Zasady w pedagogice oznaczają zarówno normy postępowania uznane za właściwe w celu osiągnięcia założonych celów pedagogicznego postępowania.doc

(30 KB) Pobierz

TEMAT MOJEGO WYSTĄPIENIA TO „ZASADY KSZTAŁCENIA „

CELEM JEST ZAZNAJOMIENIE TUTAJ OBECNYCH STUDENTÓW Z ZASADAMI KSZTAŁCENIA JAKIE PRZEDSTAWIA  J.PÓŁTURZYCKI              W  PODRĘCZNIKU „DYDAKTYKA DLA NAUCZYCIELI”.w TRAKCIE WYSTĄPIENIA OMÓWIĘ 9 ZASAD ZE WZGLĘDU NA MAŁĄ ILOŚĆ CZASU BĘDZIE TO KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA. DLA SZERSZEGO ZAPOZNANIA SIĘ Z TEMATEM ODSYŁAM DO PODRĘCZNIKA. TAK WIĘC  POWIEDZMY CO TO SĄ ZASADY              ?

 

 

Zasady w pedagogice oznaczają zarówno normy postępowania uznane za właściwe w celu osiągnięcia założonych celów pedagogicznego postępowania, jak też formułują podstawy na których opierają się postępowania właściwe dla procesu nauczania lub wychowania.

Zasady kształcenia wg. Józefa Półturzyckiego:

1)ZASADA POGLĄDOWOŚCI

2)ZASADA PRZYSTĘPNOŚCI KSZTAŁCENIA

3)ZASADA SYSTEMATYCZNOŚCI

4)ZASADA ŚWIADOMEGO I AKTYWNEGO UCZESTNICTWA UCZNIÓW

5)ZASADA KSZTAŁTOWANIA UMIEJĘTNOŚCI UCZENIA SIĘ

6)ZASADA ŁĄCZENIA TEORII Z PRAKTYKĄ

7)ZASADA INDYWIDUALIZACJI I ZESPOŁOWOŚCI

8)ZASADA TRWAŁOŚCI WIEDZY

9)ZASADA USTAWICZNOŚCI KSZTAŁCENIA

 

Teraz przedstawię ich krótką charakterystykę.

 

1)zasada poglądowości, zwana również zasadą bezpośredniości. Wskazuje ona na konieczność zdobywania wiedzy o rzeczywistości przez bezpośrednie poznawanie rzeczy i zjawisk, wydarzeń i procesów lub przez zetknięcie z ich „zastępnikami”, czy pomocami naukowymi, takimi jak: obrazy, modele, słowa, wykresy, tabele.

 

2)zasada przystępności nauczania polegająca głównie na stopniowaniu trudności, wyraża konieczność dostosowania treści i metody nauczania do rozwoju i możliwości uczniów. Zasada przystępności wymaga uwzględnienia właściwości  psychorozwojowych człowieka.

 

3)Zasada systematyczności zastała wyprowadzona z analizy procesu kształcenia i powinna być stosowana zarówno przez ucznia w procesie uczenia się, jak i przez nauczyciela przy kierowaniu pracą uczniów.

 

4)Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa w procesie nauczania polega na świadomym i aktywnym stosunku ucznia do celów uczenia się, jest jedną z najważniejszych w postępowaniu dydaktycznym nauczyciela

 

5)zasada kształtowania umiejętności uczenia się – jest ważna dla rozwijania umiejętności przy pracy umysłowej i przygotowania do samokształcenia. Równolegle z rozwijaniem umiejętności nabywania i rozumienia informacji należy kształtować sposoby wykorzystywania nabytej wiedzy, w formach właściwych dla aktywności zawodowej, życia społecznego i kulturalnego także sytuacji dydaktycznych w procesie kształcenia, jak syntezy, powtórzenia czy kontroli.

 

6)Zasada łączenia teorii z praktyką służy w procesie dydaktycznym przygotowaniu uczniów do racjonalnego posługiwania się wiedzą w rozmaitych sytuacjach praktycznych, do przekształcania otaczającej ich rzeczywistości. Ma duże znaczenie w procesie dydaktycznym szkoły zawodowej.

7)Zasada indywidualizacji i zespołowości kieruje uwagę na indywidualne możliwości kształcących się, a w związku z tym problem wymagań i ocen, podkreśla też znaczenie zespołowości w nauczaniu. Wszelka praca w grupach, w zespołach ma wysokie wartości dydaktyczne.

 

8)Zasada trwałości wiedzy wskazuje na konieczność podejmowania i stosowania przez nauczyciela licznych zabiegów dydaktycznych po to, aby uczniowi ułatwić trwałe zapamiętywanie poznanych przez niego wiadomości i opanowywania umiejętności. Oznacza konieczność takiego organizowania procesu dydaktycznego, aby uczniowie umieli go odtworzyć i posługiwać się rezultatami w praktycznych sytuacjach.

 

9)Zasada ustawiczności kształcenia oznacza, że proces dydaktyczny nie jest indywidualny, tworzy systematyczny i świadomie prawdziwy krąg działań poznawczych i wychowawczych w celu stałego rozwijania wiedzy i osobowości. Zgodnie z tą zasadą praca oświatowa powinna mieć charakter demokratyczny i być dostępna dla wszystkich z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb, braków czy niedostatków. W zasadzie ustawiczności kształcenia przejawiają się wartości i intencje wszystkich innych zasad dydaktycznych, gdyż określają one kształt i kierunek współczesnego procesu kształcenia.

:Podsumowując należy zaznaczyć że:

              Praca dydaktyczna powinna uwzględniać założenia, możliwości i potrzeby realizacji wszystkich zasad dydaktycznych w procesie przekazywania wiedzy dzieciom i młodzieży.

Aby pełniej i sprawniej można było je realizować, warto także poznać typowe trudności w procesie uczenia się i warunki skuteczności kształcenia. Trudności te są różnego rodzaju, zależą od uczniów, nauczycieli, programu oraz środków jego realizacji.

 

Konieczne jest, aby każdy uczący się rozumiał sens i potrzebę zdobywania wiedzy. Musi to mieścić się w jego planie osobistych potrzeb życiowych i intelektualnych. Zatem należy rozwijać motywy uczenia się, badać potrzeby uczniów, kształtować ich zainteresowania. Do jednych z warunków skutecznego uczenia się należy stała aktywność umysłowa, która decyduje, niezależnie od wieku i stanu sił fizycznych, możliwościach uczenia się i nabywania nowej wiedzy.

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin