trzema typowymi reakcjami radzenia sobie ze sresem. Podzaiał klasy na grupy. Teraz na podstawie waszych map stresu i innych sytuacji, które przychodzą wam do głowy, zastanowcie się, jakie mogą być stretegie radzenia sobie ze stresem.

2.                  Liderzy grup prezentują wyniki pracy, przyporządkowaując przykłady do strategii w odpowiednich miejscach planszy "STRATEGIE RADZENIE SOBIE ZE STRESEM".

3.                  Osobowość immunologicznie silna (foliogram 2). Dr H. Dreher zebrał doświadczenia wielu naukowców i stworzył opis osobowości immunologicznie silnej, która chroni przezd chorobami oraz pozwala lepiej sobie radzić w sytuacjach trudnych.

4.                  Lista dobrych rad. Wiemy już sporo na temat stresu, stresorów, skutków jakie niesie dla naszego organizmu. Myślę że jesteśmy w stanie stworzyć dekalog zdrowego człowieka. Prosze abyście w grupach wymyśłili po 10 waszym zdaniem najlepszych metod radzenia sobie ze srtesem w różnorakich sytuacjach.

Liderzy przezntują pracę grup. Proawadzacy zapisuje wyniki na planszy "LISTA DOBRYCH RAD". Uczniowie wypowiadają sie, czy ważna jest kolejność zapisanych propozycji, czy chcą coś jeszce dodać, itp.

5.                  Sytuacje problemowe. Na zakończenie dzisiejszych zajęć oraz dla zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, każda grupa wylosuje sytuację stresową i zastanowi się nad przyczynami, objawami oraz sposbami jej rozwiązania. Grupy pracuja nad możliwymi rozwiazaniami sytuacji (załącznik 1).

III.             Część końcowa.

1.                  Prowadzący podsumowuje dzisiejsze informacje, orientuje się czy uczniowie mają jakieś pytania i wyjaśnia ewnetualne niejasności.

2.                  Pamiętajcie, że stres może być waszym przyjacielem; w radzeniu sobie ze stresem pomaga budowanie pozytywnego obrazu siebie, wysoka samoocena i wiara w to,  że stres nie jest ani dobry, ani zły, tylko my sami możemy nadać mu znaczenia. Proszę abyście zapamiętali zdanie, które widzicie na foliogramie 3.

3.                  Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach i uporządkowanie klasy.

Foliogram 1

 

 

 

 

 

 

Typowe strategie radzenia sobie ze stresem:

 

                   skoncetrowane na problemie: podejmowanie działań, zmierzających do rozwiązania problemu i usunięcia źródła stresu, np. przez obniżenie stopnia niepewności,

                   skoncetrowane na emocjach: nastawienie na redukcję napiecia, rozładowanie emocji towarzyszaących stresowi, np przez płacz czy obniżanie rangi zdarzenia,

                   skoncentrowane na unikaniu: zajmowanie się czymś, co pozwala odwrócic uwagę od źródła stresu, np. wyjście do kina, czytanie.

Foliogram 2

 

 

OSOBOWOŚĆ IMMUNOLOGICZNIE SILNA

 

1.                  Wrażliwość na sygnały wewnetrzne: emocje są formą informacji zwrotnej od naszego organizmu. Kiedy je zauważamy, dopuszczamy do świadomości i odpowiednio wyrazimy, zachowujemy równowagę w naszym organiźmie.

2.                  Zdolność do  zwierzeń: dzięki umiejętności otwarcia sie przed drugim człowiekiem w rozmowie, lub przed sobą np. przez pisanie pamiętnika, rozładowujemy swój stersujący bagaż i określamy uczucia, które towarzyszyły sytuacjom.

3.                  Siła charakteru: silny charakter wyraża sie przez 3 cechy: zaangażowanie w pracy, w działaniu, w relacjach z innymi, kontrolę własnego zdrowia i życia oraz wyzwanie, które jest postawą traktującą stresujące nas sytuacje jako możliwość do rozwoju.

4.                  Asertywność: oznacza szanowanie własnych pragnień, potrzeb i wartości przy poszanowaniu wolności drugiego człowieka.

5.                  Tworzenie związków opartych na miłości i zaufaniu poprzez wspólne rozmowy, okazywanie wzajemnego zrozumienia i szanowanie własnych granic.

6.                  Zdrowe pomaganie, altruizm, gdyż jak dowodzą badania, wolontariat jest drugą rezczą po tańcu, która przynosi człowiekowi radość, człowiek szczęśliwy myśli pozytywnie i jest zdrowszy.

7.                  Urozmaicona osobowość: trzeba być świadomym własnej hierarchii wartości, rozwijać zainteresowania, rozmawiać z inymi ludźmi, rozwijać swoją wiedzę w dziedzinach najbardziej nas interesujacych, myśleć twórczo.

8.                  Uważność, skupiony umysł: można go rozwijać przez relaksację i medytację.

Załącznik 1

 

Sytuacja 1.

W piątek nauczyciel języka polskiego zadał wypracowanie. Uczniowie na wykonanie zadania mieli tydzień czasu. Kasia odkładała pracę z dnia na dzień. Nadszedł czwartek, kiedy okazało się, że na jutro oprócz napisania wypracowania ma wiele innych lekcji. Mimio najlepszych chęci, Kasia w ogóle nie mogła się skoncetrować, nie napisała wypracowania i z wielkim starchem poszła do szkoły. Dodatkowo rozbolała ją głowa i brzuch.

Sytuacja 2.

Patryk z bijącym sercem szedł do dentysty. Myślał: "Tak, nie lubię stomatologa, na pewno będzie bolało, od wiertarki aż huczy mi w głowie, a jak dostanę zastrzyk, będzie jeszcze gorzej. Chyba nie wejdę, nie dam rady".

Sytuacja 3.

Julka kupiła sobie dużego loda o smaku jagodowym. Nagle potknęła sięo krawężnik i cały lód wylądował na świeżo upranej białej bluzce. Zdenerwowana i mokra od łez pobiegła do domu.

Sytuacja 4.

Małgosia wróciła ze szkoły. Dziś miała ciężki dzień. Sprawdzian, dwie klasówki, w-f, którego nie lubi. Nic jej dziś nie wychodziło, nauczyciel zwrócił jej uwagę, że się nie strara, a koleżanki śmiały się z niej.

Sytuacja 5.                                                                                                                                                Jest przewra. Za chwilę Kamila czeka ważny sprawdzian z matematyki. Chłopiec jest bardzo spięty, serce mocno bije, dłonie ma całe spocone, w głowie pustka...

 

Foliogram 3

 

 

DOBRZE PRZEŻYTY STRES DZIAŁA NA WASZĄ KORZYŚĆ!

Zgłoś jeśli naruszono regulamin