Kuchnia Armeńska.doc

(30 KB) Pobierz
Kuchnia Algierska

Kuchnia Armeńska

 

 

Basturma

 

Skladniki:              50 dag wołowiny z udźca
10 dag czerwonej słodkiej papryki
15 dag soli
1 dag pieprzu
3 duże ząbki czosnku
10 dag ostrej przyprawy ormiańskiej czaman
1/2 szklanki wody

Sposób przyrządzania:   Wołowinę dokładnie myjemy, osuszamy. Obtaczamy grubo w soli i odstawiamy w szklanym naczyniu na 10 dni do chłodnego miejsca, zlewając puszczany sok. Pozostałe składniki: paprykę, czaman, wodę i pieprz dokładnie mieszamy i nacieramy nimi wyjęte z solanki mięso. Wieszamy w suchym i przewiewnym miejscu na 2 tygodnie. Dobrze ususzoną basturmę można przechowywać w lodówce nawet rok.

Z czym podawać?   Podajemy krojąc na cieniutkie plasterki jako przekąskę..

 

 

 

Gołąbki postne

 

Składniki:
duże lub 8 mniejszych obgotowanych liści kapusty
5 dag ciecierzycy
5 dag soczewicy
5 dag białej fasolki
5 dag czerwonej fasolki
5 dag ziaren pszenicy
1 cebula
1 łyżka koncentratu pomidorowego
sól, pieprz, natka pietruszki

Opis wykonania:
Wszystkie ziarna oddzielnie gotujemy do miękkości, odcedzamy a następnie razem mieszamy. Pokrojoną w kostkę cebulkę przesmażamy na oleju, dodając pod koniec koncentrat i łyżkę wody. Dodajemy do ziaren, doprawiamy do smaku przyprawami i jeszcze raz dokładnie mieszamy. Tak przygotowanym nadzieniem faszerujemy liście kapusty formując spore gołąbki. Gotujemy podlewając niewielką ilością wody lub bulionu przez około 30 minut.

 

 

 

Pasta z czerwonej fasolki z orzechami

 

Składniki:
20 dag czerwonej, ugotowanej fasolki
5 dag obranych orzechów włoskich
1 duży ząbek czosnku
odrobina octu i oleju
sól, pieprz, papryka mielona słodka do smaku

Opis wykonania:
Ugotowaną i ostudzoną fasolkę mielimy w maszynce z czosnkiem i orzechami. Dokładnie mieszamy, doprawiając do smaku solą, pieprzem, papryką octem i ewentualnie dolewając olej, by pasta nie była zbyt sucha.

z czym podawać?   Z pasty formujemy kulki i podajemy jako przekąskę.

 

 

Pilaw

 

Składniki:
20 dag ryżu
20 dag marchwi
20 dag cebuli
20 dag mięsa (baranina, wołowina lub cielęcina)
sól, pieprz
sklarowane masło

Opis wykonania:
Mięso, marchew i cebulę kroimy w drobną kostkę i oddzielnie smażymy na rozgrzanym sklarowanym maśle, ewentualnie oleju. Podsmażone składniki mieszamy z surowym ryżem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, i przekładamy do żaroodpornego naczynia.Zalewamy 200 ml gorącej wody, szczelnie przykrywamy i gotujemy około 30 minut na średnim ogniu do całkowitego odparowania płynu.

 

 

Ruloniki z bakłażanów

 

Składniki:
1 duży bakłażan
10 dag posiekanych włoskich orzechów
3 duże ząbki czosnku
1 łyżeczka posiekanego koperku
sól, pieprz, papryka słodka do smaku

Opis wykonania:
Bakłażany obieramy ze skórki i kroimy w cienkie, podłużne plastry. Smażymy na rozgrzanym oleju, aż będą miękkie. W miseczce łączymy orzechy z posiekanym drobno czosnkiem i koperkiem. Dokładnie mieszamy, doprawiając do smaku solą, pieprzem i papryką. Usmażone plastry bakłażana smarujemy na wierzchu warstwą pasty i zwijamy w ruloniki. To smakowita przystawka, równie smaczna na zimno, jak i na gorąco. W upalne dni może stanowić pełnowartościowy posiłek.

 

 

Szaszłyki ormiańskie

 

Składniki:
1 kg schabu z kością
1 cebula
drobno posiekane liście bazylii
sól, pieprz, czerwona mielona papryka

Opis wykonania:
Schab kroimy w plastry grubości 2 cm, a cebulkę w cieniutkie plasterki. Mięso posypujemy solą, pieprzem, papryką mieloną, posiekanymi liśćmi bazylii i cebulą. Wszystko razem mieszamy i odstawiamy w chłodne miejsce na minimum 5 godzin. Mięso nadziewamy na szpadki, przekłuwając w miejscu między kośćmi. Grillujemy, najlepiej na węglu drzewnym, często obracając, aż mięso nabierze równomiernie złotej barwy. Oddzielnie pieczemy na grillu paprykę i pomidory

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin