Przedszkole nauką życia ?
Doktor Wen-Jui Han z Columbia University School of Social Work zauważyła, że matki, które pracują w nietypowych godzinach, np. wieczorami, nocami albo na różne zmiany, mogą znacząco wpływać na rozwój intelektualny swoich dzieci. Wyniki jej studium opublikowano w styczniowo-lutowym wydaniu "Child Development".
Okazuje się, iż coraz większa liczba matek jest zatrudniona na takich warunkach. Najczęściej decydują się na to samotne matki o niskich dochodach oraz kobiety żyjące na wysokiej stopie. Han oraz wcześniejsze badania wykazują, że matki pracujące w niestandardowych godzinach mają trudności z pogodzeniem swoich obowiązków domowych i wynikających z zatrudnienia. Problemy te wywierają natomiast wpływ na rozwój poznawczy pociech...
Doktor Han wykorzystała dane National Institute of Child Health Development dot. wczesnej opieki nad dzieckiem, obejmujące 1364 dzieci z 10 różnych miejscowości USA, które urodziły się w 1991 roku. Ich losy śledzono przez 36 miesięcy. Badaczka skoncentrowała się na 900 maluchach. Mamy tych dzieci pracowały w ciągu pierwszych trzech lat życia swoich pociech. W tym czasie ok. połowa matek pracowała w nietypowych godzinach.
Okazało się, że nawet po skontrolowaniu (i wyrównaniu dla porównywanych grup) takich czynników, jak jakość środowiska domowego, poziom opieki nad dzieckiem, matczyna depresja, wrażliwość matki na potrzeby dzieci, potomstwo matek zatrudnionych w niestandardowych godzinach wypadało dużo gorzej w testach zdolności intelektualnych. Testy te badały rozwój językowy, pamięć, uczenie się, rozwiązywanie problemów oraz wiedzę dziecka z zakresu kolorów, liter, liczb oraz kształtów.
Jednym z możliwych wyjaśnień tego stanu rzeczy może być, wg Han, rodzaj opieki zapewnianej przez matki pracujące na takich warunkach. Wcześniejsze badania unaoczniły, iż rzadziej niż matki pracujące w standardowych godzinach oddają one swoje maluchy do zorganizowanych ośrodków opieki (np. przedszkoli), a taki typ opieki daje lepsze rezultaty, jeśli chodzi o rozwój poznawczy.
"Pociechy matek pracujących w nietypowych godzinach mogą stracić okazję do nabycia umiejętności stanowiących przygotowanie do nauki w szkole" - zauważa dr Han.
dragon8227