Kinga Gut
IV PSO
Konspekt godziny wychowawczej dla I klasy szkoły średniej.
TEMAT: „Czy naprawdę jesteśmy inni?”- o postawie wobec problemów osób niepełnosprawnych.
CELE:
Strategiczny: Uczeń potrafi zidentyfikować problemy w życiu osób niepełnosprawnych..
Operacyjne: uczeń:
• wie, kim jest osoba niepełnosprawna,
• wymienia rodzaje niepełnosprawności,
• dostrzega konieczność przełamywania lęku przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi,
• samodzielnie wymienia przyczyny i skutki nietolerancji wobec osób niepełnosprawnych,
• projektuje plakat zachęcający do postawy akceptacji wobec osób niepełnosprawnych.
Poznawczy: przypomnienie definicji osoby niepełnosprawnej i rodzajów niepełnosprawności; zapoznanie z problemami osób niepełnosprawnych.
Kształcący: kształtowanie umiejętności dostrzegania nieprawidłowych postaw wobec problemów osób niepełnosprawnych; zwrócenie uwagi na konieczność przełamywania lęku wobec osób niepełnosprawnych.
Wychowawczy: zachęcanie do przejawiania postawy akceptacji osób niepełnosprawnych oraz zrozumienia problemów i barier towarzyszących ich życiu.
METODY: dyskusja, burza mózgów, zajęć praktycznych.
FORMY: zbiorowa oraz grupowa przez działalność recepcyjną i twórczą, indywidualna przez działalność poznawczą.
POMOCE: film edukacyjny: „Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole”, apaszka do zawiązania oczu, kartoniki z nazwami niepełnosprawności, kartoniki z wypisanymi mitami na temat niepełnosprawności, brystole, kredki, pisaki, pastele, kartki, magnesy.
TOK ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIÓW
UWAGI
I
Wprowadzenie
Podział na grupy
Ćwiczenie- rozpoznawanie sprawności
Refleksje po wykonanym ćwiczeniu
Powitanie uczniów i podanie tematu zajęć.
Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy poprzez kolejne odliczanie.
Następnie prosi o zapoznanie się z zasadami pracy w grupach oraz wyznaczenie reprezentantów grup, których zaprasza na środek. Losują oni jedno z 4 zadań:
1. „Zatkaj mocno palcami uszy, spróbuj usłyszeć słowa, które podadzą ci 3 koledzy, a następnie zapisz je na tablicy”. Nauczyciel wręcza 3 uczniom z grupy kartoniki z hasłem: „sprawność słuchowa” i prosi aby kolejno odczytali je szeptem stojąc:
• tyłem
• bokiem }do reprezentanta
• przodem.
2. „Nie używając rąk zapisz na kartce hasło: „sprawność fizyczna”. Nauczyciel podaje uczniowi przygotowany pisak i kartonik.
3. „Z zasłoniętymi oczami, dotykając jedynie twarzy, spróbuj rozpoznać, kto przed tobą stoi”. Nauczyciel zasłania uczniowi oczy apaszką i wskazuje kolegę, który cicho podchodzi do reprezentanta
4. Nauczyciel podaje uczniowi zapisane w pewnej sekwencji słowa. Jego zadaniem jest je prawidłowo odczytać.
Nauczyciel prosi/zachęca uczniów do podzielenia się wrażeniami po uczestnictwie w ćwiczeniu.
dzielenie się na grupy
wyznaczenie reprezentantów
wykonywanie zadań,
przyczepianie nazw sprawności na tablicy:
„sprawność słuchowa”
„sprawność fizyczna”
„sprawność wzrokowa”
„sprawność intelektualna”
swobodne wypowiedzi
Część II
Zasadnicza
Przypomnienie definicji niepełnosprawności
Zapoznanie z filmem
Dyskusja
Praca w grupach- mity związane z niepełnosprawnością
Burza mózgów- bariery z życiu osób niepełnosprawnych
Praca w grupach- wykonanie plakatu
Pytanie do uczniów: „Kto z was spróbuje podać definicję osoby niepełnosprawnej oraz wymieni rodzaje niepełnosprawności?”
Uzupełnienie:
„Osoby niepełnosprawne to osoby o niepełnej sprawności jednego lub kilku zmysłów (np. wzroku), fizycznej (np. narządu ruchu), intelektualnej (np. zespół Downa) lecz o równych prawach i obowiązkach w życiu społecznym. Najczęściej spotykamy się z następującymi kategoriami osób niepełnosprawnych: niewidomi/ niesłyszący/ niepełnosprawni intelektualnie/ niepełnosprawni ruchowo”.
Wyświetlenie filmu edukacyjnego „Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole”.
Polecenie: „Obejrzyjcie uważnie film, potem będziemy dyskutować o kwestiach w nim zawartych”
Pytania do dyskusji:
- na jakie niepełnosprawności zwrócono uwagę w filmie?
- z jakimi problemami borykają się wasi niepełnosprawni rówieśnicy?
- czy możecie podać przykłady braku akceptacji wobec osób niepełnosprawnych z filmu i z waszych obserwacji życia?
Nauczyciel przydziela każdej z grup jeden z mitów związanych z osobami niepełnosprawnymi powszechnie obowiązujących w społeczeństwie. Przykłady: „Niepełnosprawność to kara za grzechy”, „Niesłyszący są głusi jak pień”, „Niepełnosprawny =głupi=idiota”, „Inwalidzi to niezdary życiowe”. Daje czas grupom na zapoznanie się nimi oraz określenie prawdopodobnych przyczyn ich powstania.
„Korzystając ze znanej wam metody pracy jaką jest burza mózgów, zastanówmy się wspólnie, jakie bariery pokonują w swoim życiu niepełnosprawni. Przypomnijmy najpierw zasady tej metody.”
Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy.
„marginalizacja, brak akceptacji, mity i stereotypy, trudności w porozumiewaniu się, trudności z poruszaniem się, utrudniony dostęp do nauki, pracy, zabawy, trudności z wykonywaniem czynności życia codziennego”.
Nauczyciel zachęca do wykonania plakatu, którym uczniowie spróbują przekonać innych, ze niepełnosprawni mogą być równoprawnymi towarzyszami zabawy, pracy, nauki i życia.
przykładowe wypowiedzi: „Ktoś kto mam problemy z poruszaniem się”
„Inny”
„Kaleka”
„niewidomi/ślepi/ upośledzeni/ ułomni/”
oglądanie filmu
aktywny udział w dyskusji
współpraca w grupach a następnie na forum klasy
przypominanie zasad burzy mózgów:
„- każdy mam prawo zgłosić swój pomysł,
- im więcej pomysłów tym lepiej,
- nie wyśmiewamy.
- każdy pomysł zapisujemy na tablicy,
- wspólnie analizujemy pomysły”
swobodne zgłaszanie pomysłów
wykonanie plakatów
III Zakończenie
Nauczyciel prosi reprezentantów o prezentację plakatów. Zachęcenie do ich powieszenia na korytarzu szkolnym.
Podsumowanie poruszanych kwestii, zachęcanie do pokonywania barier i lęków, zmianę nieprawidłowych postaw wobec niepełnosprawnych.” Każdy człowiek ma prawo żyć, uczyć się, bawić się, kochać, realizować swoje marzenia i cele życiowe”.
Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach oraz prośba o uporządkowanie sali.
prezentacja i ocenianie plakatów
podzielanie zdania nauczyciela
porządkowanie sali.
zabcia83